Żylaki na nogach
Aby pozbyć się żylaków na nogach powinno się sięgnąć po bezpieczne i bezbolesne zabiegi takie jak: laser czy skleroterapia. Poznajmy przebieg tych zabiegów i korzyści, jakie zapewniają pacjentom.
Czym są żylaki?
Są to obrzęknięte lub rozciągnięte naczynia wystające ponad powierzchnię skóry. Żylaki przypominają gruby sznurek, a przyczyną ich powstania jest nieprawidłowe działanie zastawek naczyniowych lub słabych ścian naczyń żylnych. Jest to choroba dziedziczna. Na pojawienie się żylaków na nogach duży wpływ mają czynniki ryzyka.
Zaliczamy do nich: pracę stojącą, siedzący tryb życia, nadwagę, ciężką pracę fizyczną, wiek, ciążę i czynniki hormonalne. Podobnym problemem są pajączki, które mogą przekształcić się w żylaki. Żylaki są nie tylko problemem estetycznym, ale i medycznym, który mieć negatywne skutki dla zdrowia pacjenta.
Laserowe usuwanie żylaków na nogach
Do usuwania żylaków używane się techniki EVLT (ang. EndoVenous Laser Treatment), czyli wewnątrzżylnej ablacji laserowej. Podczas zabiegu używa się światłowodu wprowadzanego do wnętrza naczynia, co prowadzi do obkurczenia i zamknięcia chorej żyły. Zabieg laserowego usuwania żylaków wykonywany jest laserem diodowym emitującym fale o odpowiedniej długości. Dochodzi wówczas do zjawiska absorpcji światła w hemoglobinie krwi – energia powoduje zamknięcie żyły, jej zwłóknienie i zanik.
Jak wygląda zabieg EVLT?
Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu żylaków na nogach leczenie i przeprowadzeniu wywiadu rozpoczyna się zabieg. Lekarz medycyny estetycznej indywidualnie dobiera zakres zabiegu. Potem dokonuje się mappingu, czyli ustalenia przebiegu głównych pni żylnych i zaznacza się punktami na skórze miejsca wprowadzenia głowicy laserowej.
Następnie dokonuje się znieczulenia i pod kontrolą ultrasonografii wprowadza głowicę laserową do wnętrza naczynia żylnego. Potem głowica emituje promieniowanie laserowe, co prowadzi do zamykania światła żyły. Po zabiegu laserowego usuwania żylaków skórę pacjenta zabezpiecza się opatrunkiem zaciskowym.
Skleroterapia a żylaki na nogach
Metoda skleroterapia żylaków na nogach leczenie polega na ostrzykiwaniu niewydolnych naczyń przy pomocy związków chemicznych, co prowadzi do obkurczania i zamykania naczyń krwionośnych żylnych. Przed wykonaniem zabiegu skleroterapii żylaków lekarz zleca badanie USG metodą Dopplera. Pozwala to na zbadanie przebiegu naczyń krwionośnych i ocenę zmian.
Następnie lekarz podejmuje decyzję, czy podać pacjentowi roztwór środka obliterującego czy wykorzystać skleroterapię piankową (preparat w formie pianki). Zabieg skleroterapii wykonuje się cienką igłą, dlatego jest bezpieczny i bezbolesny. Zaleca się wykonanie serii zabiegów skleroterapii żylaków – od 2 do 5.
Przed zabiegiem żylaków na nogach leczenie zaleca się przyjmowanie rutyny przez co najmniej 2 tygodnie. Wzmacnia ona naczynia krwionośne i przyczynia się do zwiększenia ich grubości. Przed zabiegiem nie wolno golić nóg ani stosować kremów czy balsamów.