Zabiegi odmładzające dla Pań i Panów

Zabiegi odmładzające

Zabiegi odmładzające

Lifting chirurgiczny

Najbardziej klasyczną, znaną i pierwotnie stosowaną metodą odmładzania jest lifting operacyjny. Wymaga on interwencji chirurga plastycznego. Jest to zabieg polegający na dwóch zasadniczych etapach – usunięciu nadmiaru opadniętej skóry, oraz jej podniesienie. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, tak więc wymaga opieki anestezjologa oraz kilkudniowej hospitalizacji. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcia skóry. Po wykonaniu cięć preparowane są płaty skórno-tłuszczowe, a następnie wycinany jest nadmiar tkanki.

W późniejszym etapie dokonuje się nacięć powięzi oraz naciągnięcia jej, a także wcześniej wspomnianych płatów. Dzięki przeprowadzeniu tego zabiegu dochodzi do zwiększenia napięcia skóry oraz wygładzenia zmarszczek. Jest to zabieg sprawdzony i od dawna wykorzystywany. Jego skuteczność została wielokrotnie wykazana.

Jednakże charakteryzuje się on dużo niższym poziomem bezpieczeństwa niż procedury oferowane przez współczesną medycynę estetyczną, które charakteryzują się dużo mniejszą inwazyjnością oraz brakiem konieczności opieki anestezjologicznej. Dzięki temu również okres rekonwalescencji jest dużo krótszy i zmniejsza się ryzyko powikłań związanych z samym znieczuleniem.

Lifting bez skalpela

W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna oferuje całą gamę zabiegów określanych zbiorczo mianem liftingu bez skalpela. Dzięki ich zastosowaniu możliwy jest do osiągnięcia efekt uzyskiwany przy wykorzystaniu klasycznej metody. Jednakże dzięki swojej małoinwazyjności, charakteryzuje się dużo wyższym bezpieczeństwem niż interwencja chirurgiczna. Dzięki temu nie wymaga również znieczulenia ogólnego, hospitalizacji oraz opieki anestezjologa, a okres rekonwalescencji jest nieporównywalnie krótszy.

Najpopularniejszą metodą małoinwazyjnego liftingu jest tak zwany termolifting z wykorzystaniem metody radiofrekwencji mikroigłowej. Technologia ta opiera się na synergistycznym działaniu dwóch mechanizmów. Pierwszym z nich jest uszkodzenie tkanki na skutek oddziaływania bodźca mechanicznego, drugi zaś opiera się na bodźcu termicznym.

Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu kremem zawierającym środek przeciwbólowy (na przykład krem EMLA). Procedurę przeprowadza się przy pomocy specjalnego urządzenia. Przykładowym aparatem wykorzystywanym w tym celu jest DeAgeEx RF. Jest to urządzenie wyposażone w specjalną głowicę uzbrojoną w kilkadziesiąt igieł o średnicy kilku mikronów. Są one pokryte warstwą złota i silikonu.

Dzięki pulsacyjnym drganiom o bardzo dużej częstotliwości wykonywanym przez głowicę, są one wprowadzane w skórę na różną głębokość. Mieści się ona w przedziale od 0,5 do 3,5mm. Poprzez te nakłucia dochodzi do mikrouszkodzeń skóry. Ponadto, igły emitują impuls fali elektromagnetycznej o częstotliwości fal radiowych. Powoduje to miejscowe zwiększenie temperatury skóry do około 60 stopni Celsjusza.

Bardzo istotne jest, by temperatura mieściła się w przedziale od 45 do 60 stopni. Niższa temperatura nie wywołuje pożądanego efektu, wyższa zaś może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. W trakcie wykonywania zabiegu przeprowadza się od jednego do czterech przejść z różnymi głębokościami nakłuć. Dzięki różnej głębokości wprowadzania igieł efekt przegrzania jest przestrzenny, trójwymiarowy.

Dzięki temu podwójnemu mechanizmowi, dochodzi do wywołania miejscowych uszkodzeń, a nawet niszczenia włókien kolagenowych. Powoduje to stymulację ich produkcji, a co za tym idzie pobudza procesy regeneracyjne skóry. W rezultacie dochodzi do poprawienia jej napięcia, jędrności, a co za tym idzie wygładzenia zmarszczek i odmłodzenia wyglądu skóry.

Okres rekonwalescencji jest krótki i praktycznie od razu można powrócić do codziennych aktywności. Aby dodatkowo przyspieszyć gojenie, stosuje się na skórę kremy rewitalizujące z witaminą E. Do uzyskania pełnego efektu zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie od dwóch do czterech zabiegów.

Chętnie stosowanym sposobem liftingu bez skalpela jest wykorzystanie nici liftingujących (na przykład nici Aptos). Są to bardzo cienkie, syntetyczne włókna na sterylnej igle. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym kremem EMLA. Lekarz ustala punkty wprowadzenia igieł i zaznacza je na skórze. Następnie nici, przy pomocy bardzo cienkich igieł wprowadzane są w skórę i umieszczane na granicy tkanki podskórnej
i mięśniowej.

Dzięki właściwościom substancji, z której są wyprodukowane – polikaprolakton oraz kwas polimlekowy, a także drażniącemu działaniu, które wywierają jako ciało obce, pobudzają one syntezę włókien kolagenowych, a także elastyny, czego rezultatem jest stymulacja procesów regeneracyjnych skóry, zwiększenie jej napięcia oraz odmłodzenie wyglądu. Dodatkowo pobudzają mikrokrążenie, co prowadzi do poprawy odżywienia tkanek.

