Wypełnianie zmarszczek

Wypełnianie zmarszczek

Wypełnianie zmarszczek własnym tłuszczem lub kwasem hialuronowym to zabieg bardzo skuteczny.

Zmarszczki są najbardziej widocznym i wywołującym u wielu osób największy dyskomfort efektem procesu starzenia się skóry. Z wiekiem skóra traci jędrność i elastyczność w wyniku osłabienia włókien elastyny i kolagenu, a także odwadnia się, staje słabiej nawilżona.

Pierwsze zmarszczki pojawiają się zwykle między 25 a 30 rokiem życia. Początkowo są to zmarszczki mimiczne, czyli wszystkie te, które utrwalają się pod wpływem ekspresji mimicznej.

Najpierw są to drobne linie i rysy, z czasem jednak stają się one coraz głębsze i bardziej widoczne, zaczynają pojawiać się bruzdy i zagłębienia. Zmarszczki pojawiają się najczęściej na czole, w okolicach ust i oczu oraz na szyi i dekolcie. Współczesna medycyna estetyczna potrafi jednak doskonale radzić sobie z tym problemem. Nie jesteśmy już skazani na zmarszczki. Istnieją skuteczne sposoby, by dłużej zachować młody i zdrowy wygląd skóry.

Najpopularniejszy sposób walki ze zmarszczkami to wypełnianie ich odpowiednio zaaplikowanymi, bezpiecznymi, naturalnymi substancjami. Najczęściej używanymi wypełniaczami są kwas hialuronowy, kwas polimlekowy i botox (czyli preparat na bazie niewielkiego stężenia toksyny botulinowej). Możliwe jest także wypełnianie zmarszczek własną tkanką tłuszczową pacjenta.

KWAS HIALURONOWY

Najczęściej stosowany wypełniacz to nic innego jak substancja organiczna, występująca naturalnie w ludzkiej skórze. Jest on odpowiedzialny za wiązanie wody, dlatego zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie, sprężystość i gładkość. To wypełniacz najbardziej uniwersalny, całkowicie bezpieczny i biozgodny, nie wywołuje reakcji alergicznych ani powikłań. Wstrzykuje się go miejscowo za pomocą niewielkiej igły, zabieg jest prosty, szybki i skuteczny, a efekty widoczne natychmiast.

Warto też pamiętać, że w zależności od rodzaju zmarszczek i pożądanego efektu, wprowadzany jest pod skórę kwas o różnej gęstości. Kwas hialuronowy niweluje zmarszczki na 6-8 miesięcy. Po tym czasie preparat ulega całkowitemu wchłonięciu i trzeba powtórzyć zabieg. Trwałość efektu zabiegu zależy od gęstości i stopnia oczyszczenia wypełniacza. Im gęstszy i bardziej oczyszczony, tym dłużej pozostanie w skórze.

KWAS POLIMLEKOWY

Ta, zdecydowanie rzadziej stosowana, substancja również występuje naturalnie w ludzkim organizmie, dlatego wypełniacze na jego bazie także są bezpieczne i nie wywołują reakcji alergicznych. Wypełnianie zmarszczek kwasem polimlekowym jest jednak stosowane w nieco innym celu, niż w przypadku kwasu hialuronowego – ma on kompleksowo poprawiać kondycję skóry, przywracając jej utraconą objętość i wygładzając.

Aplikowany jest głęboko w tkankę. Kwas polimlekowy stymuluje tkankę do regeneracji, pobudza produkcję własnego kolagenu, tworzenia nowych komórek i włókien. Dlatego właśnie efekt zabiegu jest mniej spektakularny i nie pojawia się od razu, za to utrzymuje się znacznie dłużej niż po użyciu innych wypełniaczy, jest trwały i bardziej naturalny.

BOTOX (botoks)

Kolejny popularny wypełniacz to botox, czyli środek redukujący zmarszczki na bazie toksyny botulinowej o niewielkim stężeniu. Najlepsze efekty daje zaaplikowany w okolicach brwi, oczu i na czole w celu wygładzenia skóry twarzy. Jest metodą stosunkowo prostą i nieinwazyjną, przynosi szybkie rezultaty, utrzymujące się dość długo, bo około pół roku. Zabieg można powtarzać wielokrotnie.

Ten wypełniacz charakteryzuje się jeszcze innym mechanizmem działania – odpowiada za leczenie problemów z napięciem mięśniowym. Preparat jest wprowadzany za pomocą strzykawki w określony mięsień odpowiadający za mimikę konkretnej części twarzy. Powoduje on zatrzymanie pracy mięśnia, skóra nie kurczy się wówczas, a dzięki temu znika wizualny efekt pofałdowania. Stąd właśnie natychmiastowe wizualne odmłodzenie.

Wypełnianie zmarszczek – LIPOTRANSFER

Możliwe jest też wypełnianie zmarszczek własną tkanką tłuszczową pacjenta. Zabieg zwany lipotransferem lub lipofillingiem, wbrew pozorom nie jest skomplikowany ani inwazyjny – do wypełnienia zmarszczek wystarczy 10 ml przygotowanego preparatu. W pierwszym etapie pobiera się tkankę tłuszczową z miejsc, w których jego ubytek nie jest szkodliwy dla zdrowia pacjenta, najczęściej są to okolice brzucha lub ud. Następnie aplikuje się ją wzdłuż linii zmarszczek za pomocą kaniuli lub cienkich, ostrych igiełek – liposukcja.

Usuwanie zmarszczek jest zabiegiem skutecznym, jednak efekt utrzymuje się przez określony czas, po którym należy powtórzyć zabieg.