Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Usg brzucha


USG brzucha – usg jamy brzusznej. Ultrasonografia brzucha

USG brzucha - usg jamy brzusznej, ultrasonografia brzucha

USG brzucha – usg jamy brzusznej, ultrasonografia brzucha

Badanie USG jest metodą obrazową, która za pomocą odbijających się fal ultradźwiękowych ukazuje tkanki i narządy wewnętrzne. Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Fale akustyczne emitowane przez aparat ultrasonograficzny w żaden sposób nie naruszają tkanek, ani narządów wewnętrznych, zatem USG może być wielokrotnie powtarzane nawet w krótkich odstępach czasu.

Czym jest badanie USG brzucha?

Pacjent podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej leży na kozetce z odsłoniętym brzuchem. Lekarz nanosi specjalistyczny żel na głowicę oraz skórę brzucha, a następnie przesuwa głowicę, wywierając na nią nacisk w pewnych miejscach. Może również poprosić pacjenta o wzięcie głębokiego wdechu lub zmiany pozycji leżenia na boczną, aby precyzyjniej wykonać badanie.

Narządy wewnętrzne i tkanki pacjenta są wyświetlane na ekranie w czasie rzeczywistym. Lekarz podczas badania dokonuje pomiarów oraz zapisuje wybrane obrazy, jeśli zauważy jakieś nieprawidłowości. Zarówno pomiary, jak i konkretne obrazy są później dołączane do wyniku opisowego.

W jakim celu wykonuje się USG jamy brzusznej?

Profilaktyczne badanie USG brzucha powinno wykonywać się najrzadziej co 2 lata. Dodatkowo, jeżeli występują ostre lub przewlekłe bóle brzucha, częste nudności, wymioty lub biegunki, brzuch jest wzdęty bez przyczyny lub występują w nim wyczuwalne guzy, należy niezwłocznie zgłosić się na badania, nawet jeżeli w poprzednich badaniach nie zostały wykryte nieprawidłowości.

USG jamy brzusznej pozwala wykryć między innymi:

Umożliwia również dokładną ocenę budowy, stanu, wielkości i innych kwestii dot. narządów takich jak:

Dzięki badaniu ultrasonograficznemu możemy zbadać wymienione narządy pod kątem:

Procedury przygotowawcze przed badaniem

Do zaplanowanego badania ultrasonograficznego jamy brzusznej należy się odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest, aby przyjść na badanie na czczo – jeżeli USG jest zaplanowane przed południem, należy ostatni posiłek zjeść najpóźniej dnia poprzedniego do godz. 18:00. Jeśli badanie ma odbyć się w godzinach popołudniowo-wieczornych, trzeba przez cały dzień unikać obfitych, tłustych oraz nadymających posiłków, a ostatnią, lekką przekąskę spożyć 7-8 godzin przed przystąpieniem do kontroli.

Poza tym przez 6 godzin przed badaniem niewskazane jest palenie papierosów, żucie gumy oraz picie innych płynów niż woda niegazowana, szczególnie niepożądane są kawa i herbata. Dodatkowo można przyjąć lek, który ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, takich jak Espumisan. Dostępne są w każdej aptece bez recepty i dedykowane zwłaszcza pacjentom z tendencjami do zaparć i wzdęć. Leki należy przyjmować przez 3 dni poprzedzające badanie 3 razy dziennie po 2 kapsułki.

Istotny jest również pęcherz podczas badania. Jeżeli to jego stan ma być sprawdzany, powinien być wypełniony – wystarczy wypić między 1, a 4 szklanki wody w ciągu ostatnich 2 godzin przed badaniem. Natomiast jeżeli ważne jest zbadanie innych narządów, pacjent może być poproszony o opróżnienie pęcherza przed przystąpieniem do USG. Zdarza się, że badanie jest przeprowadzane w trybie pilnym, w sposób nieplanowany i wtedy oczywiście procedury przygotowawcze nie obowiązują.

Zawsze warto poradzić się w tej kwestii lekarza. Na każde badanie ultrasonograficzne warto przynieść wyniki poprzednich badań obrazowych, jeżeli takie były robione. Pomoże to w precyzyjniejszym opisie i ewentualnej diagnozie. Opis oraz wyniki badania USG jamy brzusznej są natychmiastowe.

Usg brzucha Poznań

5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530