Depilacja laserowa

Depilacja laserowa / epilacja laserowa to zabieg pozwalający na trwałe usuwanie włosów laserem w miejscach, w których są zbędne lub przeszkadzają.

Laserowe usuwanie włosów – szybko i skutecznie oraz bez bólu.

W naszym gabinecie medycyny estetycznej wykonujemy zabiegi depilacji laserowej za pomocą najnowocześniejszego systemu na rynku, który posiada uznane na całym świecie certyfikaty, także amerykański certyfikat  FDA  US (Amerykańska Agencja ds Leków i Żywności).

Jest to depilacja laserowa laserem diodowym o dwóch długościach fal, dzięki czemu zabieg jest bardziej skuteczny a jednocześnie mniej bolesny.

Laser, który stosujemy to Mediostar Next PRO  firmy Asclepion o dwóch długościach fali – Laser diodowy 810 / 940 nm

Co zyskujemy dzięki podwójnej długości fali lasera:

 • większa skuteczność
 • mniejsza bolesność
 • krótszy czas zabiegu

Jest to jedyny laser, którym możemy bezpiecznie wykonywać zabieg również latem pod warunkiem przerwy w opalaniu 21 dni przed zabiegiem i 21 dni po zabiegu.

Za opalanie uważamy przebywanie więcej niż 2 godziny na intensywnym słońcu bez filtra (tak samo solarium).

Czym wykonujemy depilację?

W naszym gabinecie wykonujemy zabiegi depilacji laserowej za pomocą jednego z najnowocześniejszych urządzeń na rynku, jest nim: Mediostar Next PRO  firmy Asclepion

Mediostar Next PRO

Laser ten sprawdza się u pacjentów o fototypie, który najczęściej występuje wśród pacjentów mieszkających w naszym kraju, czyli 2 gi lub 3 ci typ.

Z badań wynika, że ponad połowa populacji polskiej posiada włosy słabsze i różnie wybarwione, które bardzo dobrze reagują na terapię laserem.

 • Laser Mediostar Next Pro cechuje nieporównywalnie wyższa skuteczność i zarazem większe bezpieczeństwo od innych metod depilacji.
 • Depilacja laserowa, dzięki zastosowanej technologi pozwala na usuwanie niepożądanego owłosienia na skórach o fototypie I-V.
 • Laser posiada bardzo skuteczny system chłodzenia, dzięki czemu zabiegi są bezbolesne.
 • Depilację tym laserem można wykonywać przez cały rok
 • Dzięki połączeniu dwóch długości fali depilacja tym laserem jest bardzo skuteczna.

Laser ten jest wiodącym laserem do depilacji na świecie

Depilacja laserowa

Jak działa depilacja laserem?

Zasada działania lasera  opiera się na selektywnej fototermolizie. Prowadzi ona do niszczeniu włosa za pomocą intensywnego światła pulsacyjnego, które wypala komórki odżywcze włosa (znajdujące się w mieszku włosowym), w wyniku czego zapobiega ponownej regeneracji włosa i jego odrastaniu.

Po zabiegu wszystkie włosy wypadają, ponieważ wszystkie zostają ogrzane (spalone), ale na stałe zostaną usunięte jedynie te, które były w tym momencie w fazie wzrostu (anagenie).

Odsetek usunięcia włosów zależy od miejsca depilacji (np. na plecach jest to 30%, podczas gdy na ramieniu tylko ok. 16%). Następny zabieg wykonujemy w takim odstępie czasu, by włosy nie usunięte (tj. mieszki nie zniszczone) zregenerowały się na tyle, aby został utworzony trzon włosa, a włos nadal pozostawał w fazie anagenu.

Zwykle jest to okres trwający od 4 do 6 tygodni po pierwszym zabiegu. Jeśli włosy zregenerują się szybciej, zabieg powinniśmy wykonać wczesnej.

Ile zabiegów musimy wykonać dla otrzymania pełnego efektu?

Usuwanie niepożądanego owłosienia  za pomocą lasera Mediostar Next Pro jest niezwykle skuteczne. Efekt jest widoczny już po pierwszym zabiegu. Większość włosów wypada (po 10 – 14 dniach od zabiegu), niemniej jednak zabieg jest skuteczny jedynie dla włosów w fazie wzrostu, a więc ilość włosów usuniętych na stałe stanowić będzie ilość włosów, w których zniszczono komórki macierzy.

Zwykle jest to 20 – 40%, jednakże procent ten zależy od miejsca depilacji, dlatego dla pełnego rezultatu wykonujemy około 4 – 6 zabiegów, ale w zależności od cech osobniczych pacjenta, może być konieczne wykonanie więcej powtórzeń.

