Leczenie żylaków odbytu
Żylaki odbytu można skutecznie wyleczyć w gabinecie medycyny estetycznej z udziałem nieinwazyjnych i niewymagających rekonwalescencji zabiegów.
Co to są żylaki odbytu?
Żylaki odbytu (inaczej hemoroidy) są to nabrzmiałe lub objęte stanem zapalnym struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Żylaki odbytu objawiają się różnie – często jest to niebolesne krwawienie z odbytu, w postępującej fazie choroby może pojawiać się silny ból, obrzęk okolicy odbytu czy zakrzepica w obrębie żylaka. Jest to bardzo popularna w dzisiejszych czasach i jednocześnie bardzo uciążliwa dolegliwość. DGHL
Przyczyny powstawania żylaków odbytu
Istnieje wiele przyczyn powstawania żylaków odbytu. Do najważniejszych z nich zaliczamy: zaburzenia rytmu wypróżnień, niska zawartość błonnika w diecie, brak aktywności fizycznej, wzrost ciśnienia w jamie brzusznej (przedłużone parcie, wodobrzusze lub ciąża), podłoże genetyczne czy też podeszły wiek.
Istnieją także czynniki ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby hemoroidów. Zaliczamy do nich: otyłość, praca w pozycji siedzącej, zaburzenia mięśni dna miednicy czy też przewlekły kaszel.
Objawy żylaków odbytu
Pacjent cierpiący na hemoroidy odczuwa krwawienie i wypadanie w okolicach odbytu. Krwawienie widoczne jest na powierzchni stolca lub papierze toaletowym i jest niewielkie. Hemoroidy objawy to także: poczucie niepełnego wypróżnienia, swędzenie odbytu czy trudności w utrzymaniu higieny.
Pacjent chory na hemoroidy boryka się z dyskomfortem, świądem i bólem podczas oddawania stolca. W skrajnych przypadkach pacjent może odczuwać hemoroidy objawy takie jak: brudzenie bielizny śluzem czy wydzieliną kałową. Jak wygląda żylaki odbytu leczenie?
Sposoby leczenia żylaków odbytu w gabinecie medycyny estetycznej
Hemoron
Pierwszym skutecznym zabiegiem medycyny estetycznej w leczeniu żylaków odbytu i hemoroidów jest Hemoron. Zabieg polega na przywróceniu guzkom hemoroidalnym fizjologicznej wielkości za sprawą zmniejszenia dopływu krwi. Zabieg polega na wykorzystaniu elektrod pomiędzy którymi przepływa prąd jednobiegunowy o niskim napięciu tzw. galwanizujący.
Dzięki temu zmniejszenie przepływu krwi w tętniczkach odżywiających hemoroidy zmniejsza się o 80% i następuje zwłóknienie ścian tętniczek, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia aktywności hemoroidów. Celem zabiegu i leczenia żylaków odbytu jest inwolucja guzków krwawniczych poprzez zmniejszenie ich krwawienia.
Warto podkreślić, że ten zabieg medycyny estetycznej jest bezinwazyjny i nie wymaga znieczulenia. Rekomenduje się powtórzenie zabiegu co 4-6 tygodni, a najlepsze efekty są widoczne już po 3 zabiegach. Pacjent po przeprowadzonym zabiegu nie wymaga rekonwalescencji i może od razu wrócić do codziennej aktywności.
Laserowe usuwanie hemoroidów (LHP)
Zabieg laserowego usuwania hemoroidów to sprawdzony sposób na leczenie żylaków odbytu. Zabieg polega na wprowadzeniu światłowodu do poszerzonego guzka krwawniczego i precyzyjnym podaniu wiązki światła. Efektem zabiegu żylaki odbytu leczenie jest usunięcie naczyń hemoroidalnych i obkurczanie otaczającej je tkanki łącznej.
Pacjent może cieszyć się z efektów w ciągu 4-6 tygodni od wykonania zabiegu. Korzyściami zabiegu są nieinwazyjność, niskie ryzyko powikłań, brak możliwości uszkodzenia zwieracza odbytu czy brak długotrwałej rekonwalescencji.
Inne zabiegi na żylaki odbytu
W gabinetach medycyny estetycznej stosuje się także skleroterapię jako leczenie żylaków odbytu, która polega na wstrzyknięciu do hemoroidów środków powodujących ich zarastanie. W medycynie stosuje się także metodę Barrona, która cechuje się założeniem gumowej podwiązki na podstawę hemoroidu.
Efektem zabiegu jest doprowadzenie do jego niedokrwienia i odpadnięcia. Z kolei DGHL jest metodą leczenia żylaków odbytu, polegającą na zamykaniu tętnic doprowadzających krew do hemoroidów przez podwiązanie po ich zlokalizowaniu za pomocą proktoskopu z ultradźwiękowym detektorem przepływu. W klinikach i szpitalach stosuje się klasyczną operację (Milligan-Morgan), która polega na wycięciu chorobowo zmienionych guzków krwawniczych.