Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Usg brzucha


USG brzucha – usg jamy brzusznej. Ultrasonografia brzucha

USG brzucha, usg jamy brzusznej, ultrasonografia brzucha

USG brzuchausg jamy brzusznej, ultrasonografia brzucha

Badanie USG brzucha jest metodą obrazową, która za pomocą odbijających się fal ultradźwiękowych ukazuje tkanki i narządy wewnętrzne. Badanie ultrasonograficzne brzucha jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Fale akustyczne emitowane przez aparat ultrasonograficzny w żaden sposób nie naruszają tkanek, ani narządów wewnętrznych, zatem USG brzucha może być wielokrotnie powtarzane nawet w krótkich odstępach czasu.

Czym jest badanie USG brzucha?

Pacjent podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej leży na kozetce z odsłoniętym brzuchem. Lekarz nanosi specjalistyczny żel na głowicę oraz skórę brzucha, a następnie przesuwa głowicę, wywierając na nią nacisk w pewnych miejscach. Może również poprosić pacjenta o wzięcie głębokiego wdechu lub zmiany pozycji leżenia na boczną, aby precyzyjniej wykonać badanie.

Narządy wewnętrzne i tkanki pacjenta są wyświetlane na ekranie w czasie rzeczywistym. Lekarz podczas badania dokonuje pomiarów oraz zapisuje wybrane obrazy, jeśli zauważy jakieś nieprawidłowości. Zarówno pomiary, jak i konkretne obrazy są później dołączane do wyniku opisowego.

W jakim celu wykonuje się USG jamy brzusznej?

Profilaktyczne badanie USG brzucha powinno wykonywać się najrzadziej co 2 lata. Dodatkowo, jeżeli występują ostre lub przewlekłe bóle brzucha, częste nudności, wymioty lub biegunki, brzuch jest wzdęty bez przyczyny lub występują w nim wyczuwalne guzy, należy niezwłocznie zgłosić się na badania, nawet jeżeli w poprzednich badaniach nie zostały wykryte nieprawidłowości.

USG jamy brzusznej – usg brzucha pozwala wykryć między innymi:

Umożliwia również dokładną ocenę budowy, stanu, wielkości i innych kwestii dot. narządów takich jak:

Dzięki badaniu ultrasonograficznemu brzucha możemy zbadać wymienione narządy pod kątem:

Procedury przygotowawcze przed badaniem

Do zaplanowanego badania ultrasonograficznego jamy brzusznej należy się odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest, aby przyjść na badanie na czczo – jeżeli USG brzucha jest zaplanowane przed południem, należy ostatni posiłek zjeść najpóźniej dnia poprzedniego do godz. 18:00.

Jeśli badanie ma odbyć się w godzinach popołudniowo-wieczornych, trzeba przez cały dzień unikać obfitych, tłustych oraz nadymających posiłków, a ostatnią, lekką przekąskę spożyć 7-8 godzin przed przystąpieniem do kontroli.

Poza tym przez 6 godzin przed badaniem niewskazane jest palenie papierosów, żucie gumy oraz picie innych płynów niż woda niegazowana, szczególnie niepożądane są kawa i herbata. Dodatkowo można przyjąć lek, który ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, takich jak Espumisan.

Dostępne są w każdej aptece bez recepty i dedykowane zwłaszcza pacjentom z tendencjami do zaparć i wzdęć. Leki należy przyjmować przez 3 dni poprzedzające badanie 3 razy dziennie po 2 kapsułki.

Istotny jest również pęcherz podczas badania. Jeżeli to jego stan ma być sprawdzany, powinien być wypełniony – wystarczy wypić między 1, a 4 szklanki wody w ciągu ostatnich 2 godzin przed badaniem.

Natomiast jeżeli ważne jest zbadanie innych narządów, pacjent może być poproszony o opróżnienie pęcherza przed przystąpieniem do USG brzucha. Zdarza się, że badanie jest przeprowadzane w trybie pilnym, w sposób nieplanowany i wtedy oczywiście procedury przygotowawcze nie obowiązują.

Zawsze warto poradzić się w tej kwestii lekarza. Na każde badanie ultrasonograficzne warto przynieść wyniki poprzednich badań obrazowych, jeżeli takie były robione. Pomoże to w precyzyjniejszym opisie i ewentualnej diagnozie. Opis oraz wyniki badania USG jamy brzusznej są natychmiastowe.

Usg brzucha Poznań

5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530