Ultraformer
Strona jest wyłącznie informacyjna.
Któż z nas nie chciałby zachować młodego wyglądu przez długi czas. Jednakże proces starzenia się jest nieuchronny i dotyczy każdego.
W organizmie zachodzi wiele procesów, efektem których są zmiany w metabolizmie i wyglądzie. Zmniejszenie ilości tłuszczowej tkanki podskórnej oraz włókien kolagenowych, a także rozluźnienie ich struktury powodują liczne zmiany w skórze.
Staje się ona cienka, wiotka, spada jej napięcie. Prowadzi to w efekcie do powstawania zmarszczek, a w dolnych partiach twarzy czy ramion tworzą się nawisy skórne. Pojawiają się również różnego rodzaju przebarwienia.
Starzenie się skóry dotyka każdego bez wyjątku, jednakże czas jego rozpoczęcia i tempo przebiegu są bardzo zróżnicowane. Są ludzie, których wygląd jest adekwatny do ich wieku, ale są i tacy, którzy wyglądają dużo młodziej lub starzej jak na swoje lata.
Istnieje wiele czynników, które wpływają na szybkość powyższych procesów. Pierwszą grupę stanowią czynniki, na których istnienie nie mamy wpływu. Należą do niej uwarunkowania genetyczne, indywidualne predyspozycje rodzinne czy też niektóre przewlekłe choroby.
Znacznie liczniejsze są czynniki, na których zaistnienie możemy mieć wpływ. Wśród nich znajdują się między innymi warunki życia i pracy (narażenie na niektóre chemikalia i ich opary, zwłaszcza te drażniące znacząco przyspieszają starzenie się skóry). Dla opóźnienia i spowolnienia tego procesu kluczowy jest właściwy tryb życia.
Utrzymywanie prawidłowej, zbilansowanej diety, w co wpisuje się także regularne przyjmowanie posiłków jest bardzo istotne, bowiem dostarcza elementarnych substancji do prawidłowego przebiegu procesów regeneracyjnych.
Dieta a starzenie się
Niestety w dzisiejszych czas, kiedy pęd współczesnego świata sprawia, że mamy co raz mniej czasu i zdrowe, pełnowartościowe posiłki zastępowane są przez produkty „fast foodowe” oraz przetworzone. Do długotrwałego utrzymania prawidłowego napięcia skóry bardzo istotne jest jej odpowiednie nawilżenie. Aby je osiągnąć konieczna jest odpowiednia podaż wody.
Dobowe zapotrzebowanie na nią wynosi 30-40 ml na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że człowiek o wadze 70 kg powinien wypić każdego dnia co najmniej 2,1 litra wody. Bardzo często jednak zamieniamy ją na słodzone napoje gazowane i hektolitry kawy, które nie dość, że nie zastąpią jej zbawiennego wpływu na organizm, to jeszcze dostarczają wielu toksyn, które niejednokrotnie mogą przyspieszać procesy starzenia się skóry.
Nieodzowne jest też, by dbać o regularną aktywność fizyczną. Dzięki niej zwiększa się napięcie mięśni, co z kolei wpływa na zachowanie jędrności skóry. Niestety w dzisiejszych czasach siedzący tryb życia znacznie dominuje nad aktywnym wypoczynkiem.
Nie bez znaczenia pozostają także używki. Palenie tytoniu czy też nadużywanie alkoholu istotnie przyspieszają procesy starzenia się skóry. Również nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne sprawia, iż starzejemy się szybciej.
Czym są ultradźwięki?
Ultradźwięki są dźwiękami o bardzo wysokiej częstotliwości, niesłyszalnej dla ucha ludzkiego. Podstawą ich istnienia jest zjawisko fali akustycznej, czyli rozchodzącemu się zaburzeniu gęstości ośrodka, z towarzyszącym drganiem jego cząsteczek.
Zakres częstotliwości ultradźwięków mieści się w przedziale od 20 kHz do 1 GHz. Fale poniżej dolnej granicy to dźwięki słyszalne dla ucha ludzkiego, natomiast powyżej górnej zwane są hiperdźwiękami. Niektóre gatunki zwierząt (np. nietoperz, delfin czy pies) słyszą dźwięki o tej częstotliwości.
Ultradźwięki znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach życia i nauki. Również w medycynie są szeroko wykorzystywane. Jedna z podstawowych metod diagnostycznych, jaką jest ultrasonografia (USG), właśnie na nich opiera swoje działanie.
Stosowane są również w urologii do kruszenia dużych kamieni nerkowych, które nie mogą być wydalone w fizjologiczny sposób. Również współczesna medycyna estetyczna dysponuje zabiegami, których istota oparta jest na zjawisku fali ultradźwiękowej.