Depilacja laserowa jest najskuteczniejsza u pacjentów o jasnej karnacji i ciemnych włosach. Pacjenci o odwrotnych proporcjach – ciemnej karnacji i jasnych włosach wymagają z reguły większej liczby zabiegów. Częstotliwość ich przeprowadzania zależy od indywidualnych predyspozycji oraz miejsca depilacji.

Na początku terapii zabiegi wykonuje się co 4 – 6 tygodni, stopniowo wydłużając czas przerw pomiędzy zabiegami.

Depilacja Laserowa / epilacja laserowa – Przed zabiegiem

Pierwszy zabieg zawsze poprzedzamy konsultacją lekarską, podczas której przeprowadzamy szczegółowy wywiad, ocenę stanu skóry oraz określamy jej fototyp. Na podstawie zebranych informacji ustalamy dawkę energii, która jest emitowana podczas zabiegu.

Wykonujemy także próbę laserową na powierzchni skóry, którą poddajemy zabiegowi. Gdy wypadnie ona pomyślnie, po 15 minutach od przeprowadzenia próby przystępujemy do zabiegu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zabieg wykonujemy po upływie min. 24 godzin.

W zależności od obszaru ciała zabieg wykonujemy od 15 minut (wąsik) do 1 godziny (nogi).

Przeciwwskazania do depilacji laserowej:

 • Ciąża
 • Leki światłouczulające, retinoidy
 • Zioła światłouczulające (np. dziurawiec, nagietek, pokrzywa – należy przestać używać na około 2 – 3 tygodnie przed zabiegami)
 • Świeża opalenizna (również solarium – 3 tygodnie, samoopalacze – 3 tygodnie)
 • Krem z retinolem ( zaprzestać stosowania na 3 tygodnie przed zabiegami)
 • Depilacja woskiem, depilatorem lub pęsetą (zaprzestać stosowania na 1 miesiąc przed zabiegami)
 • Bielactwo, łuszczyca
 • Infekcje bakteryjne i wirusowe
 • Peelingi chemiczne i mechaniczne

Zalecenia przed zabiegiem depilacji laserowej:

 • Zaprzestać wyrywania włosów na 4 tygodnie przed zabiegiem
 • Nie opalać się minimum przez 3 tygodnie przed zabiegiem oraz w okresie pomiędzy zabiegami
 • Nie stosować kremów depilujących na minimum 1 tydzień przed zabiegiem
 • Unikać stosowania przez minimum miesiąc przed zabiegiem: leków uczulających na słońce (minimum 2 tygodnie od zakończenia leczenia), kremów zawierających isotretinoinę, retinol, witaminę c, kwasy owocowe; ziół nagietka, dziurawca, herbatek wyszczuplających, kosmetyków i leków powodujących nadmierne złuszczanie naskórka.

Do zabiegów nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Włosy należy zgolić, najlepiej dzień przed zabiegiem. Na skórę objętą zabiegiem nie stosować żadnych kremów, maści, antyperspirantów oraz perfum.

Zalecenia po zabiegu depilacji laserowej:

 • Nie opalać się przez okres minimum 3 tygodni, stosować kremy z filtrem SPF 50
 • Unikać stosowania leków światłouczulających, kosmetyków i leków złuszczających oraz dziurawca i nagietka przez minimum 2 tygodnie po zabiegu
 • Zaprzestać wyrywania włosów podczas trwania terapii
 • Przez kilka dni po zabiegu nie stosować miejscowo spirytusu, toniku z alkoholem
 • 2-3 razy dziennie stosować krem Alantan, lub inny preparat łagodzący podrażnienia (po uzgodnieniu z osobą wykonującą zabieg)

Efekt zabiegu jest sprawą indywidualną. Każda skóra reaguje we właściwy dla siebie sposób – może wystąpić miejscowe zaczerwienienie, rumień, niewielkie przebarwienie. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Depilacja laserowa – sprawdzone i skuteczne zabiegi przy minimalnych odczuciach bólowych.

depilacja-laserowa-przed
przed
depilacja-laserowa-po
po

Laserowe usuwanie owłosienia

Usuwanie nadmiernego czy zbędnego owłosienia laserem jest obecnie skuteczne i bezbolesne.

Najczęściej wymaga serii 4 – 5 zabiegów.

Depilacja laserowa – gdzie najlepiej:

 • Nowoczesny i skuteczny sprzęt,
 • Przeszkolony i doświadczony personel,
 • Szeroka oferta zabiegów medycyny estetycznej,

Depilacja laserowa

Nadmierne owłosienie często bywa dużym problemem i wpływa na naszą samoocenę i poczucie atrakcyjności. Może być związane z różnymi przyczynami, czy to zwiększoną podatnością na męskie hormony płciowe, czy też z różnego rodzaju stanami chorobowymi (zwłaszcza endokrynologicznymi).

