Operacja nosa – częsty zabieg chirurgii plastycznej
Na czym polega korekcja nosa?
Zabieg operacyjnej korekcji nosa, zwany inaczej rinoplastyką, jest najczęstszym zabiegiem wykonywanym w chirurgii plastycznej. Stanowi doskonałe rozwiązanie zarówno dla pacjentów, którzy chcą podnieść estetykę twarzy, jak i w leczeniu wad wrodzonych.
Jedynym warunkiem koniecznym do pozytywnej kwalifikacji do zabiegu korekcji nosa jest zakończony rozwój tego narządu. Zabieg jest dedykowany dla pacjentów niezależnie od płci i wieku.
Jakie są wskazania do korekcji nosa?
Wskazania do operacyjnej korekcji nosa można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią wskazania stricte estetyczne, mające na celu korekcję defektów estetycznych, takich jak na przykład garb nosa, nos wysoki, nos opadający, nos długi, kulka na koniuszku nosa. Drugą stanowią wskazania medyczne.
Zawiera ona korekcję wad wrodzonych nosa, korekcję zmian pourazowych, a także w przypadku niesatysfakcjonujących rezultatów poprzednich operacyjnych bądź nieoperacyjnych korekcji nosa.
Jak przygotować się do zabiegu?
Z racji, że korekcja nosa jest zabiegiem operacyjnym, wymaga odpowiedniego przygotowania. W pierwszej kolejności przeprowadzana jest konsultacja lekarska, podczas której zbierany jest wywiad konieczny w ustaleniu chorób współistniejących, przyjmowanych leków oraz istnienia ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Ponadto oceniany jest wyjściowy wygląd nosa, a także lekarz ustala z pacjentką jej oczekiwania, zakres zabiegu oraz spodziewany rezultat.
Bardzo istotne jest, że na dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki zawierające aspirynę lub jej pochodne, a także inne leki przeciwzakrzepowe. Ich działanie może bowiem upośledzać prawidłowe krzepnięcie krwi konieczne podczas prawidłowego gojenia rany pooperacyjne, co może skutkować zwiększeniem ryzyka ewentualnych powikłań zabiegu. Na kilka dni przed zabiegiem nie powinno się pić alkoholu oraz mocnej kawy, a bezpośrednio na kilka godzin przed zabiegiem konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia i picia.
Operacja nosa – Jak wygląda zabieg?
Dobór znieczulenia koniecznego do przeprowadzenia zabiegu operacyjnej korekcji nosa zależy od jego zakresu. Może być on przeprowadzony zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym. Bardzo istotne jest to, że większość cięć przeprowadzanych jest wewnątrz nosa, dzięki czemu blizny pozostające po zabiegu są praktycznie niewidoczne.
W pierwszym etapie zabiegu, po wykonaniu nacięć, chirurg oddziela skórę od części chrzęstnych i kostnych nosa. W kolejnym etapie usuwane są chrzęstne części skrzydełek nosa, a także w razie potrzeby modelowane są części kostne. W tym etapie również chirurg modeluje kształt nosa tak, by osiągnąć ustalony wcześniej rezultat.
Po zakończeniu procesu modelowania rany są zszywane oraz opatrywane. Zakładane są specjalne setony, których zadaniem jest stabilizowanie przegrody nosowej, a także aplikuje się specjalny gips, którego celem jest stabilizowanie wymodelowanego kształtu nosa.
Setony zazwyczaj można usunąć już po dwóch dniach, natomiast gips po około dziesięciu. Jednakże niezwykle istotne jest, by zakładać go na noc jeszcze przez kolejne dwa tygodnie.
Biorąc pod uwagę, że operacyjna korekcja nosa jest pełnoprawnym, inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, konieczna jest rekonwalescencja. Po przeprowadzeniu tej procedury często występują podbiegnięcia krwawe okolicy nosa oraz powiek. Utrzymują się one w różnych przedziałach czasowych. Obrzęki powiek zazwyczaj ustępują po około trzech tygodniach, natomiast obrzęk nosa może utrzymywać się nawet do roku po zabiegu.
Jakich można się spodziewać efektów?
Efekty zabiegu operacyjnej korekcji nosa są zróżnicowane i zależą od zakresu zabiegu oraz wcześniejszego planu. Nie bez znaczenia pozostają tutaj również pewne indywidualne predyspozycje oraz uwarunkowania takie jak płeć, wiek, stan zdrowia i tryb życia, a także wiele innych.
W zależności od powyższych przez przeprowadzenie zabiegu operacyjnej korekcji nosa można osiągnąć takie rezultaty jak eliminacja garbu nosa, cofnięcie nosa w kierunku twarzy, jego wyprostowanie, skrócenie czy wysmuklenie.
Podobne efekty można osiągnąć wykonując korektę nosa nićmi Aptos
Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania korekcji nosa?
Jak każdy zabieg, operacyjna korekcja nosa jest przeciwwskazany w niektórych grupach osób. Przede wszystkim dotyczy to tych pacjentów, u których mogą wystąpić potencjalne problemy z gojeniem ran, czyli przede wszystkim chorujących na różnego rodzaju zaburzenia krzepnięcia oraz cukrzycę.
Ponadto nie zaleca się przeprowadzania go u pacjentów z anemią, gdyż utrata krwi podczas zabiegu, mimo, że nie wielka, może powodować nasilenie objawów choroby. Do innych przeciwwskazań należą stany zapalne w obrębie skóry i zatok, a także nieuregulowane nadciśnienie tętnicze.
Operacja nosa – Ile to kosztuje?
Cena zabiegu jest bardzo zróżnicowana i zależy przede wszystkim od stanu wyjściowego, a co za tym idzie koniecznego zakresu zabiegu. Zazwyczaj waha się ona w przedziale między 4000zł a 13000zł.