Zmniejszanie warg sromowych

Zmniejszanie warg sromowych

Labioplastyka – czym jest i na czym polega?

Labioplastyka jest zabiegiem, który ma na celu modyfikację kształtu i zmniejszenie wielkości warg sromowych, czego rezultatem jest poprawa wyglądu kobiecych narządów płciowych zewnętrznych. Jest to istotne zagadnienie, ponieważ często wpływa na poczucie własnej atrakcyjności, a także pewności siebie. Jest to metoda adresowana przede wszystkim do kobiet, które posiadają zbyt duże, asymetryczne lub też wiotkie wargi sromowe.

Istotą labioplastyki jest usunięcie nadmiaru tkanki, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia i wymodelowania warg sromowych mniejszych. Obecnie w tym celu wykorzystuje się najczęściej laser Mona Lisa Touch. Jest to doskonała alternatywa dla klasycznej metody chirurgicznej. Charakteryzuje się dużo wyższym poziomem bezpieczeństwa z uwagi na dużo mniejszą inwazyjność. W związku z powyższym ryzyko powikłań pozabiegowych ulega znacznemu zmniejszeniu. Ponadto, dzięki działaniu koagulacyjnemu, istotnie spada ryzyko krwawień związanych z przeprowadzoną procedurą.

Jak wygląda chirurgiczne zmniejszanie warg sromowych?

Labioplastyka chirurgiczna może dotyczyć warg sromowych mniejszych i nosi wtedy nazwę labiominoroplastyki, natomiast jeśli jej celem są wargi sromowe większe, nazywana jest labiomajoroplastyką.

Labiominoroplastyka jest zabiegiem wykonywanym zdecydowanie częściej. Istnieją różne techniki przeprowadzania tej procedury, które różnią się rodzajem wykonywanego cięcia,
a także zakresem usuwanych fragmentów. Najczęściej stosowanymi sposobami są resekcja liniowa oraz tak zwana zmodyfikowana resekcja klinowa V-wedge. W pierwszej przycina się w linii prostej wargi sromowe mniejsze do kształtu docelowego przy użyciu nożyczek bądź noża laserowego.

Druga zaś polega na usunięciu fragmentu wargi sromowej mniejszej
w kształcie litery V, co pozwala na zachowanie jej bardziej naturalnego kształtu. Górna krawędź cięcia wychodzi spod napletka łechtaczki, dolna zaś kończy się powyżej tylnego spoidła warg sromowych. Inne techniki chirurgiczne wykorzystywane w labiominoroplastyce to między innymi Z-plastyka, deepitelializacja czy dolna resekcja z górnym płatem uszypułowanym.

Labiomajoroplastyka polega na zmniejszeniu rozmiaru warg sromowych większych wraz ze zwiększeniem napięcia i jędrności skóry. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, aczkolwiek w razie potrzeby można go również wykonać w warunkach bloku operacyjnego. Do przeprowadzenia labioplastyki laserowej wykorzystuje się znieczulenie miejscowe. Następnie lekarz wykonuje pionowe nacięcie w kształcie elipsy, poprzez które usuwany jest fragment skóry wraz z tłuszczową tkanką podskórną. W ten sposób dochodzi do usunięcia niechcianego nadmiaru tkanki i zmniejszenie rozmiaru warg sromowych większych. Po usunięciu adekwatnej ilości tkanki, rana zamykana jest przy pomocy szwów chirurgicznych.

Jak każdy zabieg, również labioplastyka chirurgiczna ma szereg przeciwwskazań, spośród których można wyodrębnić bezwzględne oraz względne. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą przede wszystkim różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, zaburzenia odżywiania, dysmorfofobia, poważne dysfunkcje seksualne, poważne i niekontrolowane przewlekłe choroby ogólnoustrojowe. Do przeciwwskazań względnych należą takie schorzenia jak nadciśnienie tętnicze, choroby płuc czy choroby układu sercowo-naczyniowego.

Jak wygląda zmniejszanie warg sromowych za pomocą lasera?

Przed przeprowadzeniem zabiegu labioplastyki konieczne jest zebranie wnikliwego wywiadu, w który wpisany jest wywiad ginekologiczny. Ma to na celu ustalenie wskazań, a także ewentualnych przeciwwskazań do wykonania procedury. Niezbędne jest również przeprowadzenie dokładnego badania ginekologicznego celem ustalenia warunków anatomicznych, stanu pierwotnego, a także oczekiwanego efektu. Istotne jest także wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych obejmujących oznaczenie grupy krwi, morfologii, parametrów krzepnięcia, poziomu glukozy, wydolności nerek, elektrolitów oraz badanie ogólne moczu. Konieczne jest również wykonanie szczepienia przeciwko WZW typu B.

Zabieg labioplastyki jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się kremy zawierające środki anestetyczne, takie jak na przykład krem EMLA. Następnie przy pomocy specjalnej głowicy laserowej usuwany jest nadmiar tkanki. Dodatkowo głowica może być wprowadzona do pochwy, co umożliwia oddziaływanie lasera na jej ścianki. W efekcie dochodzi do punktowego przegrzania tkanek, co powoduje pobudzenie wytwarzania przez fibroblasty włókien kolagenowych i elastynowych, czego rezultatem, jest regeneracja tkanek. Skutkiem tego jest zwiększenie napięcia ścian pochwy.

Efektem powyższych działań jest nie tylko istotna poprawa estetyki wyglądu kobiecych narządów płciowych zewnętrznych wpływająca znacząco na poczucie własnej atrakcyjności, ale również intensyfikacja odczuwania doznań, co w dużym stopniu poprawia jakość życia seksualnego.

Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie oraz niewielkie obrzmienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują. Zastosowanie lasera znacznie skraca czas rekonwalescencji, a także zmniejsza dyskomfort odczuwany po zabiegu.

Zmniejszanie warg sromowych Poznań

5/5 - (7 votes)