Wada wzroku

Wada wzroku

Wada wzroku to zaburzenie widzenia spowodowane niewłaściwym działaniem mechanizmu refrakcji oka czyli załamania światła. Załamujące się w nieprawidłowy sposób światło w oku powoduje, że obraz staje się niewyraźny. Najpowszechniejsze wady wzroku to krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Skąd się bierze wada wzroku i jak można ją leczyć? Odwiedź gabinet okulistyczny Poznań i dowiedz się więcej.

Wada wzroku – skąd się bierze?

Problemy ze wzrokiem mogą dotknąć praktycznie każdego niezależnie od wieku. Wady wzroku mogą być wynikiem chorób oczu, ale też uwarunkowane genetycznie, przez środowisko lub po prostu rozwijają się z wiekiem.  Wady refrakcji powodują, że światło załamuje się w oku w nieprawidłowy sposób, a obraz staje się niewyraźny.

W większości nie mamy wpływu na czynniki sprzyjające powstawaniu wad wzroku, gdyż nie mamy wpływu na starzenie się organizmy czy dziedziczenie tendencji do ich powstawania. Natomiast wpływ na czynniki środowiskowe, jak praca przy monitorze i ochrona oczu przed szkodliwymi czynnikami drażniącymi, jest już jak najbardziej możliwe. 

W celu wykrycia wady wzroku konieczna jest wizyta u okulisty, który przeprowadzi odpowiednie badania w gabinecie okulistycznym. Okulista Poznań oceni czy problemy ze wzrokiem nie są spowodowane innymi schorzeniami lub zleci dalszą diagnostykę.

Najczęstsze wady wzroku

Krótkowzroczność – to jedna z najczęściej występujących wad wzroku, w wyniku której obraz powstaje przed siatkówką, przez co obiekty w oddali stają się niewyraźna a te znajdujące się blisko są dobrze widoczne. Konieczna jest korekcja krótkowzroczności najczęściej przez używanie okularów lub soczewek kontaktowych. Ważny jest dobór okularów korekcyjnych z odpowiednimi szkłami i regularne wizyty u okulisty, aby monitorować wadę wzroku.

Nadwzroczność (zwana dalekowzrocznością) – wada ta polega na układaniu się obrazu poza siatkówką, co sprawia, że obraz widziany z bliska staje się niewyraźny, a za to dobrze widać z daleka. Predyspozycja do nadwzroczności jest zazwyczaj dziedziczona, a na jej pogłębienie może wpływać cukrzyca czy odklejenie siatkówki.

Astygmatyzm – wada wiąże się ze zniekształceniem rogówki oka, co przyczynia się do niewyraźnego widzenia. Astygmatyzm może towarzyszyć zarówno krótkowzroczności jak i nadwzroczności, a żeby skorygować astygmatyzm wykorzystuje się sfero-cylindryczne soczewki okularowe lub kontaktowe.

Konieczne jest zawsze monitorowanie wady i regularne odwiedzanie okulisty. W ramach leczenia astygmatyzmu dostępne są zabiegi laserowe, które oferują specjalistyczne  gabinety okulistyczne.

Starczowzroczność – wynika z procesu starzenia się organizmu i powstaje wskutek zmniejszenia zdolności akomodacji oka. Dobór odpowiednich okularów korekcyjnych do czytania jest najczęstszym rozwiązaniem problemu starczowzroczności.

Daltonizm – czyli zaburzona percepcja kolorów. Daltonista ma problem z rozróżnieniem niektórych barw.

Oczopląs i zez – oczopląs to mimowolny i niekontrolowany ruch gałek ocznych, a zez to wada wzroku polegająca na zmianie kąta patrzenia jednego oka względem drugiego.Obie wady prowadzą do pogorszenia jakości i ostrości widzenia i trzeba je leczyć w gabinecie okulistycznym.

Wada wzroku

Warto wiedzieć, że na wady wzroku i ich poprawę ma też wpływ odpowiedni sposób odżywiania, właściwe nasłonecznienie, aktywność na świeżym powietrzu oraz odpowiednia dawka snu i wypoczynku. Leczenie wad wzroku i ich korekcja jest ważna nie tylko w celu poprawy komfortu życia.

Dolegliwość należy leczyć również ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań np. w postaci odwarstwienia siatkówki, jaskry, zaćmy, jednoocznej ślepoty, zmętnienia rogówki, czy zwyrodnienia plamki żółtej. Nasz gabinet okulistyczny Poznań oferuje pełne wsparcie i leczenie przez  profesjonalnych okulistów.

5/5 - (7 votes)