Może przybierać różne postaci, mniej lub bardziej dotkliwe. Również współczesna moda dyktuje kanony urody, według których owłosienie na przykład w okolicy pach czy bikini odbierane jest nieestetycznie. Ponadto utrudnia ono utrzymywanie higieny osobistej w tych miejscach.

Jednakże codzienne golenie czy depilacja potrafią być uciążliwe, czasochłonne i zniechęcające, zwłaszcza, że odrastające włosy są zazwyczaj twardsze, sztywniejsze i bardziej widoczne. Na szczęście w dzisiejszych czasach są proste i skuteczne sposoby, by poradzić sobie z tym problemem. Jedną z nich jest zastosowanie laseroterapii.

Hirsutyzm

Zabieg epilacji laserowej polecamy dla osób zmagających się z problemem hirsutyzmu. Hirsutyzm nie jest chorobą, ale może być objawem choroby. Polega na nadmiernym, ciemnym i grubym owłosieniu u kobiet, ale w miejscach typowo męskich tj. wąsik, policzki, plecy, między piersiami. Ważnym jest, aby zbadać co jest przyczyną hirsutyzmu. Mogą być to zmiany hormonalne, predyspozycje genetyczne, ale również choroby nowotworowe.

Sprecyzowanie genezy problemu i dobranie odpowiedniej terapii jest rzeczą priorytetową, ale na efekty leczenia czeka się około pół roku. Dlatego jeśli nie ma przeciwwskazań warto zdecydować się na zabieg epilacji laserowej. Po serii zabiegów można całkowicie wyeliminować problem nadmiernego owłosienia, tym bardziej, że na charakterystyczne dla hirsutyzmu grube i ciemne włoski laser działa najlepiej.

Jak powstaje i rośnie włos?

Aby uzmysłowić sobie mechanizm działania przebieg oraz sens depilacji laserowej, należy wiedzieć jak powstają włosy. Wytwarzane są one w mieszkach włosowych, przez ich część zwaną macierzą, na skutek procesu rogowacenia. Włos jest technicznie rzecz biorąc strukturą zbudowaną z płytek rogowych. Rozwój włosa obejmuje trzy podstawowe etapy.

 • Anagen – jest to faza wzrostu włosa. Podczas niej dochodzi do procesu rogowacenia i zwiększenia jego długości. U człowieka czas trwania tej fazy mieści się w przedziale między 3 a 6 lat, a średnia prędkość wzrostu włosa to około 0,3 mm/dobę.
 • Katagen – jest to faza, która występuje po anagenie. Trwa ona zazwyczaj około 2 tygodni. W czasie jej trwania dochodzi do fizjologicznej inwolucji włosa.
 • Telogen – jest to faza odpoczynku, która u człowieka trwa od 2 do 4 lat i występuje pomiędzy katagenem, a anagenem kolejnego cyklu. Podczas jej trwania długość włosa jest stabilna.

To tłumaczy dlaczego konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów laserowych, aby uzyskać w pełni zadowalający efekt. W przypadku niektórych obszarów jak np. broda faza telogenu jest krótsza w porównaniu do fazy anagenu co oznacza, że proces wzrostu włosa jest szybszy. Oznacza to, że odstępy między zabiegami powinny być krótsze.

Czym jest laser i skąd się bierze promieniowanie laserowe?

Laser jest to wysoce specjalistyczne urządzenie emitujące promieniowanie laserowe. Jest to fala elektromagnetyczna powstała dzięki zaistnieniu tak zwanego zjawiska emisji wymuszonej. Zjawisko to polega na emisji cząstek elementarnych świetlnych, tak zwanych fotonów pod wpływem zadziałania fotonu inicjującego, który musi posiadać odpowiedni poziom energetyczny.

Długość fali elektromagnetycznej lasera może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego.

Wykazuje dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Ponadto wykazuje silne skupienie i spójność wiązki, a także niewielkie jej odchylenie od równoległości. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje.

Dzieli się je więc ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.

Laser diodowy – na czym polega jego specyfika?

Laser diodowy, zwany inaczej diodą laserową jest tak zwanym laserem półprzewodnikowym. Jak sama nazwa wskazuje, czynnym obszarem jego działania jest ciało półprzewodnikowe. Zazwyczaj w tym rodzaju laserów, obszar czynny jest doprowadzany przez przepływający przez złącze prąd elektryczny.

Tak naprawdę, w świetle dzisiejszej wiedzy, są to lasery o największych perspektywach na przyszłość z uwagi na kilka czynników, między innymi niewielkich rozmiarów aparat, duża moc, łatwość modulacji natężenia, a także możliwe do uzyskania bardzo szerokie spektrum długości fali elektromagnetycznej.

W tego rodzaju laserach, proces emisji fali elektromagnetycznej jest zlokalizowany bezpośrednio w okolicy diody po zaistnieniu sprzyjających warunków energetycznych. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i obejmuje wiele dziedzin życia.

