Toksyna botulinowa na migrenę

Toksyna botulinowa na migrenę

Leczenie migreny toksyną botulinową – na czym to polega?

Toksyna botulinowa na migrenę to jedno z nowszych rozwiązań, które ekspresowo zyskało mnóstwo zwolenników. Czym jest migrena i w jaki sposób różni się od zwykłego bólu głowy? Kiedy i dlaczego warto skorzystać z zabiegów toksyną botulinową na migrenę?

Co to jest migrena i jakie są jej objawy?

Czy wiesz, że migreny opisywano już 4000 lat temu, a wzmianki o nich znajdziemy również w Biblii? Jest to powszechne schorzenie chroniczne, na które cierpi 15% osób na całym świecie. Mimo to wiele osób błędnie sądzi, że osoby z migreną są hipochondrykami. Dopiero ludzie, którzy sami cierpieli na tę dolegliwość wiedzą, z czym wiąże się ta choroba. Przeprowadzone badania potwierdzają, że aż 30% populacji naszego kraju cierpi na migrenę.

Migrena to silne bóle głowy, które mogą trwać nawet kilka godzin. Często sprawia, że człowiek staje się bezradny, a dodatkowo chorobie tej mogą towarzyszyć wymioty, nudności, nadwrażliwość na zapachy czy hałas. Czy da się wyleczyć migrenę lub, czy można jej zapobiegać?

Nieleczona migrena może znacznie ograniczyć funkcjonowanie i wykluczyć z życia nawet na kilka dni. Przy przewlekłej migrenie niezbędne jest regularne stosowanie leczenia farmakologicznego. Jednak kiedy nawet najsilniejsze środki przeciwbólowe nie pomagają, rozwiązaniem dla osób cierpiących na bóle migrenowe jest toksyna botulinowa.

Często nawracające i przybierające na sile bóle migrenowe zmuszają chorych do poszukiwania innych metod leczenia, gdyż środki farmakologiczne często są bezskuteczne. Zabieg leczenia migreny toksyną botulinową polecany jest osobom, które cierpią na przewlekłe migreny, co oznacza, że doświadczają bólu migrenowego co najmniej 15 dni w miesiącu.

Toksyna botulinowa na migrenę, czyli jak wygląda leczenie toksyną botulinową

Długotrwałe i nawracające bóle migrenowe niekorzystnie wpływają na jakość życia, często uniemożliwiają pracę zawodową, uprawianie sportu czy kontakty towarzyskie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zabieg leczenia migreny toksyną botulinową, który znacznie poprawia komfort życia osób cierpiących na migrenę.

Leczenie migreny toksyną botulinową polega na punktowej aplikacji w skórę głowy, co w efekcie powoduje rozluźnienie mięśni oraz zmniejsza ucisk na nerwy, które odpowiadają na bóle migrenowe.

Dobrze dobrana dawka toksyny botulinowej sprawia, że efekt kuracji utrzymuje się przez 6-12 tygodni. Cały zabieg trwa kilkanaście minut, nie wymaga wcześniejszego przygotowania ani też późniejszej rekonwalescencji.

Leczenie migreny toksyną botulinową – przeciwwskazania

Z zabiegu toksyną botulinową na bóle migrenowe zrezygnować powinny:

– kobiety w ciąży oraz karmiące piersią;

– osoby nadwrażliwe i uczulone na jakikolwiek składnik leku.

Jakich efektów można oczekiwać po terapii toksyną botulinową w leczeniu migreny?

Pierwsze efekty leczenia migreny toksyną botulinową dostrzeżesz już po kilku dniach od wykonania zabiegu. Ponad połowa pacjentów doświadcza całkowitego ustąpienia dolegliwości. Optymalne efekty leczenia zauważalne są po wykonaniu kilku serii zabiegów. A poza odstawieniem leków przeciwbólowych na migrenę efektem ubocznym tej terapii jest jego działanie przeciwzmarszczkowe. Warto zaznaczyć, że metoda ta jest skuteczna w momencie, gdy pacjent poddaje się zabiegowi co 3 miesiące.

Toksyna botulinowa na migrenę w Poznaniu

Zarówno Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, jak i Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy rekomendują leczenie migreny jadem kiełbasianym, jako najskuteczniejszą terapię, która wyróżnia się ponad 80% skutecznością.

Cierpisz na bóle migrenowe, które sprawiają, że często musisz brać urlop w pracy? Bóle migrenowe sprawiają, że bywasz wykluczona z życia na kilka dni? Silne leki przeciwbólowe wcale nie łagodzą objawów migreny? Zapraszamy do skorzystania z zabiegów leczenia migreny toksyną botulinową w Poznaniu.

5/5 - (9 votes)