Rumień na twarzy – maskować makijażem czy usunąć?

Rumień na twarzy – maskować makijażem czy usunąć?

Rumień jest częstym problemem, z którym przychodzą pacjentki do gabinetu medycyny estetycznej. Często towarzyszą mu wypryski, a brak skutecznej terapii może prowadzić do przekształcenia go w trądzik różowaty.  Pozbycie się rumienia jest możliwe przy użyciu maskowania za pomocą makijażu lub usuwania za pośrednictwem lasera neodymowo-jagowego. Z artykułu dowiemy się, która metoda jest bardziej skuteczna.

Rumień jest medyczną nazwą zaczerwienienia na skórze. Przybiera wygląd czerwonych plam, którym często towarzyszą wypryski. Rumień może przekształcić się w trądzik różowaty. Rumień bywa cechą cery naczynkowej, która objawia się występowaniem podskórnych pajączków. Dochodzi do niego w wyniku kruchych naczyń krwionośnych, które nie wytrzymują ciśnienia krwi i rozszerzają się w postaci „czerwonych niteczek”. Pajączki i rumień na twarzy nie mają jednoznacznej przyczyny.

Kamuflaż makijażem – czyli ukrywanie rumienia na twarzy

Aby skutecznie ukryć zaczerwienienia na twarzy, należy używać naturalnych i hipoalergicznych kosmetyków. Warto zastosować podkłady w płynie, które nakłada się za pomocą antybakteryjnych i łatwych w czyszczeniu pędzli. Ważne jest, by podczas maskowania rumienia makijażem, ograniczać dostęp bakterii. Skóra przed zrobieniem makijażu powinna być poddana odpowiedniej pielęgnacji.

Laserowe usuwanie rumienia dzięki skuteczności Q-switch i elektrokoagulacji

Najczęstszym zabiegiem do usuwania rumienia jest laser Quadro Star Pro Yellow, firmy Asclepion o długości fali 577 nm. Światło lasera ma szerokie spektrum zastosowania przy minimalnym ryzyku uszkodzenia tkanek. Pozwala na precyzyjne dokonanie zmian w obrębie tkanki, dlatego jest skutecznym narzędziem w leczeniu rumienia. Jego działanie polega na docieraniu w głąb naczynia krwionośnego, które absorbuje światło lasera przez barwnik zawarty w czerwonych krwinkach i zamienia je na energię cieplną.

Dochodzi wówczas do gwałtownego podgrzania naczynka, co doprowadza do jego zniszczenia. W przypadku rumienia wchłanianie naczyń trwa do 2 tygodni. Efektem zabiegu jest pozbycie się naczynek oraz rozjaśnienia części z nich. Rekomendowane jest powtarzanie zabiegu, by mógł on usunąć w całości rumień.

Rumień na twarzy – maskować makijażem czy usunąć?

W naszym gabinecie medycyny estetycznej stosujemy laser Quadro Star Pro Yellow, firmy Asclepion o długości fali 577 nm, który jest synonimem nowoczesności i innowacji. Jego wyróżnikiem jest bardzo krótki czas trwania impulsu liczony w nanosekundach. Laser cechuje się wysoką energią (kilka MW) i emituje falę o długości 577 nm, mieszcząc się w zakresie światła widzialnego.

Często w leczeniu rumienia stosuje się zabieg elektrokoagulacji. Jest on najczęściej stosowany w redukcji rumienia po wcześniejszych zabiegach lub w przypadku występowania tylko popękanych naczynek. Zabieg polega na zamykaniu naczynek za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Dzięki specjalnej elektrodzie dotykane są wszystkie naczynka, doprowadzając do ścinania znajdującego się w nich białka oraz ich zamykania i uszczelniania. Skóra po zabiegu może być lekko zaczerwieniona.

Oceń nas