Czym jest Ultraformer?
Ultraformer jest to innowacyjne urządzenie wykorzystujące w swoim działaniu technologię H.I.F.U. (High Intensity Focused Ultrasound). Polega ona na zastosowaniu punktowo zogniskowanej wiązki ultradźwięków o dużych wartościach natężenia. Jest ona emitowana przez głowicę z półprzewodnikiem, a następnie kondensowana.
Dzięki zogniskowaniu generowany jest bodziec termiczny. Powoduje on precyzyjne, punktowe przegrzanie skóry (nawet do 75 stopni Celsjusza), czego efektem jest koagulacja białek, w tym włókien kolagenowych. Prowadzi to do pobudzenia procesów regeneracyjnych, dzięki którym poprawia się jędrność i napięcie skóry. Jednocześnie nie powoduje przegrzania ani uszkodzenia tkanek otaczających.
Istnieją trzy rodzaje głowic: pierwsza o częstotliwości 7MHz, penetrująca na głębokość 1,5mm, druga o częstotliwości 7MHZ emitująca wiązkę wnikająca w skórę na 3mm, i trzecia o częstotliwości 4MHz, która oddziałuje na 4,5mm głębokości. Zasada jest taka, że zawsze rozpoczyna się od pobudzania najgłębszej warstwy skóry, zmierzając ku jej powierzchni.
Zalety
Niewątpliwą zaletą zabiegu przy użyciu urządzenia Ultraformer jest jego wysokie bezpieczeństwo. Dzięki mocnemu ogniskowaniu wiązki, jej ukierunkowanie i działanie jest bardzo precyzyjne. Umożliwia to koagulację białek dokładnie w pożądanym miejscu, a tkanki otaczające nie ulegają uszkodzeniu.
Bolesność zabiegu jest stosunkowo niewielka i zależy przede wszystkim od indywidualnej tolerancji na ból. Niejednokrotnie nie wymaga znieczulenia, a co za tym idzie opieki anestezjologa i ryzyka związanego z tym aspektem wykonywania procedur medycznych.
Jednakże u osób, u których próg bólu jest niski, istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego, doustnego, a w razie potrzeby nawet sedacji anestezjologicznej. Decyzja podejmowana jest wspólnie przez lekarza i pacjenta, co pozwala na wysoką indywidualizację terapii.
Jak wygląda zabieg?
Aby umożliwić pełną indywidualizację przeprowadzenia zabiegu i dopasowania do potrzeb pacjenta na początku przeprowadza się bardzo dokładny wywiad lekarski. Bardzo ważne jest, by uwzględnić przebyte zabiegi chirurgiczne, nawet te najmniejsze, ambulatoryjne. Istotne jest też określenie, czy u danej osoby w przeszłości wykonywano jakiekolwiek procedury z zakresu medycyny estetycznej.
Kluczowe dla zaplanowania przebiegu zabiegu oraz określenia ewentualnej konieczności zastosowania znieczulenia jest określenie progu wrażliwości pacjenta na ból.
Następnie ustala się zakres zabiegu z uwzględnieniem preferencji, ale i obaw pacjenta, związanych z wyglądem.
Przed rozpoczęciem zabiegu należy odpowiednio przygotować skórę. W tym celu przy pomocy specjalnego środka do demakijażu wykonuje się jej oczyszczenie w obszarze poddawanym procedurze. Następnie, w zależności od określonej wcześniej wrażliwości na ból, stosuje się dopasowane odpowiednio znieczulenie. Bardzo często nie jest ono konieczne, gdyż zabieg, pomimo, że jest odczuwalny, to jednak rzadko bywa naprawdę bolesny.
Po wstępnym przygotowaniu skóry oraz jej znieczuleniu, nakłada się specjalny żel. Po ustawieniu parametrów energetycznych urządzenia, zabieg jest rozpoczynany. Emisja w pierwszej kolejności dotyczy głębszych warstw skóry, zmierzając ku jej powierzchni.
Rekonwalescencja
Okres rekonwalescencji po zabiegu jest bardzo krótki, i pacjenci zazwyczaj praktycznie od razu mogą wrócić do codziennej aktywności. Zaleca się codzienne przemywanie skóry letnią wodą oraz dbanie o jej właściwe nawilżenie. Można zastosować makijaż, ale trzeba unikać substancji, które wykazują działanie drażniące.
Aby spotęgować efekt wykonuje się zabiegi takie jak fototerapia światłem czerwonym, laseroterapię czy witaminy C. Ważne jest, że procedura z wykorzystaniem urządzenia Ultraformer, jest przeciwwskazaniem do wykonywania innych zabiegów w obrębie skóry.
