Odchudzanie dzieci

Odchudzanie dzieci

Epidemia otyłości dzieci i młodzieży – odchudzanie dzieci i młodzieży z dietetykiem

Statystyki występowania nadmiernej masy ciała wśród dzieci i młodzieży ukazują skalę problemu występowania nadwagi i otyłości w tej grupie wiekowej. Co 3 dziecko ma nadwagę, z czego co najmniej 1 dziecko ma otyłość. Skala globalna świadczy o rozpowszechnieniu zjawiska nadmiernej masy ciała, co świadczy o epidemii otyłości. Co stanowi zagrożenie dla stanu zdrowia społeczeństwa.

Złe nawyki żywieniowe i brak ruchu stanowią najczęstszą przyczynę powstawania nadwagi i otyłości. Łatwiejszy dostęp do produktów wysoko przetworzonych i ich niska cena, na których opiera się dieta młodych osób, stał się czynnikiem kształtującym nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Spożywanie posiłków, które w małej ich objętości dostarczają zbyt dużą ilość energii, które nie zostaje wydatkowana przez niska aktywność fizyczną.

Dodatkowo czynniki, takie jak: genetyka, otoczenie (środowisko), współwystępujące choroby, np. na tle hormonalnym, przyjmowane leki także wpływają na magazynowanie nadmiernej masy ciała w postaci tkanki tłuszczowej.

Dieta u dzieci to bardzo ważne

Nadmierne kilogramy to nie tylko aspekt estetyczny wyglądu ciała, ale przede wszystkim tykająca bombą przed powstaniem chorób, m. in.: cukrzyca i insulinooporność, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, kamica pęcherzyka żółciowego, astma i wiele innych.

Wymieniając konsekwencje nadmiernej masy ciała nie można zapomnieć o zaburzeniach neurologicznych (stanach depresyjnych, wahaniach nastroju, zaburzonej samoocenie, braku pewności siebie, …). Lecząc otyłe dziecko należy pamiętać o zadbaniu także o zdrowie psychiczne dziecka.

Wysoka wrażliwość młodego organizmu na substancje chemiczne skłania ograniczenia w miarę możliwości farmakoterapii. W pierwszej kolejności najlepiej zainwestować czas w zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze oraz aktywności fizyczne (jazda rowerem, spacery, basen, …), a ograniczenie czasu spędzonego przed komputerem czy telewizorem.

Są to elementy kluczowe, które odgrywają w procesie leczenia otyłości. Proces odchudzania to mimo wszystko czasochłonne zajęcie, które opiera się na systematycznym i stopniowym wprowadzaniu zmian nawyków. Pomaga w tym dietetyk Poznań.

Najważniejszymi elementami diety, które należałoby wprowadzić jako pierwsze to ograniczenie spożycia produktów wysoko przetworzonych, zwiększenie udziału warzyw i owoców w diecie, zwiększenie spożycia ryb, kasz, produktów zbożowych pełnoziarnistych (pieczywo żytnie, kasze gruboziarniste, ryż brązowy, razowego makaronu,  …).

Warto też zadbać o prawidłową higienę snu. Pomieszczenie, w którym dziecko śpi powinno być odpowiednio przewietrzone i zaciemnione przed snem. Przed snem należałoby także ograniczyć dostęp do urządzeń emitujących niebieskie światło (komputer, smartfon, telewizor, …). Minimalna ilość snu to ok. 7-8 godzin, z jak najdłuższą fazą REM (głębokiego snu).

Odchudzanie dzieci i młodzieży  z dietetykiem Poznań

5/5 - (7 votes)