Fotoodmładzanie, dlaczego tak ważne? Starzenie się jest procesem nieuchronnie dotykającym każdego z nas. Jednym z narządów, które proces ten dotyka najszybciej jest skóra.
W jego przebiegu dochodzi do rozluźnienia struktury, a także utraty znacznej liczby włókien kolagenowych i elastynowych, obficie występujących w skórze młodej, czego efektem jest zmniejszenie jej jędrności.
Ponadto znacznie zmniejsza się zawartość kwasu hialuronowego, którego rolą jest wiązanie cząsteczek wody i zapewnienie odpowiedniego nawilżenia, a co za tym idzie napięcia powłok.
Dochodzi również do zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej. Substancje te odpowiadają za młody i świeży wygląd skóry. Istnieje wiele czynników odpowiadających za pobudzanie i przyspieszanie procesów starzenia się skóry.
Jednym z czynników powodujących jego indukowanie jest promieniowanie ultrafioletowe o spektrum światła UVA.
Paradoksalnie, promieniowanie świetlne, mimo, że jest jednym z czynników przyspieszających starzenie się skóry, jest również wykorzystywane przez medycynę estetyczną w przeciwdziałaniu tym procesom i usuwaniu ich efektów.
Pozytywne działanie promieniowania ultrafioletowego wykorzystujemy w leczeniu bielactwa, AZS i łuszczycy – laser ekscimerowy
Fotoodmładzanie – na czym polega?
Zabieg fotoodmładzania z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i stosunkowo niskim ryzykiem powikłań.
Przed przeprowadzeniem zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska i zebranie dokładnego wywiadu celem określenia występowania ewentualnych przeciwwskazań do procedury fotoodmładzania. Następnie na okolicę ciała, która ma być poddawana zabiegowi nakłada się żel taki sam jak ten wykorzystywany do badań USG. Następnie skórę poddaje się pulsacyjnemu działaniu promieniowaniu lasera.
Światło emitowane przez ten rodzaj lasera charakteryzuje się niską gęstością. Powodując przegrzanie skóry doprowadza do przebudowy i skracania włókien kolagenowych i elastynowych, a także do pobudzania wytwarzania nowych włókien. Efektem tego jest poprawa napięcia i jędrności skóry, a w rezultacie odmłodzenie jej wyglądu.
Czas trwania całego zabiegu trwa średnio około 1 godziny. W trakcie jego trwania może być odczuwalny dyskomfort i pieczenie odmładzaniem okolicy. Ponadto stosunkowo często obserwuje się występowanie obrzęku oraz rumienia w okolicy poddawanej zabiegowi. Na szczęście, objawy te zazwyczaj samoistnie ustępują już po kilku minutach od zakończenia zabiegu.
Należy pamiętać, iż do około trzech tygodni po zabiegu, w obrębie skóry może występować przeczulica, a także nadwrażliwość skóry na bodźce. W tym czasie należy zadbać o właściwą ochronę skóry. W szczególności istotne jest unikanie ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, a zwłaszcza opalania.
Jednakże pomimo opisywanych powyżej działań, zabieg ten charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i jest świetną alternatywą dla klasycznych metod chirurgicznych.
Skąd się bierze laser?
Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości. Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii.
Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
Na czym polega technologia lasera i jak on działa
Podstawowy mechanizm działania przeciwstarzeniowego skóry polega na wywoływaniu precyzyjnego przegrzania skóry w pożądanych miejscach, czego efektem jest wywoływanie jej mikrouszkodzeń. W rezultacie dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych. Przejawiają się one stymulacją syntezy włókien kolagenowych i elastynowych. Skutkuje to poprawieniem jędrności skóry i jej napięcia. Dzięki temu mechanizmowi dochodzi do zmniejszenia, a niejednokrotnie całkowitej likwidacji zmarszczek.
Ponadto działanie lasera pozwala na zamykanie nadmiernie rozszerzonych porów skóry, usuwanie przebarwień, a także zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych. Wskutek powyższych procesów dochodzi do odmłodzenia wyglądu i poprawy jego atrakcyjności.
Fotoodmładzanie – Dla kogo przeznaczony?
Zabieg fotoodmładzania z wykorzystaniem lasera jest adresowany przede wszystkim do osób, które w bezpieczny i praktycznie nieinwazyjny sposób pragną przeciwdziałać procesom starzenia się skóry.
Zabieg Genesis jest dedykowany dla osób, które mają przebarwienia, drobne naczynka na twarzy lub rumień oraz wiotką skórę.
U kogo przeciwwskazany?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, fotoodmładzanie z wykorzystaniem lasera jest przeciwwskazane u niektórych grup pacjentów. Jego przeprowadzania nie zaleca się u osób z opalenizną, a także stosujących leki zawierające beta-karoten. U tych pacjentów skóra charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością i większe jest ryzyko powikłań zabiegu. Oczywiście przekonywanie tej procedury jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Nie zaleca się też jego wykonywania u osób cierpiących na cukrzycę, poważne przewlekłe schorzenia układu sercowo-naczyniowego, u pacjentów ze zdiagnozowanymi aktywnymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym, nowotworami, a także chorobami układu wewnątrzwydzielniczego (dotyczącymi między innymi tarczycy, nadnerczy, gonad, czy przysadki mózgowej).
Zabiegu fotoodmładzania wykorzystującego laser nie wykonuje się także u osób z aktywnymi zmianami zapalnymi i zakażeniami, zwłaszcza w obrębie skóry. Przeciwwskazany jest również u pacjentów stosujących przewlekle leki modulujące funkcjonowanie układu krzepnięcia (na przykład wszelkiego rodzaju leki przeciwzakrzepowe).
Fotoodmładzanie to także laser frakcyjny
Fotoodmładzanie Poznań