- przed
- po
- efekty
Możliwe powikłania
Dzięki swojej bezinwazyjności zabieg charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i działania niepożądane występują stosunkowo rzadko i dotyczą zazwyczaj miejscowej reakcji skóry na działanie bodźca. Zaraz po jego wykonaniu, miejscowo mogą pojawić się obrzęk, a także rumień, które ustępują zazwyczaj w przeciągu kilku godzin.
Do dwóch tygodni po zabiegu może utrzymywać się przeczulica okolicy poddawanej procedurze. Jeżeli energia zostanie ustawiona na zbyt wysokim poziomie, mogę pojawiać się pęcherze. Zwykle wycofują się po upływie 2 tygodni od zabiegu.
Dużo rzadziej mogą pojawiać się krwawe podbiegnięcia czy też dolegliwości bólowe, jednakże one również samoistnie zanikają. Bardzo ważne jest, by zabieg był wykonywany przez doświadczoną osobę. Nieumiejętnie przeprowadzony może skutkować powstawaniem blizn, które niekorzystnie wpływają na wygląd.
Dla kogo?
Zabieg z wykorzystaniem urządzenia Ultraformer znajduje zastosowanie we współczesnej medycynie estetycznej do odmładzania wyglądu. Dzięki pobudzaniu syntezy włókien kolagenowych i procesów regeneracyjnych skóry, zwiększa się jej napięcie, co skutkuje wygładzeniem zmarszczek, a także wyostrzeniem rysów twarzy. Może być uzupełnieniem zabiegu liposukcji.
Procedura wykorzystująca technologię zogniskowanej wiązki ultradźwięków o wysokiej intensywności jest wskazana u tych pacjentów, u których obserwuje się obniżenie napięcia skóry w stopniu małym lub średnim. Obserwuje się jej efektywność w wygładzaniu zmarszczek zarówno w obrębie twarzy, jak i szyi oraz dekoltu.
Oczywiście z uwagi na wyjściową zawartość włókien kolagenowych, a także bazową zdolność do przeprowadzania procesów regeneracyjnych, największą efektywność zabiegu obserwuje się u młodszych pacjentów.
Optymalne i najbardziej zadowalające rezultaty otrzymuje się u osób w przedziale wiekowym między 40, a 60 lat.
Ponadto dzięki zastosowaniu urządzenia Ultraformer istnieje możliwość korekcji niektórych defektów okolicy oczu, na przykład zbyt nisko osadzonej linii brwi.
Okolice ciała, które można poddać procedurze to przede wszystkim twarz, szyja, dekolt, brzuch, a także wewnętrzne strony ramion, ud i kolan.
Przeciwwskazania
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, procedura z użyciem urządzenia Ultraformer, wykorzystująca technologię zogniskowanej wiązki fal ultradźwiękowych o wysokiej intensywności, jest przeciwwskazana w niektórych grupach pacjentów.
Nie przeprowadza się jej u pacjentów, u których wcześniej wykonywano innego rodzaju zabiegi, na przykład z użyciem wypełniaczy (kwas hialuronowy czy też botoks), a także biowchłanialnych implantów, a także metalowych stentów czy protez w obrębie twarzy lub szyi. Istotnie zmniejszają one skuteczność zabiegu, a ultradźwięki mogą prowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu implantów oraz wypełniaczy.
Procedury nie należy wykonywać także u osób z otwartymi ranami, ponieważ może wpływać negatywnie na proces gojenia. Ponadto urządzenia Ultraformer nie stosuje się u pacjentów z aktywnymi procesami zapalnymi w obrębie skóry, takimi jak zakażenia grzybicze, wirusowe (na przykład opryszczka), czy bakteryjne (na przykład nadkażone, aktywne zmiany trądzikowe).
Wykonywanie jakichkolwiek zabiegów w przypadku toczących się procesów infekcyjnych może grozić uogólnieniem zakażenia oraz sepsą wraz ze wszystkimi jej potencjalnymi konsekwencjami.
Procedura z użyciem zogniskowanej wiązki fal ultradźwiękowych o wysokiej intensywności jest przeciwwskazana także u osób, u których zostały wszczepione różnego rodzaju urządzenia elektryczne (na przykład rozrusznikiem serca czy kardiowerterem-defibrylatorem), gdyż ultradźwięki mogą zaburzać ich funkcjonowanie.
Nie należy go także przeprowadzać u pacjentów ze schorzeniami, które mogą zaburzać gojenie się ran (niektóre choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepnięcia, aktywne procesy nowotworowe).