Nightlase – laserowe leczenie chrapania
Skąd się bierze chrapanie?
Chrapanie jest bardzo powszechną przypadłością dotykającą zarówno kobiet jak i mężczyzn, jednakże dużo częściej pojawiającą się u tych drugich. Zaobserwowano zależność, iż znacznie częściej występuje ono u ludzi w starszym wieku. Aby móc myśleć o walce z tą przypadłością, należy najpierw zrozumieć jej mechanizm.
Istnieje kilka przyczyn powodujących to, że chrapiemy. Ciche, delikatne chrapanie zdarza się czasami każdemu z nas, jednakże może być również objawem niebezpiecznej i uciążliwej choroby jaką jest zespół bezdechu śródsennego.
Powstawanie chrapania związane jest bezpośrednio procesem oddychania. Powietrze w trakcie każdego oddechu przechodzi strumieniem przez światło poszczególnych elementów dróg oddechowych aż do płuc i z powrotem. Dzięki zachowaniu odpowiedniego napięcia tkanek, światło dróg oddechowych utrzymuje odpowiednią średnicę umożliwiając sprawny przepływ powietrza. Jednakże w stanie snu dochodzi do znacznego osłabienia napięcia tkanek i ich zwiotczenia.
W rezultacie światło dróg oddechowych ulega zmniejszeniu na skutek jego zapadania się. Jednakże objętość przepływającego powietrza pozostaje stała. Efektem tego jest zaburzenie jego przepływu przez drogi oddechowe, czego skutkiem są zmiany ciśnień w układzie oddechowym, które mają na celu umożliwienie efektywnego przepływu powietrza.
Skutkiem powyższych modyfikacji są drgania podniebienia miękkiego, co w rezultacie daje dobrze nam znany dźwięk. Niejednokrotnie, zaistnieniu wyżej opisanych zmian, sprzyja spanie na plecach, gdyż wtedy wiotkość tkanek układu oddechowego nadaje mu najsilniejsze predyspozycje do zapadania się i odkształcania.
Czy chrapanie może być niebezpieczne?
Może się wydawać dziwne, jakim cudem chrapanie mogłoby być niebezpieczne. Otóż problemem jest nie samo chrapanie, ale choroba, której może być objawem. Schorzeniem tym jest tak zwany obturacyjny bezdech senny. Choroba ta polega na występowaniu powtarzających się epizodów zamknięcia lub znacznego zwężenia światła dróg oddechowych. Charakterystyczne jest to, że do tych zaburzeń dochodzi najczęściej na poziomie gardła, a praca mięśni oddechowych utrzymywana jest na prawidłowym poziomie.
Nie pozostaje to bez wpływu na równowagę fizjologiczną organizmu. W rezultacie opisanego powyżej mechanizmu dochodzi do pogorszenia utlenowania tkanek i niedotlenienia organizmu. Ponadto dochodzi do tak zwanych nieuświadomionych przebudzeń. Bezpośrednim efektem tego jest uczucie przewlekłego zmęczenia i obniżenie koncentracji, co może stanowić zagrożenie chociażby w ruchu drogowym.
Jednakże dużo większym niebezpieczeństwem płynącym z tytułu obturacyjnego bezdechu sennego jest wzrost ciśnienia tętniczego krwi wraz ze wszystkimi następstwami takimi jak choroba niedokrwienna serca z zawałem mięśnia sercowego i jego niewydolnością włącznie, czy udar mózgu. Rezultatem tego jest znaczne zwiększenie ryzyka zgonu.
Istnieje grupa czynników ryzyka znacznie zwiększająca wystąpienie tego schorzenia. Należą ępdo nich między innymi: otyłość (zwłaszcza związana ze znacznym powiększeniem się obwodu szyi), palenie tytoniu, picie alkoholu (w szczególności przed snem), niektóre schorzenia laryngologiczne (na przykład skrzywienie przegrody nosowej), ale również niektóre schorzenia endokrynologiczne, a także leki.
Czym jest laser i jakie jest jego oddziaływanie na tkanki?
Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości. Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje.
W medycynie estetycznej wykorzystywane są rodzaje laserów charakteryzujące się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień.
Zabiegi z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.
Na czym polega fenomen laseru erbowo-yagowego?
Laser ergowo-yagowy cechuje się bardzo dużą precyzją ablacji, a za razem jej delikatnością. Co więcej, istnieje możliwość regulacji intensywności przeprowadzanej ablacji i wyboru, czy ma ona być pełna, czy przebiegać w sposób frakcjonowany. Ta właściwość wynika ze specyficznej długości fali wiązki lasera, która wynosi 2940nm.
Długość ta jest optymalna dla maksymalnej absorpcji wody z tkanek, gdyż energia niesiona przez wiązkę lasera powoduje praktycznie natychmiastowe odparowanie wody i osuszenie tkanek, co prowadzi do ablacji będącej bezpośrednim celem oddziaływania lasera.
Ablacja ta jest na tyle precyzyjna, że jej marginesy mierzone są z dokładnością do kilku mikrometrów. Dzięki swojemu specyficznemu mechanizmowi działania, nie dochodzi do termicznego uszkodzenia czy mikrouszkodzenia tkanki, jak to się dzieje w przypadku zastosowania innych rodzajów lasera, takich jak np. laser frakcyjny CO2. W rezultacie zabieg jest dużo mniej bolesny, a czas konieczny do rekonwalescencji jest znacznie krótszy.
Nightlase – laserowe leczenie chrapania
Nightlase polega na zastosowaniu lasera erbowo-yagowego o niewielkim natężeniu promieniowania. Dzięki temu jego działanie obejmuje powierzchniowe tkanki.
Na kompletną terapię składają się trzy zabiegi. Między pierwszymi dwoma odstęp wynosi dwa tygodnie, a kolejny wykonywany jest po upływie miesiąca. Pojedynczy zabieg składa się z dwóch faz – wstępnej i finalnej.
Podczas fazy wstępnej poddaje się naświetlaniu kolejno poszczególne elementy jamy ustnej, wykonując 7 lub 8 przejść. W fazie finalnej przeprowadza się dodatkowe cztery przejścia i rozszerza zakres naświetlanych tkanek.
Laser powoduje przegrzanie tkanek jamy ustnej i ich mikrouszkodzenia. Efektem tego jest pobudzenie procesów regeneracyjnych, co w rezultacie objawia się stymulacją wytwarzania włókien kolagenowych i zwiększenie ich koncentracji. Na skutek tego działania dochodzi do zwiększenia napięcia tkanek jamy ustnej, a zwłaszcza podniebienia miękkiego i języczka, czego efektem jest zmniejszenie lub wręcz eliminacja chrapania.
Nightlase – laserowe leczenie chrapania – przeciwwskazania
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, terapia wykorzystująca laser nie jest wskazana u niektórych pacjentów. Pierwszą ich grupę stanowią standardowe przeciwwskazania, jakimi są ciąża, laktacja, cukrzyca, ciężkie przewlekłe choroby układu krążenia, czynne stany zapalne czy aktywne choroby nowotworowe.
Drugą grupę stanowią przeciwwskazania dedykowane konkretnie temu zabiegowi, i wpisuje się w nie przyjmowanie niektórych leków (fotouczulaczy, sterydów czy doustnych retinoidów).