Nie wiedząc o tym, mamy z nimi do czynienia na co dzień. Oprócz medycyny estetycznej, są one również wykorzystywane na przykład w czytnikach nośników cyfrowych (takich jak płyty CD czy DVD).

Laser diodowy a IPL – na czym polega różnica?

IPL czyli Intense Pulsed Light intensywnie pulsujące światło. Zabieg polega na naświetlaniu lampą ksenonową emitującą różne długości fali. Długości te różnią się od siebie w zależności od użytego programu zabiegowego. Jest to mniej więcej zakres od 450 do 1100 nm. Urządzenie IPL ma różne możliwości: epilacja laserowa, fotoodmładzanie, usuwanie przebarwień czy zamykanie naczyń.
 
Ze względu na tak szerokie zastosowanie tego urządzenia, efekt epilacji włosów nie jest tak skuteczny jak w przypadku lasera diodowego Mediostar NextPro. Zabiegi z wykorzystaniem lampy ksenonowej są dłuższe oraz bardziej odczuwalne, co zmniejsza komfort zabiegu. Kolejną wadą urządzenia IPL jest nagrzewanie okolicznych tkanek, a nie działanie wybiórczo na włos.
 
Włosy po zabiegu fotodepilacji (IPL) są zdeformowane i całkowite ich usunięcie późniejszą depilacją laserową jest znacznie utrudnione, dlatego warto na samym początku zdecydować się na laser diodowy.

Czy się wyróżnia laser Mediostar Next PRO?

Laser diodowy firmy Asclepion emituje ściśle określoną długość fali tj. 810/940 nm, co pozwala na uzyskanie dużej efektywności depilacji laserowej. Taka wiązka oddziałuje bezpośrednio na melaninę w mieszkach włosowych i dzięki temu niechciane owłosienie jest precyzyjniej usuwane niż przy użyciu innych urządzeń.
 
Odsetek trwale usuniętych włosów jest bardzo zróżnicowany i zależy od indywidualnych predyspozycji, ale średnio wynosi 20% do 40%.

Jak wygląda depilacja laserowa i jak działa laser na tkanki?

Laser wykorzystywany do depilacji laserowej charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek.

Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Znajduje on zastosowanie w wielu wskazaniach.

Dzięki dużemu skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie mieszków włosowych prowadząc do ich uszkodzenia. 

Depilacja laserowa wykorzystuje tak zwane zjawisko fototermolizy selektywnej. Polega ono na wybiórczym niszczeniu struktur włosa na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej.

Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego.

Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości. Absorbują one energię świetlną przekazywaną w sposób pulsacyjny przekształcając ją w energię termiczną. Ciepło wytworzone w ten sposób działa na komórki i tkanki w sposób wielopłaszczyznowy.

Mechanizm działania

W przypadku depilacji laserowej wykorzystujemy mechanizm, wskutek którego dochodzi do termicznego uszkodzenia, a wręcz wypalenia komórek odżywczych i prekursorowych zawartych w cebulce włosa. Spaleniu ulega też część zewnętrzna włosa.

Istotne jest, by pamiętać, że choć laserowe usuwanie włosów powoduje wypadnięcie wszystkich włosów w obszarze poddawanym zabiegowi, to jednak nie jest możliwe trwałe usunięcie wszystkich włosów.

Na stałe zostają wyeliminowane tylko te włosy, które znajdują się w trakcie zabiegu w anagenie, czyli w fazie wzrostowej.

Pozostałe włosy ulegają regeneracji i odrastają. Odsetek trwale usuniętych włosów jest bardzo zróżnicowany i zależy od pewnych indywidualnych predyspozycji, ale przede wszystkim od okolicy ciała,, która poddawana jest zabiegowi i wynosi średnio od 20 do 40%.

Depilacja laserowa – jak się przygotować

Przed planowanym przeprowadzeniem zabiegu depilacji laserowej niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do niej.

Przez co najmniej 3 tygodnie przed pierwszym zabiegiem należy zaprzestać opalania się.

Na miesiąc przed nim należy odstawić jakiekolwiek preparaty fotouczulające, zarówno leki, jak i kosmetyki, a także preparaty zawierające dziurawiec i nagietek.

W tym czasie nie należy również wyrywać włosów. Na tydzień przed zabiegiem zaleca się powstrzymanie od stosowania jakichkolwiek preparatów depilujących. Konieczne jest przestrzeganie powyższych zaleceń również w okresach pomiędzy zabiegami.

Na dzień przed planowaną depilacją należy ogolić poddawaną jej okolicę ciała oraz powstrzymać się od stosowania jakichkolwiek preparatów na skórę (w tym kremów, maści, czy także antyperspirantów).