Pierwsze efekty są widoczne bezpośrednio po zakończeniu procedury, ale rezultat końcowy pojawia się dopiero po około trzech miesiącach. Wynika to z czasu potrzebnego do pełnego wytworzenia kolagenu i elastyny. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, jednakże przez kilka dni po jego przeprowadzeniu często obserwuje się zasinienia i obrzęki, które ustępują samoistnie.

W ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy nici ulegają samoczynnemu rozpuszczeniu w tkankach, dzięki czemu nie ma konieczności ich usuwania. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i przynoszący zadowalające efekty.

Zabiegi odmładzające – Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym należącym do grupy glikozaminoglikanów. Są to struktury wielkocząsteczkowe będące wielocukrami, charakteryzującymi się specyficzną budową, ponieważ składają się z powtarzających się jednostek dwucukrowych. W tym konkretnym przypadku ten człon tworzą ułożone naprzemiennie reszty kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozoaminy. Cukry te połączone są ze sobą wiązaniami β (1→4) i β (1→3) glikozydowymi.

Struktura taka nosi miano bipolimeru. Kwias hialuronowy jest o tyle specyficznym glikozaminoglikanem, że w przeciwieństwie do innych związków z tej grupy, nie wiąże się kowalencyjnie z cząsteczkami białek tworząc proteoglikany. Substancja ta występuje bardzo powszechnie
w organizmie człowieka. Szczególnie duże jej ilości znajdują się w skórze, szczególnie w młodym wieku. Posiada on właściwość wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż 250 jej molekuł).

Dzięki tej zdolności umożliwia utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry, a także jej napięcia, jędrności, czego efektem jest zdrowy, młody wygląd. Wraz z przebiegiem procesu starzenia się, jego ilość znacznie maleje, co w rezultacie powoduje zwiotczenie skóry, jej ścieńczenie, a także tworzenie się różnego rodzaju zmarszczek.

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego charakteryzuje się małą inwazyjnością i bardzo wysokim bezpieczeństwem. Z racji występowania w organizmie w warunkach fizjologicznych, nie ma ryzyka odczynu autoimmunologicznego, czy reakcji zapalnej adekwatnej do wprowadzenia ciała obcego. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym przy użyciu na przykład kremu EMLA.

Następnie kwas hialuronowy wprowadzany jest precyzyjnie w docelowe miejsce za pomocą strzykawki z igłą. Pierwsze efekty zabiegu są widoczne praktycznie natychmiast. Ostateczny rezultat widoczny jest po kilku dniach, kiedy ustąpią niewielkie podbiegnięcia krwawe oraz obrzęki ostrzykiwanej okolicy, i utrzymuje się on przez około 8 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.

Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie po zabiegu, a także pielęgnacja skóry po nim. Konieczne jest, aby na tydzień przed zabiegiem zaprzestać przyjmowania leków hamujących krzepnięcie krwi, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także preparatów z miłorzębu. Z kolei przez pewien okres po zabiegu należy wystrzegać się intensywnego wysiłku fizycznego, narażenia na duże wahania temperatury, a także niektórych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej (na przykład radiofrekwencja mikroigłowa czy laseroterapia).

Zabiegi odmładzające – Botoks

Botoks, czyli toksyna botulinowa zwana również jadem kiełbasianym jest wytwarzana przez bakterie z rodzaju Clostridium Botulinum. Mechanizm działania tej substancji polega na blokowaniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego w tak zwanej płytce ruchowej. Poprzez łączenie się z receptorem acetylocholiny (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie bodźca ruchowego do mięśni), zapobiega jej wiązaniu, a co za tym idzie blokuje powstawanie skurczu mięśnia.

Jad kiełbasiany może wywoływać zatrucia niebezpieczne dla życia, bowiem objawiające się porażeniem mięśni, w tym tych odpowiadających za oddychanie. Jednakże do takiej sytuacji może dość w razie dostania się toksyny do krwioobiegu na przykład poprzez drogę pokarmową. Podczas zabiegu przeprowadzanego przez lekarza medycyny estetycznej, botoks jest w sposób precyzyjny wprowadzany w docelowe miejsce.

Poza tym stosowana dawka jest dużo mniejsza niż ta potrzebna do wywołania zatrucia. Dzięki temu procedura ta jest całkowicie bezpieczna. Jest ona praktycznie całkowicie bezbolesna, jednakże u ludzi z niskim progiem tolerancji bólu można zastosować znieczulenie miejscowe (na przykład z zastosowaniem kremu EMLA). Efekty są zauważalne już po kilku dniach i utrzymują się około pół roku. Po około 3 latach regularnemu poddawaniu się zabiegowi, rezultat ulega utrwaleniu. Obserwuje się znaczne wygładzenie zmarszczek, a co za tym idzie odmłodzenia wyglądu skóry.

Zabiegi odmładzające – Laser frakcyjny

Laser frakcyjny charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Dzięki dużemu skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia.

Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia.

U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne (na przykład EMLA). Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.

Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.

Zabiegi odmładzające – Osocze bogatopłytkowe

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną. Wynika to z wykorzystania własnej krwi pacjenta. Po pobraniu próbki, jest ona odwirowywana, co pozwala na oddzielenie krwinek. Następnym etapem jest izolacja i zagęszczenie koncentratu aktywnych płytek krwi, oraz ich zawieszenie w osoczu.

Otrzymana w ten sposób substancja obfituje w różnorodne czynniki wzrostu. Kolejnym etapem jest jej linijna aplikacja wzdłuż zmarszczek, do której wykorzystuje się technikę mezoterapii igłowej. Zawarte w osoczu bogatopłytkowym elementy powodują stymulację procesów regeneracyjnych skóry, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek, poprawieniu jej odżywienia i ukrwienia, a w rezultacie do przywrócenia jej młodego i świeżego wyglądu.

Zabiegi odmładzające Poznań

5/5 - (9 votes)