Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Toksyna botulinowa


Botox ( w postaci Azzalure, Bocouture czy Vistabel) to zdecydowanie najpopularniejszy zabieg w gabinecie medycyny estetycznej.

Jednak powszechna wiedza na jego temat jest niewielka i sprowadza się do przekonania, że botox to inaczej toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany, który paraliżuje mięśnie i w ten sposób „wygładza” zmarszczki.

To niezbyt wiele jak na najczęściej wykonywany zabieg odmładzający.

toksyna botulinowa, bocouture
Data aktualizacji: 2022-04-21 20:11:05

Toksyna botulinowa – np. Bocouture – Warto w tym miejscu dodać, że botox stosuje się także w migrenie i w leczeniu bruksizmu oraz w nadpotliwości pach, dłoni i stóp. Stosuje się go również w obniżaniu wargi górnej w tzw. uśmiechu dziąsłowym.

W gabinetach medycyny estetycznej stosuje się 3 różne produkty, 3 różnych producentów. Wśród pacjentek krążą w związku z tym opinie dotyczące tych 3 preparatów, są to: Botox / Vistabel / Bocouture (mniejsze opakowanie tego samego leku), Azzalure, Bocouture.

Toksyna botulinowa: Azzalure, Bocouture i inne preparaty – Różnice i podobieństwa

Czy to prawda, że toksyna botulinowa, którą podaje się w gabinetach medycyny estetycznej działa tak samo, niezależnie od producenta? Czy może któryś z tych preparatów jest lepszy, bardziej skuteczny?

Teoretycznie wszystkie te preparaty powinny działać tak samo. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one tożsame. I o tych różnicach lekarz podający preparat MUSI wiedzieć. Przede wszystkim każdy z nich ma inne stężenie i nieco inaczej się go podaje.

Preparat toksyny botulinowej to proszek, który rozpuszcza się w soli fizjologicznej i wstrzykuje się go w formie płynu strzykawką z igłą bezpośrednio w nadmiernie napięty mięsień.

Jednostką, jaką się operuje przy podawaniu botoksu, są unity.

Należy pamiętać, że w jednostce proszku stężenie białek paraliżujących mięśnie jest różne:

1 jednostka Botoksu = 1 jednostka Bocouture = 2,5 jednostki Azzalure.

Czyli, gdy u pacjenta są wskazania do podania 5 jednostek botoksu, to jeśli lekarz stosuje Azzalure, musi mu podać tych jednostek 12,5,  inaczej nie będzie efektu albo ten efekt będzie słabszy.

Inne różnice

Inna istotna różnica to stopień penetracji, czyli inaczej zasięg działania toksyny botulinowej, mierzony w centymetrach od punktu podania. Przyjmuje się, że Botox / Vistabel i Bocouture mają podobny zasięg (Botox 3,7 cm, Bocouture 3,2 cm), natomiast Azzalure ma większy zasięg, 4,6 cm.

Co to oznacza w praktyce? Otóż tam, gdzie zasięg jest większy, preparat podaje się mniej gęsto, czyli potrzeba mniej wkłuć i jest inne rozłożenie linii do podawania. Lekarz musi mieć tego świadomość, żeby nie zrobić wkłucia zbyt blisko miejsca, na które nie chce zadziałać.

Dodatkowa różnica: Bocouture nie wymaga przechowywania przez rozpuszczeniem w chłodnych warunkach, co ułatwia nieco zakup i przechowywanie w gabinecie.

Poza tym wszystkie 3 produkty działają w bardzo podobny sposób i w badaniach nie wykazano wyraźnych różnic. Jednak jak zawsze w medycynie mogą być różnice osobnicze wynikające z indywidualnej reakcji leczonej osoby. Często są to jednak subiektywne odczucia, wynikające czasami z zasłyszanych opinii.

Warto tutaj dodać, że niezależnie od konkretnego produktu, zabieg jest jednym z najbardziej bezpiecznych pośród zabiegów medycyny estetycznej.

Podsumowując, bez względu na użyty produkt (Azzalure, Bocouture czy Botox / Vistabel) możemy oczekiwać tych samych efektów przy takim samym poziomie bezpieczeństwa.

To, który preparat jest używany w gabinecie zależy najczęściej od przyzwyczajenia lekarza albo innych względów, które niewiele mają wspólnego z naukowym wyjaśnieniem różnic (korzyści ze stosowania vs bezpieczeństwo).

lek.med. Włodzimierz Rosiński
5/5 - (17 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530