Oczywiście przed przeprowadzeniem zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska obejmująca wnikliwy wywiad, co ma na celu ustalenie, czy są jakieś ewentualne przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej.

Bardzo ważne jest również szczegółowe badanie lekarskie skóry z oceną jej stanu oraz ustaleniem fototypu.

Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego ustalenia optymalnej dawki energii, która ma być zastosowana podczas zabiegu.

Największą efektywność zabiegu obserwujemy u pacjentów charakteryzujących się stosunkowo jasną karnacją i ciemnymi włosami.

U tych osób dawka energii konieczna do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu jest najmniejsza. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie tak zwanej próby laserowej, która pozwala ocenić tolerancję i zachowanie skóry.

Depilacja laserowa – po próbie laserowej

W sytuacji, gdy jej wynik jest prawidłowy, po około 15 minutach przeprowadzamy właściwy zabieg. W razie jakichkolwiek wątpliwości czas ten wydłużamy do 24 godzin.

Czas trwania samego zabiegu jest bardzo zróżnicowany i zazwyczaj mieści się w przedziale od 10 minut, nawet do 1 godziny, w zależności od okolicy ciała poddawanej depilacji laserowej.

Pierwsze rezultaty po przeprowadzeniu tej procedury widoczne są praktycznie natychmiast, a ostateczny rezultat po upływie około 2 tygodniu.

Z uwagi na wspomniany powyżej fakt, iż zabieg depilacji laserowej pozwala na usunięcie jedynie pewnego odsetka włosów, a konkretniej tych znajdujących się w fazie wzrostu, celem uzyskania pełnego rezultatu konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.

Zazwyczaj wystarczające jest jego powtórzenie 4 do 6 razy.

Oczywiście takie powtórzenie nie może być wykonane od razu. Najpierw należy odczekać do czasu aż włosy, które nie zostały trwale usunięte odrosną i aż uformuje się ich trzon.

Optymalnie musimy trafić w moment, kiedy jak największy odsetek włosów jest w fazie wzrostowej, czyli anagenie.

W związku z powyższym, odstęp między pierwszym a drugim zabiegiem powinien wynosić mniej więcej od 4 do 6 tygodni. Odstępy pomiędzy kolejnymi powtórzeniami ulegają stopniowemu wydłużaniu.

Zabieg usuwania włosów z wykorzystaniem lasera Mediostar Next Pro jest bezpieczny i bezbolesny.

Niezwykle ważnym jest, aby po przeprowadzeniu procedury przestrzegać zaleceń, które pozwalają uniknąć niepotrzebnych powikłań.

Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie należy wyrywać włosów z obszaru poddanego zabiegowi. Trzeba pozwolić im wypaść samoistnie.

Przez około 2-3 dni po wykonaniu depilacji laserowej, na miejsce depilowane należy stosować specjalny krem łagodzący i przeciwdziałający podrażnieniom.

Konkretny preparat ustalamy indywidualnie z lekarzem. Przez kilka dni nie należy stosować w tym miejscu preparatów higienicznych zawierających alkohol.

Przez co najmniej dwa tygodnie należy unikać opalania, a także powstrzymać się od przyjmowania środków fotouczulających (zarówno leków jak i kosmetyków), preparatów złuszczających, a także preparatów zawierających dziurawiec lub nagietek.

Do kogo adresowany jest zabieg i czy zawsze jest możemy go wykonać?

Zabieg depilacji laserowej dedykowany jest tym pacjentom, którzy chcą skutecznie i trwale pozbyć się niechcianego owłosienia z dowolnej okolicy ciała.

Pojawia się pytanie czy wszystkim? Jak każda procedura oferowana przez współczesną medycynę estetyczną, istnieje grupa osób, u której jej przeprowadzenie jest przeciwwskazane.

Należą do nich przede wszystkim kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie jest zalecane jej przeprowadzanie u osób z ciężkimi, przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą, aktywnymi chorobami nowotworowymi i autoimmunologicznymi (zwłaszcza w obrębie skóry jak bielactwo czy też łuszczyca), a także stanami zapalnymi w obrębie skóry i tkanki podskórnej.

Zabieg ten jest przeciwwskazany u osób stosujących środki fotouczulające, na przykład retinoidy czy preparaty ziołowe zawierające dziurawiec czy nagietek.

Nie należy go wykonywać u pacjentów, u których niedawno został przeprowadzony peeling chemiczny lub mechaniczny, depilacja mechaniczna (z użyciem wosku, depilatora czy pęsety).

Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej jest również świeża opalenizna.

Depilacja laserowa i nie tylko

Nadmierne owłosienie często bywa dużym problemem i wpływa na naszą samoocenę i poczucie atrakcyjności. Może być związane z różnymi przyczynami, czy to zwiększoną podatnością na męskie hormony płciowe, czy też z różnego rodzaju stanami chorobowymi (zwłaszcza endokrynologicznymi).

