Ulthera – stosujemy Laser erbowo-yagowy
Któż z nas nie chciałby zachować młodego wyglądu przez długi czas. Jednakże proces starzenia się jest nieuchronny i dotyczy każdego. W organizmie zachodzi wiele procesów, efektem których są zmiany w metabolizmie i wyglądzie. Zmniejszenie ilości tłuszczowej tkanki podskórnej oraz włókien kolagenowych, a także rozluźnienie ich struktury powodują liczne zmiany w skórze. Staje się ona cienka, wiotka, spada jej napięcie. Prowadzi to w efekcie do powstawania zmarszczek, a w dolnych partiach twarzy czy ramion tworzą się nawisy skórne. Pojawiają się również różnego rodzaju przebarwienia.
Starzenie się skóry dotyka każdego bez wyjątku, jednakże czas jego rozpoczęcia i tempo przebiegu są bardzo zróżnicowane. Są ludzie, których wygląd jest adekwatny do ich wieku, ale są i tacy, którzy wyglądają dużo młodziej lub starzej jak na swoje lata. Istnieje wiele czynników, które wpływają na szybkość powyższych procesów. Pierwszą grupę stanowią czynniki, na których istnienie nie mamy wpływu. Należą do niej uwarunkowania genetyczne, indywidualne predyspozycje rodzinne czy też niektóre przewlekłe choroby.
Znacznie liczniejsze są czynniki, na których zaistnienie możemy mieć wpływ. Wśród nich znajdują się między innymi warunki życia i pracy (narażenie na niektóre chemikalia i ich opary, zwłaszcza te drażniące znacząco przyspieszają starzenie się skóry). Dla opóźnienia i spowolnienia tego procesu kluczowy jest właściwy tryb życia. Utrzymywanie prawidłowej, zbilansowanej diety, w co wpisuje się także regularne przyjmowanie posiłków jest bardzo istotne, bowiem dostarcza elementarnych substancji do prawidłowego przebiegu procesów regeneracyjnych.
Niestety w dzisiejszych czas, kiedy pęd współczesnego świata sprawia, że mamy co raz mniej czasu i zdrowe, pełnowartościowe posiłki zastępowane są przez produkty „fast foodowe” oraz przetworzone. Do długotrwałego utrzymania prawidłowego napięcia skóry bardzo istotne jest jej odpowiednie nawilżenie. Aby je osiągnąć konieczna jest odpowiednia podaż wody. Dobowe zapotrzebowanie na nią wynosi 30-40 ml na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że człowiek o wadze 70 kg powinien wypić każdego dnia co najmniej 2,1 litra wody.
Nie bez znaczenia pozostają także używki. Palenie tytoniu czy też nadużywanie alkoholu istotnie przyspieszają procesy starzenia się skóry. Również nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne sprawia, iż starzejemy się szybciej.
Czym są i jak powstają ultradźwięki, oraz co mają wspólnego z medycyną estetyczną?
Ultradźwięki są dźwiękami o bardzo wysokiej częstotliwości, niesłyszalnej dla ucha ludzkiego. Podstawą ich istnienia jest zjawisko fali akustycznej, czyli rozchodzącemu się zaburzeniu gęstości ośrodka, z towarzyszącym drganiem jego cząsteczek. Zakres częstotliwości ultradźwięków mieści się w przedziale od 20kHz do 1GHz. Fale poniżej dolnej granicy to dźwięki słyszalne dla ucha ludzkiego, natomiast powyżej górnej zwane są hiperdźwiękami. Niektóre gatunki zwierząt (np. nietoperz, delfin czy pies) słyszą dźwięki o tej częstotliwości.
Ultradźwięki znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach życia i nauki. Również w medycynie są szeroko wykorzystywane. Jedna z podstawowych metod diagnostycznych, jaką jest ultrasonografia (USG), właśnie na nich opiera swoje działanie. Stosowane są również w urologii do kruszenia dużych kamieni nerkowych, które nie mogą być wydalone w fizjologiczny sposób. Również współczesna medycyna estetyczna dysponuje zabiegami, których istota oparta jest na zjawisku fali ultradźwiękowej. Ponadto ultradźwięki są szeroko wykorzystane w zabiegach fizykoterapeutycznych celem rehabilitacji różnych schorzeń.
Działanie ultradźwięków na tkanki
Działanie ultradźwięków na tkanki jest wielopłaszczyznowe i wywołuje różne efekty w zależności od miejsca, na które oddziałują. Do najważniejszego mechanizmu należy działanie mechaniczne. Drgania jakim poddawane są tkanki pod wpływem oscylującej fali ultradźwiękowej poddawane są specyficznemu mikromasażowi.
