Zwyrodnienie kręgosłupa
Czym jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa?
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest to niezapalna choroba charakteryzująca się zwyrodnieniem w obrębie tkanki chrzęstnej oraz tkanek okołostawowych w obrębie stawów kręgosłupa oraz krążków międzykręgowych. Schorzenie to charakteryzuje powolny, aczkolwiek stale postępujący przebieg. W większości przypadków zaczyna się ona objawiać po ukończeniu 65 roku życia, jednakże jej początek szacuje się na okolice 30 roku życia. Wśród zmian degeneracyjnych występujących w obrębie stawów wyróżnia się pierwotne oraz wtórne uszkodzenia.
Jak powstaje i jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa?
Istnieje wiele możliwych przyczyn wystąpienia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, jednakże wszystko zależy od jej postaci. W przypadku pierwotnego zwyrodnienia stawów, bezpośrednia przyczyna pozostaje nieznana, jednak wyodrębniono kilka czynników ryzyka, które niewątpliwie wpływają na jej powstanie. Najważniejsze z nich obejmują pewne skłonności genetyczne oraz wiek. Ponadto niewątpliwie do czynników ryzyka należą nadwaga i otyłość, aktywność fizyczna, wykonywany zawód (nadmierne permanentne obciążanie kręgosłupa), nieprawidłowa biomechanika stawów, a także duża całkowita masa kostna.
Swoistym punktem zapalnym rozpoczynającym rozwój choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa jest uszkodzenie tkanki chrzęstnej pokrywającej powierzchni stawowe oraz występującej w krążkach międzykręgowych. W wyniku tego uszkodzenia dochodzi do odsłonięcia włókien elastynowych i kolagenowych, co powoduje powolną, stopniową degenerację tkanki chrzęstnej. Procesy te prowadzą w rezultacie do praktycznie całkowitego zaniku chrząstki, miejscowej martwicy skutkującej wytwarzaniem się torbielek okołostawowych oraz tak zwanych osteofitów, czyli inaczej wyrośli kostnych.
Zwyrodnienie kręgosłupa – Jak się objawia?
Podstawowymi objawami choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa są dolegliwości bólowe. Są to także symptomy, których wystąpienie obserwuje się najwcześniej. Oczywiście nasilenie ich intensywności, a także współistnienie innych symptomów zależy od wielu czynników, przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Na wczesnym etapie choroby obserwuje się bóle punktowe, w lokalizacji stawu, który został dotknięty zmianami degeneracyjnymi.
Z czasem dochodzi do ucisku osteofitów na korzenie nerwowe, a co za tym idzie do wystąpienia tak zwanych objawów korzeniowych, czyli promieniowania bólu wzdłuż przebiegu nerwów do innych lokalizacji, na przykład do kończyn. Dolegliwości bólowe związane z uciskiem na korzenie nerwowe mogą imitować inne schorzenia (np. bóle w klatce piersiowej, czy też bóle brzucha).
Dodatkowo, jeżeli zmiany dotyczą kręgosłupa szyjnego, może dojść do ucisku na tętnice kręgowe doprowadzające krew do mózgu, co może skutkować zaburzeniami niedokrwiennymi mózgu objawiającymi się między innymi zawrotami głowy czy tak zwaną hipotonią ortostatyczną, a w skrajnych przypadkach może dojść do wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu.
Zwyrodnienie kręgosłupa – Jak się leczy?
Terapia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa polega na znacznej indywidualizacji leczenia. Medycyna dysponuje kilkoma możliwymi metodami terapeutycznymi. W tym celu stosuje się między innymi leczenie farmakologiczne (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne) oraz zabiegi fizjoterapeutyczne (w tym kinezyterapię, fizykoterapię – masaż, oraz terapię ruchową).
Ważnym leczeniem w przypadku zwyrodnienia kręgosłupa jest rehabilitacja.
Nie bez znaczenia pozostaje również modyfikacja stylu życia. W leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa wykorzystuje się również różnego rodzaju sprzęt ułatwiający poruszanie się (na przykład sznurówki ortopedyczne czy też obuwie ortopedyczne).
W przypadkach bardziej zaawansowanych w niektórych stawach można zastosować leczenie operacyjne polegające na stabilizacji i blokadzie kręgosłupa, a także odbarczeniu uciśniętych przez wyrośla kostne elementów. Jednakże współczesna medycyna estetyczna również znajduje zastosowanie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.
Miejsce medycyny estetyczne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa
Metodą bardzo dobrze sprawdzającą się w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa jest zastosowanie LEDów medycznych. Ledoterapia jest metodą terapeutyczną wykorzystującą oddziaływania światła widzialnego na organizm. Jego mechanizm opiera się na zamiany energii świetlnej w energię biologiczną. Dzięki temu dochodzi do pobudzenia aktywnych komórek tkanki chrzęstnej zwanych fibroblastami do produkcji kolagenu i elastyny.
Jednym z rezultatów wyżej wymienionych procesów jest wspomaganie regeneracji uszkodzonej tkanki chrzęstnej, a co za tym idzie przeciwdziałanie podstawowemu mechanizmowi prowadzącego do degeneracji chrząstki. Jest to metoda bezbolesna, charakteryzująca się wysokim poziomem bezpieczeństwa i niskim ryzykiem powikłań.
Jednakże istnieje kilka przeciwwskazań do zastosowania tej metody. Jego przeprowadzania nie zaleca się u osób z opalenizną, a także stosujących leki zawierające beta-karoten. U tych pacjentów skóra charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością i większe jest ryzyko powikłań zabiegu. Oczywiście przekonywanie tej procedury jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Nie zaleca się też jego wykonywania u osób cierpiących na cukrzycę, poważne przewlekłe schorzenia układu sercowo-naczyniowego, u pacjentów ze zdiagnozowanymi aktywnymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym, nowotworami, a także chorobami układu wewnątrzwydzielniczego (dotyczącymi między innymi tarczycy, nadnerczy, gonad, czy przysadki mózgowej).
Ponadto LEDoterapii nie wykonuje się u osób z aktywnymi zmianami zapalnymi i zakażeniami, zwłaszcza w obrębie skóry. Przeciwwskazany jest również u pacjentów stosujących przewlekle leki modulujące funkcjonowanie układu krzepnięcia (na przykład wszelkiego rodzaju leki przeciwzakrzepowe).