Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Żylaki odbytu

Żylaki odbytu – Hemoroidy – objawy, diagnoza oraz leczenie

Czym są hemoroidy – żylaki odbytu?

Hemoroidy, nazywane także guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Są to tkanki ułatwiające kontrolę oddawania stolca, naturalnie występujące w organizmie człowieka. Potocznie „hemoroidy” to także choroba hemoroidalna, nazywana również żylakami odbytu.

Jest to schorzenie, z którym zmagają się ludzie w różnym wieku, jednakże najbardziej narażone są osoby po pięćdziesiątym roku życia oraz kobiety w ciąży, gdzie problem ten dotyka co drugiego Polaka. Hemoroidy są kłopotliwe i bolesne, ale można je leczyć prostymi metodami, dlatego nie warto odkładać wizyty u proktologa, który postawi odpowiednią diagnozę i podpowie, w jaki sposób można sobie pomóc.

Przyczyny powstawania hemoroidów nie są do końca znane, przyjmuje się jednak, że najczęstszymi powodami są:

• częste zaparcia i parcie na stolec wymagające dużego wysiłku,

• biegunki,

• stosowanie środków przeczyszczających,

• siedzący tryb życia,

• praca w pozycji na „kucki”,

• ciąża,

• kaszel, kichanie, wymioty oraz długie wstrzymywanie oddechu,

• dieta uboga w błonnik,

• dziedziczność,

• marskość wątroby,

• wysoki poziom cholesterolu.

Żylaki odbytu – hemoroidy – objawy

Najczęstszym objawem skłaniającym pacjentów do udania się do lekarza jest pojawienie się krwawienia z odbytu. W zaawansowanych stadiach pojawia się silny ból i wysuwanie się guzków krwawniczych na zewnątrz podczas oddawania stolca.

W początkowym stadium obserwujemy łagodne objawy hemoroidów, które są mało uciążliwe, takie jak:

• pieczenie i świąd,

• ból towarzyszący wypróżnianiu,

• zwiększona ilość śluzu,

• uczucie niepełnego wypróżnienia.

Leczenie choroby hemoroidalnej

Leczenie choroby hemoroidalnej zaczyna się od postępowania zachowawczego.

Pierwszym krokiem jest wprowadzenie diety bogatej w błonnik i płyny. Ma to na celu rozluźnienie stolca, a tym samym ułatwienie wypróżnienia i zminimalizowanie mechanicznego podrażnienia guzków hemoroidalnych, a tym samym ograniczenia bólu i dyskomfortu.

Zalecenia dietetyczne i higieniczne są tak samo ważne jak leczenie farmakologiczne i zabiegowe, dlatego nie mogą zostać pominięte podczas terapii. Warto również wiedzieć, że długotrwałe stosowanie preparatów na hemoroidy dostępnych bez recepty, w przypadku braku wcześniejszej konsultacji u lekarza specjalisty, może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia. Regularne stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń skutkuje bardzo często ustąpieniem dolegliwości.

W przypadku braku poprawy lekarz kwalifikuje pacjenta do leczenia zabiegowego.

Do najskuteczniejszych metod takiego leczenia zaliczamy:

Metoda Hemoron jest uznawana za jedną z najlepszych metod usuwania hemoroidów, przede wszystkim dlatego że pozwala na bezbolesne, bezpieczne i skuteczne leczenie choroby hemoroidalnej. Metodzie towarzyszy poprawa jakości życia pacjentów – również dlatego, że pacjenci niemal bezpośrednio po zabiegu mogą wrócić do wykonywania swoich codziennych czynności bez odczuwania dyskomfortu.

Małoinwazyjny charakter metody pozwala również na leczenie pacjentów, u których zastosowanie innych, radykalniejszych metod z różnych względów nie jest możliwe. Ambulatoryjny i bezbolesny charakter metody pozwala także na przełamanie bariery strachu, dzięki czemu możliwe jest przebadanie większej liczby osób z dolegliwościami proktologicznymi, co zwiększa szansę wczesnej diagnozy raka odbytu.

Żylaki odbytu

Hemoroidy to przykra dolegliwość, która prowadzi do krwawienia z odbytu, bólu i świądu. Skutecznym sposobem na pozbycie się żylaków odbytu są zabiegi medycyny estetycznej – Hemoron i laserowe usuwanie hemoroidów. Są one doskonałą alternatywą do zabiegów chirurgicznych, są bezbolesne i małoinwazyjne. Poznajmy ich przebieg oraz korzyści dla zdrowia pacjenta.

Żylaki odbytu czym są?

Hemoroidy (żylaki odbytu) niosą ze sobą nieprzyjemne i uciążliwe objawy. Wywołują one ból, krwawienie czy świąd. W skrajnych przypadkach dochodzi do mechanicznego uszkodzenia i przewlekłego uszkodzenia błony śluzowej, co prowadzi do bolesnego owrzodzenia. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się hemoroidów jest leczenie w gabinecie medycyny estetycznej, w którym dostępne są zabiegi pomagające na hemoroidy. Wyróżniamy I, II, III i IV stopień zaawansowania żylaków odbytu. Bardziej zaawansowane stadium żylaków można leczyć operacyjnie lub za pośrednictwem zabiegu hemoronu i laserowego usuwania hemoroidów.

Hemoron – zabieg

Hemoron to rodzaj aparatu, bazującego na diatermii jednobiegunowej niskonapięciowej. Zabieg prowadzi do przywrócenia naturalnej wielkości hemoroidów poprzez zmniejszenie napływu krwi, obkurczenia, zbliznowacenia, a następnie zwłóknienia hemoroidów. Zabieg jest bezinwazyjny i jest doskonałą alternatywą do zabiegów chirurgicznych. Zabieg polega na umieszczaniu elektrod aparatu na śluzówkach hemoroidów.

Przez elektrody przepływa prąd o niskim napięciu, co ma korzystny wpływ na ich leczenie. Zabieg jest krótki i trwa od 20 do 30 minut. Do zabiegu należy się dobrze przygotować. Zalecana jest głodówka od południa poprzedzającego zabieg lub doodbytnicze podanie czopków glicerynowych na 2 godziny przed zabiegiem. Zabieg jest bezpieczny i jest uważany za najmniej inwazyjną metodę usuwania hemoroidów. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennej aktywności. Należy jedynie wystrzegać się alkoholu i wysiłku fizycznego.

Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki ból czy krwawienie, czasem nawet dolegliwości sprzed zabiegu. Jednak działanie zabiegu eliminuje negatywne objawy, prowadząc do całkowitego ustąpienia dolegliwości.  

Laserowe usuwanie hemoroidów

Zabieg cechuje się wysoką skutecznością i krótką rekonwalescencją, po której można wrócić do normalnego życia. Laserowe usuwanie hemoroidów nie jest bolesne, przez co coraz częściej wybierają go pacjenci medycyny estetycznej. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, która pozwala określić czy istnieją potencjalne przeciwwskazania do zabiegu. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia. Jeśli pacjent jest nadwrażliwy na ból można użyć znieczulenia w formie kremu znieczulającego.

Lekarz przykłada głowicę urządzenia kierując wiązkę lasera w stronę naczyń krwionośnych, które są usuwane za pomocą lasera.  Na drodze zabiegu hemoroidy ulegają zblednięciu, a potem całkowicie znikają. Efektem ubocznym zabiegu jest pojawienie się obrzęków i rumienia, które szybko ustępują.  

5/5 - (9 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530