Badania wzroku dla kierowców Poznań
Żyjemy w czasach, gdzie zdecydowana większość społeczeństwa jest zmotoryzowana. Jeździmy samochodami, motocyklami i innymi pojazdami. Fakt, iż miasta są co raz większe, a także, że częściej podejmujemy pracę poza swoim miejscem zamieszkania, co wymaga regularnych dojazdów, bardzo trudno nam wyobrazić sobie życie bez możliwości swobodnego poruszania się własnym środkiem transportu.
Okulista prawo jazdy Poznań
Dlatego też co raz więcej osób dąży do otrzymania prawa jazdy. Jednym z warunków koniecznych otrzymania uprawnienia do prowadzenia pojazdów, niezależnie od jego kategorii, jest pozytywna kwalifikacja lekarska. Nieodłączną częścią kwalifikacji do prowadzenia pojazdów mechanicznych jest badanie wzroku. Jest to bardzo istotne szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie znaczna część życia zarówno zawodowego jak i prywatnego wiąże się ze spędzaniem dużej ilości czasu przed ekranem komputera czy smartfona.
Nie jest tajemnicą, że długotrwałe narażenie na promieniowanie emitowane przez wyżej wymienione wyświetlacze przyczynia się znacznie do pogorszenia wzroku, a jego ostrość i sprawność jest kluczowa dla bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.
Jak wygląda badanie wzroku dla kierowców?
Pierwszym etapem badania wzroku dla kierowców Poznań jest zebranie dokładnego wywiadu z pacjentem, uwzględniającym aktualnie występujące dolegliwości związane ze wzrokiem, ale nie tylko. Bardzo istotny jest wykaz chorób współistniejących, gdyż niektóre z nich mogą dawać powikłania właśnie pod postacią różnego rodzaju zaburzeń wzroku.
Niezbędne jest również uzyskanie informacji na temat ewentualnych chorób oczu występujących w rodzinie, gdyż niektóre z nich mogą wynikać z pewnych predyspozycji genetycznych. Po przeprowadzeniu wywiadu, lekarz okulista przechodzi do właściwego badania, które składa się z kilku etapów.
Badanie ostrości wzroku dla kierowców Poznań
Pierwszym etapem badania okulistycznego jest zazwyczaj badanie ostrości wzroku. Zazwyczaj jest ono dwuetapowe i obejmuje badanie ostrości wzroku do dali oraz do bliży. Badanie ostrości wzroku do dali ma na celu ocenę zdolności rozdzielczej siatkówki. Samo badanie nie wymaga specjalistycznego przygotowania, ale należy pamiętać, że ma ono charakter psychofizyczny. W związku z powyższym wynik jest tym bardziej wiarygodny, im bardziej pacjent jest wypoczęty.
Badanie wzroku na prawo jazdy Poznań
Najbardziej powszechną metodą badania ostrości wzroku jest wykorzystanie tak zwanych tablic Snellena wyposażonych w optotypy. Badany odczytuje wskazane przez badającego optotypy od największych do coraz mniejszych. Odległość z jakiej badany odczytuje optotypy to około 5m. Badanie ostrości wzroku do bliży jest swego rodzaju uzupełnieniem badania w stosunku do dali. Jego celem jest ocena widzenia z odległości ok. 30cm, czyli takiej, jaka zazwyczaj jest potrzebna do czytania.
Jest ono szczególnie istotne dla pacjentów po 40 roku życia, u których może rozpoczynać się tak zwana starczowzroczność, będąca rodzajem nadwzroczności. Badany dostaje od odczytania tekst lub optotypy o różnej wielkości, począwszy od najmniejszych, z utrzymaniem tendencji wzrostowej. Badanie ostrości wzroku jest badaniem bezinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym. Warto wykonywać regularnie badania wzroku dla kierowców -także, badanie wzroku na prawo jazdy Poznań.
Badanie pola widzenia
Kolejnym bardzo ważnym etapem badania okulistycznego jest ocena pola widzenia. Może być ono przeprowadzone na kilka sposobów. Najbardziej popularnym jest tak zwany test konfrontacji. Polega on na tym, że pacjent zasłania jedno oko i patrzy na wprost, a lekarz wyciąga rękę i pokazuje daną ilość palców w miejscu granicy obwodowego pola widzenia pacjenta. Pacjent ma za zadanie określić ile palców widzi.
Poprzez przesuwanie ręki, lekarz ocenia najbardziej obwodowe miejsce prawidłowej odpowiedzi. Drugą metodą oceny pola widzenia jest tak zwany test metodą Goldmana. Pacjent patrzy przed siebie, a lekarz powoli przesuwa przedmiot z obwodowego pola widzenia do punktu skupienia wzroku pacjenta. W ten sposób może sporządzić dokładną mapę pola widzenia.
Badanie wzroku dla kierowców – Badanie dna oka
Ten etap badania dna oka jest bardzo istotny, ponieważ umożliwia na wykrycie wielu schorzeń dotyczących głębszych warstw gałki ocznej, takich jak na przykład naczyniówka czy siatkówka, ale także pozwala na ocenę tarczy nerwu wzrokowego.
Badanie to znajduje zastosowanie nie tylko w diagnostyce schorzeń stricte okulistycznych np. o charakterze zapalnym czy nowotworowym, ale pozwala na ocenę powikłań takich chorób ogólnoustrojowych jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Ponadto, na podstawie oceny tarczy nerwu wzrokowego ułatwia rozpoznanie wzrostu ciśnienia śródczaszkowego, będącego stanem bezpośredniego zagrożenia życia!
W przeciwieństwie do wyżej opisanych składowych badania okulistycznego, badanie dna oka wymaga wcześniejszego przygotowania. Polega ono na zakropieniu badanego oka preparatem zawierającym atropinę, na około 30 minut przed przeprowadzeniem badania. Zadaniem tej czynności jest rozszerzenie źrenicy i czasowe uniewrażliwienie jej na działanie światła, wskutek tego nie zwęża się ona pod jego wpływem, umożliwiając dokładne przeprowadzenie badania.
Następnie lekarz ogląda dno oka przy pomocy specjalnego aparatu wyposażonego w soczewkę powiększającą oraz źródło światła, zwanego oftalmoskopem. Na podstawie wyniku badania okulista wystawia zaświadczenie lekarskie do prawa jazdy