Może przybierać różne postaci, mniej lub bardziej dotkliwe. Również współczesna moda dyktuje kanony urody, według których owłosienie na przykład w okolicy pach czy bikini odbierane jest nieestetycznie. Ponadto utrudnia ono utrzymywanie higieny osobistej w tych miejscach.

Jednakże codzienne golenie czy depilacja potrafią być uciążliwe, czasochłonne i zniechęcające, zwłaszcza, że odrastające włosy są zazwyczaj twardsze, sztywniejsze i bardziej widoczne. Na szczęście w dzisiejszych czasach są proste i skuteczne sposoby, by poradzić sobie z tym problemem.

Depilacja czasowa

Istnieje wiele metod stosowanych w celu depilacji. W większości przypadków jednak efekt utrzymuje się tylko przez pewien czas, gdyż usuwana jest tylko część włosa, która jest widoczna. Cebulka zaś pozostaje nie uszkodzona, i włos dość szybko odrasta.

Trzeba więc powtarzać depilację regularnie, czasem nawet kilka razy w tygodniu. Większość z nich może być wykonywana samodzielnie w warunkach domowych. Z uwagi na mechanizmy usuwania włosów można wyróżnić kilka rodzajów depilacji czasowej.

Depilacja mechaniczna

Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na usunięciu włosów w sposób mechanicznych. Do najprostszych metod depilacji mechanicznej należy zastosowanie maszynki do golenia, żyletki lub ręcznego depilatora.

Bardzo popularną metodą jest również depilacja woskiem. Rozgrzany wosk rozprowadzany jest po depilowanym obszarze skóry docierając do jej głębszych warstw. Następnie na posmarowaną skórę nakłada się fragment materiału lub specjalnego papieru.

Po zastygnięciu wosku, materiał jest usuwany energicznym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Metoda ta pozwala na usunięciu włosów na dłuższy czas niż zastosowanie wyżej opisanych urządzeń, jednakże również jej rezultat jest jedynie czasowy.

Depilacja chemiczna

Pod enigmatyczną nazwą depilacji chemicznej kryje się stosowanie różnego rodzaju kremów do depilacji. Zawierają one związki chemiczne, które powodują rozpuszczenie keratyny, czyli białka będącego głównym składnikiem włosów. Metoda ta jest bezbolesna jednak może powodować miejscowe reakcje alergiczne, a jej rezultat jest jedynie czasowy.

Depilacja trwała – laserem

Obecnie, najskuteczniejszą metodą usuwania niechcianego owłosienia jest depilacja laserowa, gdyż pozwala ona na osiągnięciu trwałego efektu. Raz przeprowadzona seria zabiegów powoduje, że już do końca życia nie musimy się martwić problemem nadmiernego owłosienia.

Depilacja laserowa – pytania i odpowiedzi

Czy efekt depilacji utrzymuje się permanentnie?

Trwałość depilacji jest zmienna i zależy przede wszystkim od tego jaka metoda zostanie zastosowana. Są metody depilacji, które dają efekt czasowy i muszą być regularnie powtarzane. Depilacja laserowa daje efekt trwały, utrzymujący się przez całe życie.

Wszystko zależy od preferencji osoby  poddającej się zabiegowi, efektu jaki chce ona uzyskać, oraz potencjalnych przeciwwskazań do zastosowania danej metody.

Jakie są rodzaje depilacji czasowej?

Depilacja czasowa, to jak sama nazwa wskazuje taki rodzaj depilacji, którego efekt utrzymuje się jedynie przez dany okres czasu, którego długość jest zróżnicowana w zależności od wybranej metody. Efekt czasowy dotyczy tak naprawdę większości stosowanych obecnie metod.

Wynika to z faktu, iż w czasie przeprowadzania zabiegu usuwana jest tylko część włosa, która jest widoczna. Cebulka zaś pozostaje nie uszkodzona, i włos dość szybko odrasta.

Trzeba więc powtarzać depilację regularnie, czasem nawet kilka razy w tygodniu. Większość z nich może być wykonywana samodzielnie w warunkach domowych.

Z uwagi na mechanizmy usuwania włosów można wyróżnić kilka rodzajów depilacji czasowej, wśród których najpopularniejsze są depilacja mechaniczna oraz depilacja chemiczna.

Jaka depilacja gwarantuje trwały efekt?

Obecnie, najskuteczniejszą metodą usuwania niechcianego owłosienia jest depilacja laserowa, gdyż pozwala ona na osiągnięciu trwałego efektu. Raz przeprowadzona seria zabiegów powoduje, że już do końca życia nie musimy się martwić problemem nadmiernego owłosienia.

