Laserowe usuwanie żylaków EVLT
Czym są i jak powstają żylaki kończyn dolnych?
Żylaki kończyn dolnych to poskręcane, pogrubiałe i pozmieniane patologicznie odcinkowe fragmenty żył, lokalizujące się najczęściej w obrębie podudzi. Są wynikiem schorzenia znanego jako przewlekła niewydolność żylna, dotyczącego najczęściej żył powierzchniowych oraz połączeń pomiędzy żyłami powierzchniowymi, a głębokimi – tak zwanych perforatorów.
Bezpośrednią przyczynę tego schorzenia stanowi niewydolność zastawkowa wyżej wymienionych żył, która może mieć podłoże zarówno wrodzone, jak i nabyte. Czynniki wrodzone to po prostu uwarunkowania genetyczne, natomiast do czynników nabytych upośledzających prawidłowe funkcjonowanie zastawek żylnych należą przede wszystkim siedzący tryb życia i bezpośredni z nim związany brak ruchu, złe nawyki żywieniowe, otyłość, wady postawy, częste narażanie kończyn dolnych na wysokie temperatury (na przykład nadużywanie sauny czy zbyt częste długie, gorące kąpiele).
Często pojawiają się u kobiet w ciąży, po porodzie, a także po przebytej kuracji hormonalnej. Z kolei czynnikami chorobowymi sprzyjającymi powstawaniu żylaków jest zakrzepica żylna, oraz przebyte zapalenie żył głębokich.
Niewydolność zastawek żylnych powoduje zaburzenie prawidłowego krążenia krwi poprzez hamowanie jej odpływu. Powoduje to wystąpienie zastoju krwi w żyłach i mechaniczne rozciąganie ich ścianek. W efekcie dochodzi do ich odkształcenia i patologicznej przebudowy.
Alternatywą do laserowego usuwania żylaków jest metoda Sclerosafe
Skąd się bierze promieniowanie laserowe?
Laser jest to wysoce specjalistyczne urządzenie emitujące promieniowanie laserowe. Jest to fala elektromagnetyczna powstała dzięki zaistnieniu tak zwanego zjawiska emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Wykazuje dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Ponadto wykazuje silne skupienie i spójność wiązki, a także niewielkie jej odchylenie od równoległości.
Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Dzieli się je więc ze względu na emitowaną długość fali 1470 nm (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
Oddziaływanie lasera na ścianę naczyń krwionośnych
Oddziaływanie lasera na naczynia krwionośne opiera się na zjawisku tak zwanej fototermolizy selektywnej. Polega ono na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej.
Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego. Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości 1470 nm. Dlatego stosujemy laser 1470 nm
W przypadku zabiegu zamykania naczyń krwionośnych, rolę chromoforu pełni hemoglobina. Absorbuje ona energię świetlną przekształcając ją w ciepło. Powoduje ona wyparowanie wody z krwi, a także rozpad ścian naczyń krwionośnych. Następnie, na drodze fizjologicznych procesów ulegają one „pożarciu” przez makrofagi, czyli komórki odpowiadające za usuwanie niechcianych struktur z organizmu.
Efektem tego jest praktycznie natychmiastowa likwidacja niechcianych defektów skórnych pod postacią pajączków naczyniowych. Optymalny rezultat przy dużej precyzji udaje się otrzymać dzięki wykorzystaniu zjawiska podwójnego filtrowania. Dzięki niemu możliwy jest dobór pożądanej długości fali umożliwiające minimalizację oddziaływania na tkanki otaczające.
Na czym polega innowacyjność metody EVLT?
EVLT jest to laserowe zamykanie żylaków metodą wewnątrznaczyniową. Jest to innowacyjna technologia wynosząca usuwanie żylaków na wyższy poziom. Charakteryzuje się bardzo krótkim czasem trwania zabiegu, a także brakiem konieczności hospitalizacji – zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, gdyż wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Ponadto wykazuje bardzo wysoką skuteczność, przy krótkim okresie rekonwalescencji oraz minimalnej bolesności dla pacjenta w połączeniu z bardzo niskim ryzykiem powikłań. Istotną cechą jest również fakt, że zabieg EVLT nie pozostawia blizn, tak więc efekt estetyczny jest bardzo wysoki.
Laserowe usuwanie żylaków – Jak przebiega zabieg?
Przed przeprowadzeniem zabiegu usuwanie żylaków z wykorzystaniem metody EVLT konieczna jest konsultacja lekarska uwzględniająca przeprowadzenie dokładnego wywiadu oraz ocenę żylaków. Zakres zabiegu musi być bowiem dobrany indywidualnie. Ponadto konieczne jest ustalenie, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Następnie lekarz dokonuje tak zwanego mappingu, który polega na ustaleniu przebiegu głównych pni żylnych, oraz zaznaczenia punktami na skórze miejsc wprowadzania głowicy laserowej do wnętrza naczyń krwionośnych.
W kolejnym etapie dokonuje się znieczulenia miejscowego, by następnie pod kontrolą ultrasonografii wprowadzić głowicę laserową do wnętrza naczynia żylnego. Następnie głowica jest uruchamiana i zaczyna emitować promieniowanie laserowe, które powoduje zamykanie światła żyły. W dalszej kolejności głowica jest powoli wycofywana.
Po zakończeniu zabiegu, poddawana mu okolica jest zabezpieczana opatrunkiem uciskowym. Po godzinie zazwyczaj można powrócić do normalnej aktywności. W pierwszej kolejności jednak konieczny jest krótki spacer, którego zadaniem jest wykazanie prawidłowości przeprowadzonego zabiegu i ewentualnych niedociągnięć wymagających korekty.
W pierwszej dobie po zabiegu nie należy ściągać opatrunku uciskowego, a następnie wystarczające jest zakładanie go na noc. Jednakże konieczne jest jego stosowanie przez kilkanaście dni. Przez pierwszych kilka tygodni przeciwwskazane jest narażanie się na wysokie temperatury oraz intensywna aktywność fizyczna, jednakże wskazane są długie spacery (1-2 godziny dziennie).
Niewielkie zmiany naczyniowe możemy zamykać laserem neodymowo-yagowym.