Swędzenie powiek

Swędzenie powiek

Objaw ten może mieć różne podłoże – od alergii na pyłki traw czy drzew, poprzez ciało obce w oku aż po infekcje. Poznajmy przyczyny i objawy tej dolegliwości i sposoby leczenia tej dolegliwości w gabinecie okulistycznym.

Swędzenie powiek  – przyczyny

Nasze powieki i oczy często nas swędzą, a my nie wiemy dlaczego. Świąd oczu i powiek to częsta przypadłość, którą w razie braku poprawy trzeba koniecznie skonsultować z okulistą Poznań. Jakie są swędzenie powiek przyczyny? Pierwszą przyczyną swędzenia powiek jest ciało obce w oku – pyłek, kurz czy rzęsa.

Pieczenie czy swędzenie może być spowodowane noszeniem soczewek kontaktowych czy też niewystarczającą higieną oczu. Za swędzenie powiek może być odpowiedzialny zespół suchego oka, który wywołany jest zaburzeniami produkcji cieczy łzowej.

Jakie są inne swędzenie powiek przyczyny? Swędzenie oczu wywołane jest także przez czynniki środowiskowe i styl życia. Ciągła praca przy komputerze, wielogodzinne używanie smartfona czy też przemęczenie to czynniki wpływające na pogorszenie ostrości widzenia. Przyczyniają się także do swędzenia powiek i oczu.

Inną przyczyną swędzenia oczu jest oczywiście alergia, która wiąże się z takimi objawami jak: swędzące oczy, dyskomfort, pieczenie oczu. Alergia może mieć charakter okresowy (w czasie pylenia traw czy drzew) lub napadowy, kiedy pacjent dostaje alergii na skutek kontaktu z sierścią zwierzęcia.

Alergia może być też całoroczna (roztocza, pleśń). Objawami towarzyszącymi alergii może być łzawienie oczu, katar, kichanie, uczucie drapania gardła, uszu oraz nosa czy też swędzenie powiek.

Swędzenie powiek, które wywołuje silny ból może być objawem zapalenia brzegów powieki lub zapalenia spojówek. Przyczyną schorzeń jest infekcja, niewłaściwa higiena oczu czy też nieprawidłowe wydzielanie łoju przez gruczoły na brzegach powiek. Swędzenie oczu powoduje chęć drapania oczu czy powiek, co jest bardzo dokuczliwą dolegliwością.

Swędzące oczy i powieki – wizyta w gabinecie okulistycznym

Jeśli domowe sposoby na świąd oczu nie pomagają, to warto udać się do okulisty Poznań, aby zlecił skuteczne leczenie oczu. Podrażnienie oka może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i przerodzić się w poważniejszą dolegliwość. Okulista Poznań przeprowadzi wywiad lekarski, wykona badania i postawi diagnozę.

W razie wykrycia alergii (czasem potrzebna jest poszerzona diagnostyka) okulista przepisze krople do oczu czy steryd do nosa, który złagodzi objawy alergii. Często okulista podczas leczenia oczu przepisuje leki antyhistaminowe nowej generacji, które poprawiają stan zdrowia pacjenta. W przypadku zapalenia oka wywołanego infekcją, okulista zaleci antybiotyk w kroplach lub żelu, co prowadzi do szybkiego ustąpienia objawów.

Czasem konieczne jest wykonanie posiewu, który pozwala na wykrycie bakterii odpowiadających za zakażenie. Leczenie oczu w tym przypadku polega na stosowaniu kropli do oczu czy maści, które łagodzącą stany zapalne.

Swędzenie powiek Poznań

5/5 - (7 votes)