Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Laser frakcyjny nieablacyjny


Laser frakcyjny nieablacyjny – zabiegi odmładzające bez rekonwalescencji

Data aktualizacji: 2021-04-28 15:36:24

Laser frakcyjny nieablacyjny

Skąd się bierze promieniowanie laserowe?

Promieniowanie laserowe to fala elektromagnetyczna powstała dzięki zaistnieniu tak zwanego zjawiska emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno
w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Wykazuje dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Ponadto wykazuje silne skupienie i spójność wiązki,
a także niewielkie jej odchylenie od równoległości.

Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Dzieli się je więc ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi
w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.

Jak laser frakcyjny nieablacyjny działa na tkanki?

Oddziaływanie lasera na tkanki opiera się na zjawisku tak zwanej fototermolizy selektywnej. Polega ono na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej. Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego. Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości.

Absorbują one energię świetlną przekształcając ją w ciepło. Powoduje ona wyparowanie wody z tkanek. Następnie, na drodze fizjologicznych procesów, produkty tego rozpadu ulegają one „pożarciu” przez makrofagi, czyli komórki odpowiadające za usuwanie niechcianych struktur z organizmu. Optymalny rezultat przy dużej precyzji udaje się otrzymać dzięki wykorzystaniu zjawiska podwójnego filtrowania. Dzięki niemu możliwy jest dobór pożądanej długości fali umożliwiające minimalizację oddziaływania na tkanki otaczające.

Czym jest i jak działa laser frakcyjny nieablacyjny neodymowo-yagowy?

Laser neodymowo-yagowy będący laserem frakcyjnym nieablacyjnym, jest innowacyjną platformą, której zastosowanie ukierunkowane jest przede wszystkim na szeroko pojęte odmładzanie skóry, ale także na zamykanie poszerzonych naczyń krwionośnych. Mechanizm jej działania bazuje na połączeniu oddziaływania promieniowania laserowego oraz światła pulsacyjnego. Głowica neodymowo-yagowa wytwarza monochromatyczne światło o precyzyjnie określonej długości fali wynoszącej 1064nm oraz długim czasem pulsowania.

Długość fali nie jest przypadkowa. Umożliwia ona penetrację głęboko wewnątrz tkanek, oraz szybką absorpcję w zakresie wody oraz hemoglobiny. Dzięki temu umożliwia nie tylko bardzo precyzyjne określenie zakresu oddziaływania, ale i bardzo dużą efektywność w zamykaniu nawet dużych pajączków naczyniowych.

Innowacyjnym urządzeniem wykorzystującym działanie lasera neodymowo-yagowego jest laser Q-Master. W tym urządzeniu wyposażonym w bardzo intuicyjny, polski interface są zaprogramowane podstawowe tryby pracy, a także istnieje możliwość wprowadzania własnych ustawień. Aparat wyposażony jest w system wymiennych głowic, w tym głowicę frakcyjną, co umożliwia jak najszersze spektrum wykonywanych procedur. Jest to urządzenie wielozadaniowe, mogące pracować nawet na 6 różnych długościach fali, z możliwością rozbudowy urządzenia o dodatkowe głowice barwnikowe.

Oczywiście odpowiedź na zabieg jest zróżnicowana. Generalnie rzecz biorąc uważa się, że bezpieczeństwo i efektywność zabiegu są odwrotnie proporcjonalne do stopnia opalenia skóry. Oznacza to, że im skóra słabiej opalona, tym efekt jest lepszy, a ryzyko oparzeń czy innych powikłań mniejszy.

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i optymalną efektywność zabiegu, po jego przeprowadzeniu należy zastosować się do kilku zaleceń. Bardzo ważna jest stabilność termiczna i należy unikać znacznych wahań temperatury (w tym zabiegów krioterapii czy korzystania z sauny), a także opalania. Ponadto przeciwwskazany jest intensywny wysiłek fizyczny, a także masaż.

Efekt zabiegu z wykorzystaniem lasera neodymowo-yagowego nie jest natychmiastowy. Dopiero po 4-6 tygodniach zaczyna on być zauważalny. Aby rezultat był optymalny, należy wykonać 3-4 powtórzenia zabiegu w ostępach 4-6tygodniowych.

U kogo wskazany jest zabieg z laserem frakcyjnym nieablacyjnym?

Z uwagi na swoją wszechstronność i uniwersalność, zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego nieablacyjnego obejmuje bardzo szeroką grupę wskazań. Pierwszą, najpopularniejszą grupę wskazań obejmują procedury mające na celu szeroko pojęte odmładzanie skóry. Ponadto laser neodymowo-yagowy może być zastosowany do przezskórnego zamykania naczyń krwionośnych, usuwania przebarwień, usuwania tatuaży, usuwania znamion, depilacji laserowej, czy też leczenia grzybicy paznokci jako element leczenia wspomagającego.

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530