Flebogrif ® – mechanizm działania polega na jednoczesnym uszkodzeniu mechanicznym wewnętrznej warstwy żyły oraz podaniu w sposób kontrolowany środka obliterującego w postaci pianki.
Zalety zabiegu
- bezbolesny zabieg ambulatoryjny
- brak działania termicznego – brak ryzyka oparzenia
- łatwość użycia
- krótki czas zabiegu
- doskonały i długotrwały efekt estetyczny
- możliwość regulacji średnicy elementów tnących w zależności od średnicy żyły
- krótka rekonwalescencja
- bez tumescencji
Jak wygląda zabieg
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na zapewnienie najwyższego bezpieczeństwa i komfortu dla pacjenta, który nie jest obciążony koniecznością wykonywania znieczulenia ogólnego lub dokręgosłupowego.
Zabieg polega na wprowadzeniu pod kontrolą USG Doppler specjalnego cewnika Flebogrif poprzez umieszczony w niewydolnej żyle wenflon. Wprowadzony cewnik jest wyposażony w wysuwane elementy tnące, które mechanicznie uszkadzają wewnętrzną warstwę żyły, a jednocześnie podawany jest przez ten cewnik środek w postaci pianki, który również wywołuje zmiany morforlogiczne żyły.
Działania te powodują zamknięcie niewydolnej żyły. Po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnej uciskowej pończochy przez okres około 1 miesiąca.
Korzyści wynikające z zastosowania metody Flebogrif:
- zabieg pozwala na usunięcie żylaków bez konieczności wykonywania cięć chirurgicznych
- po zabiegu nie powstają krwiaki pooperacyjne i blizny
- leczenie jest szybkie i nie wymaga długiej rekonwalescencji – zabieg trwa zwykle około 30 minut, pacjent zaraz po zbiegu może powrócić do swoich codziennych aktywności
- zabieg jest całkowicie bezbolesny o bardzo wysokiej skuteczności i długotrwałym efekcie estetycznym
- ryzyko ewentualnych powikłań pozabiegowych jest niewielkie. Może wystąpić jedynie niewielkie zasinienie w okolicach wprowadzenia cewnika, które samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni.
Zabieg tej jest bardziej bezpieczny niż laserowe usuwanie żylaków.
Flebogrif – co warto wiedzieć
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym przez wprowadzenie cewnika przez odpowiednią zastawkę i umiejscowieniu jej pod kontrolą USG poniżej ujścia zamykanej żyły.
Podczas zamykania niewydolnej żyły, wysunięte druciki skaryfikują (drapią) wewnętrzną ścianę żyły, powodując obkurczenie żyły.
Jednocześnie podana jest piana wypełniająca pozostałe światło żyły. Zabieg poza miejscem wprowadzenia nie wymaga zastrzyków (tumescencji), jest bezbolesny.
Czasami drobne żylaki znajdujące się poniżej, wymagają usunięcia w znieczuleniu miejscowym lub skleroterapii taką samą pianką tylko w nieco mniejszym stężeniu.
Po zabiegu noga jest zabandażowana, a pacjent może i powinien chodzić. Przez kilka dni otrzymuje leki przeciwzapalne i przeciwkrzepliwe.
Konieczne jest noszenie pończoch uciskowych do jednego miesiąca po zabiegu.