Na czym polega depilacja mechaniczna?

Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na usunięciu włosów w sposób mechaniczny. Do najprostszych metod depilacji mechanicznej należy zastosowanie maszynki do golenia, żyletki lub ręcznego depilatora. Bardzo popularną metodą jest również depilacja woskiem.

Rozgrzany wosk rozprowadzany jest po depilowanym obszarze skóry docierając do jej głębszych warstw. Następnie na posmarowaną skórę nakłada się fragment materiału lub specjalnego papieru. Po zastygnięciu wosku, materiał jest usuwany energicznym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.

Metoda ta pozwala na usunięciu włosów na dłuższy czas niż zastosowanie wyżej opisanych urządzeń, jednakże również jej rezultat jest jedynie czasowy.

Na czym polega depilacja chemiczna?

Pod enigmatyczną nazwą depilacji chemicznej kryje się stosowanie różnego rodzaju kremów do depilacji. Zawierają one związki chemiczne, które powodują rozpuszczenie keratyny, czyli białka będącego głównym składnikiem włosów. Metoda ta jest bezbolesna jednak może powodować miejscowe reakcje alergiczne, a jej rezultat jest jedynie czasowy.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa wykorzystuje tak zwane zjawisko fototermolizy selektywnej. Polega ono na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej.

Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego.

Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości. Ciepło wytworzone w ten sposób powoduje termiczne uszkodzenie, komórek odżywczych i prekursorowych zawartych w cebulce włosa.

Spaleniu ulega też część zewnętrzna włosa. Istotne jest, by pamiętać, że choć depilacja laserowa powoduje wypadnięcie wszystkich włosów w obszarze poddawanym zabiegowi, to jednak nie jest możliwe trwałe usunięcie wszystkich włosów.

Na stałe zostają wyeliminowane tylko te włosy, które znajdują się w trakcie zabiegu w anagenie, czyli w fazie wzrostowej. Pozostałe włosy ulegają regeneracji i odrastają. Odsetek trwale usuniętych włosów jest bardzo zróżnicowany i zależy od pewnych indywidualnych predyspozycji, ale przede wszystkim od okolicy ciała,, która poddawana jest zabiegowi i wynosi średnio od 20 do 40%.

Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Przed planowanym przeprowadzeniem procedury depilacji laserowej niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Oczywiście przed przeprowadzeniem zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska obejmująca wnikliwy wywiad, co ma na celu ustalenie, czy są jakieś ewentualne przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej.

Bardzo ważne jest również szczegółowe badanie lekarskie skóry z oceną jej stanu oraz ustaleniem fototypu. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego ustalenia optymalnej dawki energii, która ma być zastosowana podczas zabiegu. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie tak zwanej próby laserowej, która pozwala ocenić tolerancję i zachowanie skóry.

Czas trwania samego zabiegu jest bardzo zróżnicowany i zazwyczaj mieści się w przedziale od 15 minut do 1 godziny, w zależności od okolicy ciała poddawanej depilacji laserowej.

Pierwsze rezultaty po przeprowadzeniu tej procedury widoczne są praktycznie natychmiast,  a ostateczny rezultat po upływie około 2 tygodniu.

Z uwagi na wspomniany powyżej fakt, iż zabieg depilacji laserowej pozwala na usunięcie pewnego odsetka włosów, a konkretniej tych znajdujących się w fazie wzrostu, celem uzyskania pełnego rezultatu konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.

Zazwyczaj wystarczające jest jego powtórzenie 4 do 6 razy. Oczywiście takie powtórzenie nie może być wykonane od razu. Najpierw powinniśmy odczekać do czasu aż włosy, które nie zostały trwale usunięte odrosną i aż uformuje się ich trzon.

Optymalnie należy trafić w moment, kiedy jak największy odsetek włosów jest w fazie wzrostowej, czyli anagenie. W związku z powyższym, odstęp między pierwszym a drugim zabiegiem powinien wynosić mniej więcej od 4 do 6 tygodni. Odstępy pomiędzy kolejnymi powtórzeniami ulegają stopniowemu wydłużaniu.

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Zabieg usuwania włosów z wykorzystaniem lasera w pełni bezpieczny i bezbolesny.

Niezwykle ważne jest, aby po przeprowadzeniu zabiegu przestrzegać zaleceń, które pozwalają uniknąć niepotrzebnych powikłań.

Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie należy wyrywać włosów z obszaru poddanego zabiegowi.

Czy depilację laserową można stosować na wszystkich częściach ciała?

Wszystko zależy od urządzenia, przy pomoc którego zabieg jest przeprowadzany. Współczesna technologia oferuje takie aparaty,  które umożliwiają bezpieczne depilowanie wszystkich, nawet najbardziej wrażliwych okolic ciała, takich jak okolica głębokiego bikini, pach czy też górnej wargi.

