Zabieg na blizny po trądziku
Trądzik jest bardzo powszechnym schorzeniem skóry w dzisiejszej rzeczywistości. Dotyka przede wszystkim ludzi młodych (zdecydowana większość osób borykających sie z tym problemem mieści się w przedziale wiekowym między 11, a 30 rokiem życia). Towarzyszy bardzo często okresowi dojrzewania płciowego i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Podstawowy mechanizm powstawania trądziku jest kilkupłaszczyznowy.
Pierwszym czynnikiem prowadzącym do jego wystąpienia jest przerost gruczołów łojowych wraz z nadprodukcją łoju. Wpływa na niego kilka czynników, ale jednym z najważniejszych jest stymulacja poprzez przemiany hormonalne zachodzące w okresie pokwitania. Pobudzają one również proces rogowacenia naskórka, który złuszczając się zatyka ujścia gruczołów łojowych. Efektem tego jest powstawanie zaskórniaków oraz zmian grudkowo-krostkowych na skórze.
Często dochodzi do nadkażeń bakteryjnych (np. bakteriami beztlenowymi Propionibacterium acne), co skutkuje tworzeniem się stanów zapalnych w obrębie zmian. Najczęstszą lokalizacją trądziku jest okolica twarzy, pleców i klatki piersiowej.
Blizny po trądziku – skąd się biorą?
Aby zrozumieć mechanizm powstawania blizn po trądziku należy pamiętać, iż u jego podstawy stoi obecność stanu zapalnego, któremu często towarzyszy nadkażenie bakteryjne. Wiąże się to z adekwatnymi reakcjami organizmu, w tym aktywacją komórek układu odpornościowego, których zadaniem jest zwalczanie zapalenia. Następstwem tego jest pobudzanie procesów regeneracyjnych skóry. Jednakże brak właściwego leczenia trądziku, którego efektem jest pozostawienie aktywnych bakterii, prowadzi do zaburzenia gojenia się tych zmian.
W rezultacie skutkuje to powstawaniem blizn. Istnieje ich kilka rodzajów jako wykwitów zejściowych po trądziku. Wyróżnia się blizny zanikowe (charakteryzujące się obecnością zagłębień), bibułkowate (bardzo cienka skóra), przerostowe (tzw. keloidy), przymieszkowe (występują przy mieszkach włosowych, są wypukłe i zazwyczaj drobne). Współczesna medycyna estetyczna dysponuje metodami, za pomocą których istnieje możliwość skutecznej eliminacji tych niedoskonałości skórnych.
Zabieg na blizny po trądziku – Laser frakcyjny
Działanie lasera polega na emisji promieniowania elektromagnetycznego o długości fali światła widzialnego, promieniowania ultrafioletowego lub podczerwonego. Wykorzystuje tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Skupione wiązki światła wyzwalają energię, która precyzyjnie, punktowo uszkadza termicznie skórę.
Prowadzi to do pobudzenia wytwarzania włókien kolagenowych, a w efekcie do stymulacji procesów regeneracyjnych. Uszkodzona tkanka zastępowana jest przez nową. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, w związku z czym nie wymaga znieczulenia. Przy pomocy specjalnej głowicy emitującej wiązkę światła, jest ona kierowana w głąb skóry.
Głębokość wnikania lasera to co najmniej 1,5mm. Im jest ona większa, tym więcej włókien kolagenowych jest produkowanych i intensywniejsza jest regeneracja. Nieprawidłowa tkanka zastępowana jest zdrową. Wskutek tego ubytki w bliznach zanikowych są wypełniane, natomiast blizny przerostowe ulegają spłaszczeniu. Jest to obecnie najpowszechniejsza i najskuteczniejsza metoda usuwania blizn po trądziku.
Laser frakcyjny w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym przynosi spektakularne efekty
Karboksyterapia
Jest to metoda, która w swoim działaniu wykorzystuje wpływ dwutlenku węgla na tkanki. Zabieg ten jest bezinwazyjny, bezbolesny i w stu procentach bezpieczny. Gaz jest aplikowany w uszkodzoną tkankę metodą mezoterapii mikroigłowej. Powoduje polepszenie odżywienia tkanek i pobudzenie krążenia krwi w naczyniach włosowatych. Dzięki temu zwiększa się produkcja włókien kolagenowych, co poprawia napięcie i jędrność skóry, a także powoduje wypełnianie zanikowych blizn trądzikowych i zastępowanie ich zdrową tkanką.
Zabieg na blizny po trądziku – Osocze bogatopłytkowe
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego jest bardzo bezpieczną metodą, ponieważ wykorzystuje własną krew pacjenta. Po jej pobraniu, próbkę odwirowuje się i w ten sposób uzyskiwane są aktywne płytki krwi zawieszone w osoczu. Substancja ta zawiera wiele czynników wzrostu i związków chemicznych, które stymulują podziały komórek i tworzenie się tkanek.
Zaaplikowane w obszar blizny po trądziku powoduje stymulowanie procesów regeneracyjnych skóry i wypełnianie ubytków, zastępując je zdrową tkanką. Dzięki temu, w bezpieczny, małoinwazyjny i skuteczny sposób eliminowane są te defekty skóry.
Dermapen
Jest to urządzenie, które w swoim działaniu wykorzystuje technikę frakcjonowania mikroigłowego. Wyposażone jest w głowicę wyposażoną w kilkadziesiąt igieł o średnicy kilku mikronów, przy pomocy której skóra jest nakłuwana z bardzo dużą częstotliwością. Dzięki temu dochodzi do mikrouszkodzeń w jej obrębie. Prowadzi to do pobudzenia procesów regeneracyjnych , a także syntezy włókien kolagenowych.
Nowopowstała, zdrowa tkanka zastępuje nieprawidłowości występujące w obrębie blizn. Zabieg przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu skóry przy pomocy np. kremu EMLA. Jest on małoinwazyjny, przez co nie wymaga hospitalizacji ani opieki anestezjologa, i charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem.
Radiofrekwencja mikroigłowa
To metoda, której mechanizm opiera się na wykorzystaniu synergistycznego działania mikrouszkodzeń mechanicznych oraz impulsu fali radiowej. Urządzenie do wykonywania zabiegu (na przykład aparat DeAgeEx) wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w kilkadziesiąt igieł o średnicy kilku mikrometrów, które pokryte są złotem i silikonem. W sposób pulsacyjny wprowadzane są w skórę na różną głębokość (od 0,5 do 3,5mm). Emitują one impuls o częstotliwości fali radiowej.
Mikronakłucia powodują uszkodzenia mechaniczne, natomiast fala generuje bodziec termiczny, który powoduje przegrzanie skóry. Dzięki różnej głębokości nakłuć, uszkodzenie jest przestrzenne, co zwiększa efektywność i intensywność procesów regeneracyjnych, dzięki czemu wykorzystując ten zabieg można z dużą skutecznością zmniejszać, a nawet całkowicie likwidować blizny po trądziku.