Usuwanie żylaków nóg
Czym są i jak powstają żylaki kończyn dolnych?
Żylaki kończyn dolnych to poskręcane, pogrubiałe i pozmieniane patologicznie odcinkowe fragmenty żył, lokalizujące się najczęściej w obrębie podudzi. Są wynikiem schorzenia znanego jako przewlekła niewydolność żylna, dotyczącego najczęściej żył powierzchniowych oraz połączeń pomiędzy żyłami powierzchniowymi, a głębokimi – tak zwanych perforatorów. Bezpośrednią przyczynę tego schorzenia stanowi niewydolność zastawkowa wyżej wymienionych żył, która może mieć podłoże zarówno wrodzone, jak i nabyte.
Czynniki wrodzone to po prostu uwarunkowania genetyczne, natomiast do czynników nabytych upośledzających prawidłowe funkcjonowanie zastawek żylnych należą przede wszystkim siedzący tryb życia i bezpośredni z nim związany brak ruchu, złe nawyki żywieniowe, otyłość, wady postawy, częste narażanie kończyn dolnych na wysokie temperatury (na przykład nadużywanie sauny czy zbyt częste długie, gorące kąpiele).
Często pojawiają się u kobiet w ciąży, po porodzie, a także po przebytej kuracji hormonalnej. Z kolei czynnikami chorobowymi sprzyjającymi powstawaniu żylaków jest zakrzepica żylna, oraz przebyte zapalenie żył głębokich.
Niewydolność zastawek żylnych powoduje zaburzenie prawidłowego krążenia krwi poprzez hamowanie jej odpływu. Powoduje to wystąpienie zastoju krwi w żyłach i mechaniczne rozciąganie ich ścianek. W efekcie dochodzi do ich odkształcenia i patologicznej przebudowy.
Jakie czynniki predysponują do powstawania żylaków kończyn dolnych?
Istnieje wiele czynników ryzyka, które predysponują do powstania żylaków kończyn dolnych. Należą do nich przede wszystkim wiek, płeć żeńska oraz wysoki wzrost. Te czynniki są niemodyfikowalne, to znaczy nie mamy na nie wpływu. Ponadto ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnej jest stosowanie doustnych leków antykoncepcyjnych, nawykowe zaparcia oraz wykonywanie pracy fizycznej w pozycji stojącej.
Oprócz tego należy pamiętać, że istotnym czynnikiem wywołującym żylaki jest przewlekłe nadciśnienie żylne, niezależnie od przyczyny jego wystąpienia. Może być ono związane z uciskiem z zewnątrz na żyłę (na przykład w wyniku uciskania przez powiększone węzły chłonne czy guz nowotworowy), istotnym zwężeniem światła naczynia żylnego na przykład w wyniku zakrzepicy, a także patologie w zakresie zastawek żylnych.
Jak objawiają się żylaki kończyn dolnych?
Przewlekła niewydolność żylna związana jest od samego początku z występowaniem charakterystycznych, powoli postępujących objawów. Do pierwszych symptomów choroby żylakowej należy uczucie ciężkości nóg, mrowienia i drętwienia w ich obrębie, a także postępujące obrzęki, lokalizujące się w szczególności wokół kostek.
Wraz z upływem czasu oraz zaawansowaniem choroby pojawiają się dolegliwości bólowe, których występowanie nie zależy od pory dnia, a nasilają się szczególnie podczas chodzenia.
W kolejnym etapie pojawiają się widoczne zmiany naczyniowe. Początkowo mają one charakter pajączków naczyniowych, czyli teleangiektazji, a następnie pojawiają się powrózkowato zgrubiałe żyły. W skrajnie zejściowych przypadkach mogą pojawiać się tak zwane zmiany troficzne pod postacią nieodwracalnych obrzęków z przebarwieniem i ścieńczeniem skóry, a nawet z wytwarzaniem się trudno gojących się owrzodzeń.
Na czym polega diagnostyka żylaków kończyn dolnych?
Rozpoznanie żylaków kończyn dolnych opiera się przede wszystkim na badaniu podmiotowym i przedmiotowym, gdyż objawy choroby są bardzo charakterystyczne. Z kolei podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce żylaków jest ultrasonografia z wykorzystaniem efektu Dopplera. Pozwala ona, poprzez znakowanie barwne, na uwidocznienie zaburzeń w przepływie krwi przez światło żyły, a tym samym na uwidocznienie niewydolności żylnej.
Usuwanie żylaków nóg
Terapia żylaków uwzględnia postępowanie zachowawcze, farmakologiczne oraz zabiegowe. Postępowanie zachowawcze opiera się na prowadzeniu higienicznego, zdrowego trybu życia, a we wczesnej fazie choroby żylakowej na stosowaniu kremów z heparyną, które zmniejszają obrzęki i uczucie ciężkości nóg. Ponadto stosuje się pończochy uciskowe wspomagające krążenie krwi i zapobiegające jej zastojowi.
Farmakoterapia polega na doustnym przyjmowaniu preparatów, które działają uszczelniająco na ścianę naczyń żylnych, takich jak rutyna, hesperydyna czy diosmina.
Do najczęstszych zabiegów stosowanych w leczeniu żylaków stosujemy:
- Flebogrif
- Sclerosafe
- Laseroterowe zamykanie żylaków
- Skleroterapię.
Usuwanie żylaków Sclerosafe
Jest to małoinwazyjny sposób usuwania żylaków. Zabieg jest bezbolesny, trwa krótko (15-20 minut), nie wymaga rekonwalescencji.
Więcej o metodzie można przeczytać w zakładce Sclerosafe
Czym jest i na czym polega fenomen zabiegu Flebogrif?
Urządzenie Flebogrif jest aparatem, którego działanie opiera się na innowacyjnej technologii. Polega ona na jednoczesnym mechanicznym drażnieniu ściany naczyń żylnych od wewnątrz, z jednoczasowym, kontrolowanym podaniu środka obliterującego światło naczynia żylnego.
Środek ten może mieć zarówno formę specjalnej pianki jak i roztworu. Zabieg możliwy jest do przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga hospitalizacji.
Charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem oraz bezbolesnością, ponieważ przebiega bez zastosowania bodźca termicznego, w przeciwieństwie do laseroterapii.
Zazwyczaj nie wymaga zastosowania znieczulenia, a u pacjentów z niską tolerancją bólu, w zupełności wystarczające jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, np. kremem zawierającym 1% Lignokainę. Dla zachowania maksimum bezpieczeństwa, przeprowadzany jest pod kontrolą ultrasonografii.
Usuwanie żylaków nóg Poznań