USG brzucha – usg jamy brzusznej, ultrasonografia brzucha
Badanie USG brzucha jest metodą obrazową, która za pomocą odbijających się fal ultradźwiękowych ukazuje tkanki i narządy wewnętrzne. Badanie ultrasonograficzne brzucha jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Fale akustyczne emitowane przez aparat ultrasonograficzny w żaden sposób nie naruszają tkanek, ani narządów wewnętrznych, zatem USG brzucha może być wielokrotnie powtarzane nawet w krótkich odstępach czasu.
Czym jest badanie USG brzucha?
Pacjent podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej leży na kozetce z odsłoniętym brzuchem. Lekarz nanosi specjalistyczny żel na głowicę oraz skórę brzucha, a następnie przesuwa głowicę, wywierając na nią nacisk w pewnych miejscach. Może również poprosić pacjenta o wzięcie głębokiego wdechu lub zmiany pozycji leżenia na boczną, aby precyzyjniej wykonać badanie.
Narządy wewnętrzne i tkanki pacjenta są wyświetlane na ekranie w czasie rzeczywistym. Lekarz podczas badania dokonuje pomiarów oraz zapisuje wybrane obrazy, jeśli zauważy jakieś nieprawidłowości. Zarówno pomiary, jak i konkretne obrazy są później dołączane do wyniku opisowego.
W jakim celu wykonuje się USG jamy brzusznej?
Profilaktyczne badanie USG brzucha powinno wykonywać się najrzadziej co 2 lata. Dodatkowo, jeżeli występują ostre lub przewlekłe bóle brzucha, częste nudności, wymioty lub biegunki, brzuch jest wzdęty bez przyczyny lub występują w nim wyczuwalne guzy, należy niezwłocznie zgłosić się na badania, nawet jeżeli w poprzednich badaniach nie zostały wykryte nieprawidłowości.
USG jamy brzusznej – usg brzucha pozwala wykryć między innymi:
- obecność złogów w pęcherzyku żółciowym lub układzie moczowym,
- obecność zastoju w drogach moczowych,
- obecność płynu w jamie otrzewnej i innych przestrzeniach,
- obecność, kierunek i prędkość przepływu w naczyniach krwionośnych.
Umożliwia również dokładną ocenę budowy, stanu, wielkości i innych kwestii dot. narządów takich jak:
- wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe,
- pęcherzyk żółciowy,
- trzustka,
- śledziona,
- przewód pokarmowy,
- nerki i pola nadnerczowe,
- naczynia krwionośne zaotrzewnowe,
- śródbrzusze i węzły chłonne.
Dzięki badaniu ultrasonograficznemu brzucha możemy zbadać wymienione narządy pod kątem:
- położenia ich w jamie brzusznej,
- wielkości – czy jest ona prawidłowa, czy mamy do czynienia z hipoplazją, czyli niedorozwojem, czy też z powiększeniem któregoś z nich,
- struktury – popularnym przykładem zaburzeń struktury narządów jest marskość wątroby,
- obecności zmian guzowatych w tych narządach,
- obecności torbieli w tych narządach,
- echogeniczości, czyli zdolności badanej struktury do odbijania kierowanej ku niej wiązki fal ultradźwiękowych – nieprawidłowa echogeniczność może oznaczać zaburzenia danego narządu.
Procedury przygotowawcze przed badaniem
Do zaplanowanego badania ultrasonograficznego jamy brzusznej należy się odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest, aby przyjść na badanie na czczo – jeżeli USG brzucha jest zaplanowane przed południem, należy ostatni posiłek zjeść najpóźniej dnia poprzedniego do godz. 18:00.
Jeśli badanie ma odbyć się w godzinach popołudniowo-wieczornych, trzeba przez cały dzień unikać obfitych, tłustych oraz nadymających posiłków, a ostatnią, lekką przekąskę spożyć 7-8 godzin przed przystąpieniem do kontroli.
Poza tym przez 6 godzin przed badaniem niewskazane jest palenie papierosów, żucie gumy oraz picie innych płynów niż woda niegazowana, szczególnie niepożądane są kawa i herbata. Dodatkowo można przyjąć lek, który ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, takich jak Espumisan.
Dostępne są w każdej aptece bez recepty i dedykowane zwłaszcza pacjentom z tendencjami do zaparć i wzdęć. Leki należy przyjmować przez 3 dni poprzedzające badanie 3 razy dziennie po 2 kapsułki.
Istotny jest również pęcherz podczas badania. Jeżeli to jego stan ma być sprawdzany, powinien być wypełniony – wystarczy wypić między 1, a 4 szklanki wody w ciągu ostatnich 2 godzin przed badaniem.
Natomiast jeżeli ważne jest zbadanie innych narządów, pacjent może być poproszony o opróżnienie pęcherza przed przystąpieniem do USG brzucha. Zdarza się, że badanie jest przeprowadzane w trybie pilnym, w sposób nieplanowany i wtedy oczywiście procedury przygotowawcze nie obowiązują.
Usg brzucha prywatnie cena – wynosi 200zł
Zawsze warto poradzić się w tej kwestii lekarza. Na każde badanie ultrasonograficzne warto przynieść wyniki poprzednich badań obrazowych, jeżeli takie były robione. Pomoże to w precyzyjniejszym opisie i ewentualnej diagnozie. Opis oraz wyniki badania USG jamy brzusznej są natychmiastowe.