Ma on właściwości biostymulujące, pobudzając fibroblasty do produkowania włókien kolagenowych i elastynowych odpowiadających za zachowanie satysfakcjonującego napięcia oraz jędrności skóry. Ponadto, wpływa na wiele procesów metabolicznych zachodzących w komórkach skóry, dzięki czemu poprawia jej utlenienie. W efekcie skóra charakteryzuje się lepszym odżywieniem, co dodatkowo pozytywnie wpływa na stymulowanie procesów regeneracyjnych skóry.
Co to jest i jak działa Ulthera?
Ulthera jest innowacyjną technologią wykorzystującą fale ultradźwiękowe, pozwalającą na wykonanie liftingu. Dzięki dużemu stopniowi skoncentrowania, wiązka ultradźwiękowa penetruje w głąb tkanki skórnej. Głębokość penetracji zależna jest od częstotliwości fali odwrotnie proporcjonalnie. Znaczy to, że im mniejsza częstotliwość fali ultradźwiękowej, tym głębiej ona penetruje.
Specyfika technologii Ulthera polega na wyjątkowych właściwościach fizycznych strumieni fal ultradźwiękowych emitowanych przez urządzenie. Ich działanie na tkanki jest minimalne, a maksimum rezultatu terapeutycznego osiągane jest w tak zwanej ogniskowej, czyli miejscu przecięcia się fal ultradźwiękowych. Dzięki braku zjawiska rozproszenia energii w powierzchniowych warstwach skóry, dochodzi do skoncentrowania energii w warstwach głębszych, czyli docelowych dla działania, powodując precyzyjne, punktowe przegrzanie tkanki oraz następcze pobudzanie procesów regeneracyjnych skóry.
Na podstawie mechanizmu działania, zabieg z wykorzystaniem technologii Ulthera zaliczany jest do grupy zabiegów termoliftingujących. Istotą działania termoliftingu jest pobudzanie procesów regeneracyjnych skóry poprzez zadziałanie bodźca termicznego. Jedną z metod otrzymywania precyzyjnie oddziałującego bodźca termicznego jest wykorzystanie precyzyjnie emitowanych fal ultradźwiękowych, jak ma to miejsce dzięki zastosowaniu technologii Ulthera. Inną powszechnie stosowaną metodą jest radiofrekwencja mikroigłowa wykorzystująca ona synergię wywoływania mikrouszkodzeń skóry przez jej nakłuwanie z działaniem fal radiowych.
Jak wygląda zabieg z zastosowaniem metody Ulthera?
Zabieg z wykorzystaniem technologii Ulthera można podzielić na dwie zasadnicze fazy – diagnostyczną oraz terapeutyczną. Podczas fazy diagnostycznej, lekarz dokonuje wizualizacji tkanki podskórnej celem oceny jej stanu, ułożenia, co daje możliwość optymalnego doboru terapii. W tym celu również wykorzystane są właściwości ultradźwięków oraz ich zdolność do penetracji tkanki, a także odbicia się fali ultradźwiękowej od niektórych struktur tkankowych.
Ulthera jest pierwszym urządzeniem dającym taką możliwość dzięki innowacyjnej technologii DeepSEE, w którą jest wyposażony. Umożliwia ona ocenę tkanki skórnej do głębokości 8mm. Dzięki temu można precyzyjnie określić głębokość, na której zabieg będzie przeprowadzany. Drugim etapem zabiegu jest właściwy etap terapeutyczny. Aparat wykorzystujący technologię Ulthera wyposażony jest w kilka głowic, które umożliwiają precyzyjne dostarczenie wiązki fal ultradźwiękowych w ustaloną lokalizację na określoną głębokość tkanki.
Do skupienia wiązek fal ultradźwiękowych dochodzi na głębokości terapeutycznej. Owa koncentracja powoduje punktowe przegrzanie tkanek i pobudzanie procesów regeneracyjnych przejawiających się zwiększeniem syntezy włókien kolagenowych i elastynowych przez fibroblasty. Efektem tego jest dokonanie się liftingu skóry, zwiększenie jej napięcia i jędrności, a co za tym idzie możliwe jest przywrócenie jej młodego wyglądu.
Zabieg charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i jest praktycznie całkowicie bezbolesny. Zazwyczaj nie powoduje nawet powstawania niewielkiego dyskomfortu. Jedyna dolegliwość, która może być odczuwana przez pacjenta to bardzo delikatny ból pojawiający się w chwili oddziaływania terapeutycznego i utrzymujący się maksymalnie do kilku sekund.
Do zabiegu nie stosuje się jako takiego znieczulenia, jednakże pacjenci o niskim progu wrażliwości na ból mogą na pół godziny przed zabiegiem przyjąć tabletkę popularnie dostępnego środka przeciwbólowego (na przykład zawierającego Paracetamol). Nie zaleca się jednak przyjmowania leków o działaniu przeciwzapalnym.
