Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Przepuklina pępkowa


Przepuklina pępkowa – jak nazwa wskazuje, zlokalizowana jest w okolicy pępka.

przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa jest jednym z rodzajów przepukliny, który występuje u noworodków i dorosłych. Poznajmy przyczyny, objawy i przebieg zabiegu przepukliny.

Przepuklina pępkowa – charakterystyka i przyczyny

Jest rodzajem przepukliny brzusznej. Przepuklina ma miejsce, kiedy dochodzi do przemieszczenia się narządów poza jamę ciała, w której powinny się one znajdować. Często przepuklina pępkowa występuje u niemowlaków, a tego przyczyną jest brak zrośnięcia pierścienia pępkowego tuż po urodzeniu. Wyróżniamy także przepuklinę pępkową w ciąży, będącą efektem napierania płodu na ściany brzucha.

Włókna kolagenowe nie wytrzymują rozciągania i wówczas powstaje przepuklina. Zwykle powstaje ona na końcowym etapie ciąży. Czynniki ryzyka sprzyjające powstaniu przepukliny to: choroby, których objawem jest silny kaszel, schorzenia jelit z zaparciami, częsty wysiłek fizyczny (podnoszenie ciężarów jest częstą przyczyną) i wodobrzusze.

Przepuklina pępkowa Objawy

U niemowląt cechuje się wybrzuszeniem, które ustępuje w ciągu paru godzin. Kiedy rozwija się, pojawia się guzek prowadzący do uwypuklenia pępka, który jest bardziej widoczny podczas napinania mięśni brzucha w trakcie kaszlu bądź wypróżniania. Przepuklinie pępkowe u dorosłych może towarzyszyć ból w okolicy pępka czy nadbrzusza.

Przepuklina pępkowa ma łagodny przebieg i nie wiąże się z wyraźnymi dolegliwościami bólowymi. Może dojść do uwięźnięcia przepukliny, co jest zagrożeniem dla życia pacjenta, który powinien od razu znaleźć się w szpitalu, by wykonać zabieg przepukliny. Do objawów przepukliny z tym związanych zaliczamy: silny ból w okolicy przepukliny i wzdęcia.

Przeciwwskazania do zabiegu przepukliny

Przebieg zabiegu operacji przepukliny

Przepuklinę pępkową u dorosłych i przepuklinę pępkową u niemowlaka leczy się poprzez wykonanie zabiegu chirurgicznego. Operacja przepukliny polega on na cofnięciu każdej tkanki, która wybrzusza się do worka przepuklinowego, a brzegi ubytku zostają zaszyte. W miejsce ubytku często wszywa się syntetyczną siatkę. Zabieg operacji przepukliny przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 30 minut. 

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu usunięcia przepukliny pępkowej u dorosłych czy przepukliny pępkowej u niemowlaka zaleca się codzienną zmianę opatrunku. Nie można stosować leków przeciwzakrzepowych w pierwszych dobach po operacji. Przez pierwsze tygodnie po operacji należy ograniczyć dźwiganie oraz zaleca się dietę i gimnastykę w celu wzmocnienia mięśni brzucha.

Jeśli nie ma komplikacji po zabiegu usuwania przepukliny, po 1-3 dniach pacjent może zostać wypisany z kliniki. Czasem przeprowadza się zabieg przepukliny w znieczuleniu miejscowym, co umożliwia wypis pacjenta jeszcze tego samego dnia wieczorem.

Przepuklina pępkowa Poznań

5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530