Wiązka promieniowania laserowego przenika do skóry niszcząc mieszki włosowe w sposób trwały, a jednocześnie nie powodując uszkodzenia naskórka.

Czy zabieg depilacji laserowej można przeprowadzać na skórze opalonej?

Technologia wykorzystywana w najnowocześniejszych urządzeniach emitujących promieniowanie laserowe umożliwia przeprowadzenie depilacji laserowej u pacjentów z dowolnym fototypem.

Głowicę przykładamy do skóry w miejscu mającym zostać poddanym depilacji i dokonujemy odczytu stężenia melaniny.

Na podstawie pomiaru dobieramy indywidualnie parametry wiązki laserowej.

Umożliwia to dobranie optymalnego natężenia promieniowania dającego gwarancję osiągnięcia zadowalającego o efektu przy jednoczesnym braku ryzyka poparzenia już opalonej skóry.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa jest zabiegiem mającym na celu usunięcie owłosienia występującego w miejscu niepożądanym przy użyciu promieni lasera.

Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Jeszcze przed przeprowadzeniem zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska obejmująca wnikliwy wywiad, co ma na celu ustalenie, czy są jakieś ewentualne przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej.

Czy każdy rodzaj lasera możemy zastosować do depilacji laserowej?

W celu przeprowadzenia depilacji laserowej wykorzystujemy tak zwany laser diodowy.

Czy jednorazowe przeprowadzenie zabiegu jest wystarczające?

Z uwagi na fakt, iż zabieg depilacji laserowej pozwala na usunięcie jedynie pewnego odsetka włosów, a konkretniej tych znajdujących się w fazie wzrostu, celem uzyskania pełnego rezultatu konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Zazwyczaj wystarczające jest jego powtórzenie 4 do 6 razy.

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Zabieg usuwania włosów z wykorzystaniem lasera jest całkowicie bezpieczny i zupełnie bezbolesny.

Czy po zabiegu depilacji laserowej są jakieś specjalne zalecenia?

Niezwykle ważnym jest, aby po przeprowadzeniu procedury przestrzegać serii zaleceń, które pozwalają uniknąć niepotrzebnych powikłań. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie należy wyrywać włosów z obszaru poddanego zabiegowi. Trzeba pozwolić im wypaść samoistnie.

Przez około 2-3 dni po wykonaniu depilacji laserowej, na miejsce depilowane należy stosować specjalny krem łagodzący i przeciwdziałający podrażnieniom.

Przez co najmniej dwa tygodnie należy unikać opalania, a także powstrzymać się od przyjmowania środków fotouczulających (zarówno leków jak i kosmetyków), preparatów złuszczających, a także preparatów zawierających dziurawiec lub nagietek.

Depilacja laserowa cena

1 zabieg

Baki – 200 zł

Broda – 200 zł

Górna warga – 160 zł

Policzki – 250 zł

Szyja– 300 zł

Kark– 250 zł

Barki– 300 zł

Plecy– 400 do 600 zł

Tors– 350 zł

Brodawki sutkowe– 150 zł

Biała linia– 190 zł

Cały brzuch– 300 do 500 zł

Pachy– 300 zł

Ramiona– 300 zł

Przedramiona– 300 zł

Dłonie– 200 zł

Bikini głębokie– 350 zł

Bikini klasyczne– 350 zł

Pośladki– 300 do 450 zł

Szpara pośladkowa– 200 zł

Uda– 400 do 500 zł

Kolana– 150 zł

Łydki– 400 zł

Stopy– 300 zł

Pakiet 4 zabiegów (-20%)

Baki – 640 zł

Broda – 640 zł

Górna warga – 500 zł

Policzki – 800 zł

Szyja– 960 zł

Kark– 800 zł

Barki– 960 zł

Plecy– 1 280 do 1 900 zł

Tors– 1 120 zł

Brodawki sutkowe– 480 zł

Biała linia– 600 zł

Cały brzuch– 960 do 1 600 zł

Pachy– 960 zł

Ramiona– 960 zł

Przedramiona– 960 zł

Dłonie– 640 zł

Bikini głębokie– 1 120 zł

Bikini klasyczne– 800 zł

Pośladki– 960 do 1 440 zł

Szpara pośladkowa– 640 zł

Uda– 1 280 do 1 600 zł

Kolana– 480 zł

Łydki– 1 280 zł

Stopy– 960 zł

zabieg wykonujemy latem pod warunkiem przerwy w opalaniu 21 dni przed zabiegiem i 21 dni po zabiegu.

Za opalanie uważamy przebywanie więcej niż 2 godziny na intensywnym słońcu bez filtra (tak samo solarium)

Depilacja laserowa / epilacja laserowa pozwala na szybkie i skuteczne usuwanie włosów.