Czas trwania zabiegu z wykorzystaniem technologii Ulthera jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od obszaru, który poddawany jest zabiegowi. Zazwyczaj mieści się on w przedziale między 20 a 40 minut.
Ulthera – efekty zabiegu
Długość utrzymywania się efektu liftingującego jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Średni jego czas to około 18 miesięcy. Około 20% rezultatu widoczne jest często już bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu. Jednakże pełen efekt daje się zauważyć dopiero po zakończeniu pełnej produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Proces ten trwa zazwyczaj do około 90 dni.
Do osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu wystarczy jednorazowy zabieg. Z czasem może on być powtórzony celem pogłębienia efektu, jednak nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od poprzedniego. Procedura może być wykonywana na dwóch zasadniczych głębokościach, w zależności od zamierzonego celu.
Jeżeli zadaniem zabiegu jest podniesienie opadniętej skóry (np. powiek czy policzków), oddziaływanie ultradźwiękami jest przeprowadzane wektorowo w głębszych warstwach, bezpośrednio na powięź skórną. Niższe głębokości są wybierane, gdy pożądanym rezultatem jest przede wszystkim ujędrnienie skóry.
Zabieg z wykorzystaniem technologii Ulthera jest metodą termoliftingu charakteryzującą się dużo większą precyzją działania wiązki niż w przypadku radiofrekwencji mikroigłowej. Ponadto penetracja ultradźwięków umożliwia oddziaływanie na większej głębokości niż po zastosowaniu lasera frakcyjnego. Obecnie uważa się, że najlepsze efekty daje połączenie technologii Ulthera z laserem frakcyjnym. Dzięki synergistycznemu działaniu tych dwóch metod, można osiągnąć rezultaty niespotykane dotychczas w medycynie estetycznej.
Do kogo zabieg jest adresowany?
Zabieg z wykorzystaniem urządzenia Ultraformer znajduje zastosowanie we współczesnej medycynie estetycznej do odmładzania wyglądu. Dzięki pobudzaniu syntezy włókien kolagenowych i procesów regeneracyjnych skóry, zwiększa się jej napięcie, co skutkuje wygładzeniem zmarszczek, a także wyostrzeniem rysów twarzy.
Procedura wykorzystująca technologię zogniskowanej wiązki ultradźwięków o wysokiej koncentracji jest wskazana u tych pacjentów, u których obserwuje się obniżenie napięcia skóry w stopniu małym lub średnim. Obserwuje się jej efektywność w wygładzaniu zmarszczek zarówno w obrębie twarzy, jak i szyi oraz dekoltu.
Oczywiście z uwagi na wyjściową zawartość włókien kolagenowych, a także bazową zdolność do przeprowadzania procesów regeneracyjnych, największą efektywność zabiegu obserwuje się u młodszych pacjentów. Optymalne i najbardziej zadowalające rezultaty otrzymuje się u osób w przedziale wiekowym między 40, a 60 lat. Okolice ciała, które można poddać procedurze to przede wszystkim twarz, szyja, dekolt, brzuch, a także wewnętrzne strony ramion, ud i kolan.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, procedura z użyciem technologii Ulthera jest przeciwwskazana w niektórych grupach pacjentów. Nie przeprowadza się jej u pacjentów, u których wcześniej wykonywano innego rodzaju zabiegi, na przykład z użyciem wypełniaczy (kwas hialuronowy czy też toksyna botulinowa), a także biowchłanialnych implantów, a także metalowych stentów czy protez w obrębie twarzy lub szyi.
Istotnie zmniejszają one skuteczność zabiegu, a ultradźwięki mogą prowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu implantów oraz wypełniaczy. Procedury nie należy wykonywać także u osób z otwartymi ranami, ponieważ może wpływać negatywnie na proces gojenia. Ponadto metody tej nie stosuje się u pacjentów z aktywnymi procesami zapalnymi w obrębie skóry, takimi jak zakażenia grzybicze, wirusowe (na przykład opryszczka), czy bakteryjne (na przykład nadkażone, aktywne zmiany trądzikowe).
Wykonywanie jakichkolwiek zabiegów w przypadku toczących się procesów infekcyjnych może grozić uogólnieniem zakażenia oraz sepsą wraz ze wszystkimi jej potencjalnymi konsekwencjami. Zabieg przeciwwskazany jest także u osób, u których zostały wszczepione różnego rodzaju urządzenia elektryczne (na przykład rozrusznikiem serca czy kardiowerterem-defibrylatorem), gdyż ultradźwięki mogą zaburzać ich funkcjonowanie.
Nie należy go także przeprowadzać u pacjentów ze schorzeniami, które mogą zaburzać gojenie się ran (niektóre choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepnięcia, aktywne procesy nowotworowe).
Zamiast Hifu stosujemy bezpieczniejszą metodę – Laser erbowo-yagowy