Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Żółtaki kępki żółte


Czym są i o czym świadczą żółtaki (kępki żółte)?

Żółtaki, zwane również kępkami żółtymi, są to grudkowate lub guzkowate zmiany skórne, o żółtym lub brązowym zabarwieniu, lokalizujące się najczęściej na skórze powiek. Powstają wskutek odkładania się w skórze złogów cholesterolu oraz ciał tłuszczowych.

Powstawanie kępek żółtych najczęściej związane jest z występowaniem zaburzeń gospodarki tłuszczowej organizmu, zazwyczaj pod postacią podwyższonego poziomu cholesterolu, szczególnie frakcji LDL.

Kępki żółte mogą również pojawiać się u pacjentów z prawidłowo uregulowaną gospodarką lipidową, jednakże zdarza się to stosunkowo rzadko.

żółtaki kępki żółte
Data aktualizacji: 2021-12-10 13:30:50

Żółtaki – kępki żółte

Pojawianie się kępek żółtych często towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym, takim jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i inne schorzenia kardiologiczne, cukrzyca, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, a także choroby nerek i wątroby.

Kępki żółte – żółtaki zazwyczaj są wyniosłe ponad powierzchnię skóry z wgłębieniem w części centralnej, co przypomina krater wulkanu. Jak wspomniano powyżej, najczęstszą lokalizacją ich powstawania jest skóra powiek, ale mogą występować również w innych lokalizacjach.

Istnieje kilka rodzajów żółtaków (kępki żółte), które różnią się wyglądem, rozmiarem, a także umiejscowieniem. Poniżej omówiono przykładowe typy, które występują poza klasyczną lokalizacją w obrębie skóry powiek.

Z uwagi na mechanizm powstawania żółtaków oraz wiedzę, z czym mogą się wiązać, stanowią one nie tylko defekt estetyczny, ale mogą być zwiastunem poważnych chorób ogólnoustrojowych oraz ich powikłań, włącznie z tymi najgroźniejszymi.

Dlatego też pojawienie się kępek żółtych wymaga nie tylko postępowania miejscowego, ale też wnikliwej diagnostyki dotyczącej chorób mogących być przyczyną ich powstania, zwłaszcza u tych pacjentów, którzy nie są leczeni z żadnego powodu, a kępki żółte pojawiły się po raz pierwszy.

Niejednokrotnie wdrożenia leczenia przyczynowego choroby leżącej u podstaw powstania żółtaków oraz normalizacja gospodarki lipidowej powodują ich samoczynne wycofanie się.

Konieczne jest również zastosowanie diety ubogotłuszczowej. Jeżeli pomimo powyższych działań nie dochodzi do wycofania się żółtaków, można usunąć je chirurgicznie bądź też mniej inwazyjnie, przy użyciu laseroterapii.

Rodzajem lasera doskonale sprawdzającym się w leczeniu żółtaków jest laser erbowo-yagowy.

Laser erbowo-yagowy w leczeniu kępek żółtych

W dzisiejszych czasach laser erbowo-yagowy uważany jest za złoty standard w dermatologii i medycynie estetycznej w odniesieniu do usuwania łagodnych zmian naskórka. Należy podkreślić, że usuwane w ten sposób mogą być zmiany o jednoznacznie pewnym łagodnym charakterze. W przypadku cienia wątpliwości co do charakteru zmiany, konieczne jest klasyczne usunięcie chirurgiczne z następowym badaniem histopatologicznym.

Laser ergowo-yagowy cechuje się bardzo dużą precyzją ablacji, a za razem jej delikatnością. Co więcej, istnieje możliwość regulacji intensywności przeprowadzanej ablacji i wyboru, czy ma ona być pełna, czy przebiegać w sposób frakcjonowany. Ta właściwość wynika ze specyficznej długości fali wiązki lasera, która wynosi 2940nm.

Długość ta jest optymalna dla maksymalnej absorpcji wody z tkanek, gdyż energia niesiona przez wiązkę lasera powoduje praktycznie natychmiastowe odparowanie wody i osuszenie tkanek, co prowadzi do ablacji będącej bezpośrednim celem oddziaływania lasera. Ablacja ta jest na tyle precyzyjna, że jej marginesy mierzone są z dokładnością do kilku mikrometrów.

Rezultatem ablacji jest usunięcie niechcianej zmiany skórnej, w tym przypadku pod postacią kępki żółtej. Ponadto, dochodzi do miejscowego mikrouszkodzenia tkanki, co w tym przypadku jest dodatkowym korzystnym czynnikiem regeneracyjnym.

Efektem tego uszkodzenia jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.

Dzięki swojemu specyficznemu mechanizmowi działania, nie dochodzi do termicznego uszkodzenia czy mikrouszkodzenia tkanki, jak to się dzieje w przypadku zastosowania innych rodzajów lasera, takich jak np. laser frakcyjny CO2. W rezultacie zabieg jest dużo mniej bolesny, a czas konieczny do rekonwalescencji jest znacznie krótszy.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.

Często żółtaki wykrywa okulista

okulista, okulista Poznań, okulista prywatnie poznań, okulistyka

okulista, okulista Poznań Grunwald

Żółtaki kępki żółte

Usuwanie żółtaków powiek laserem Fotona

400zł jeden zabieg

Usuwanie małych żółtaków plasma IQ

300zł jeden zabieg

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530