Przepuklina pępkowa
Przepuklina pępkowa jest jednym z rodzajów przepukliny, który występuje u noworodków i dorosłych. Poznajmy przyczyny, objawy i przebieg zabiegu przepukliny.
Przepuklina pępkowa – charakterystyka i przyczyny
Jest rodzajem przepukliny brzusznej. Przepuklina ma miejsce, kiedy dochodzi do przemieszczenia się narządów poza jamę ciała, w której powinny się one znajdować. Często przepuklina pępkowa występuje u niemowlaków, a tego przyczyną jest brak zrośnięcia pierścienia pępkowego tuż po urodzeniu. Wyróżniamy także przepuklinę pępkową w ciąży, będącą efektem napierania płodu na ściany brzucha.
Włókna kolagenowe nie wytrzymują rozciągania i wówczas powstaje przepuklina. Zwykle powstaje ona na końcowym etapie ciąży. Czynniki ryzyka sprzyjające powstaniu przepukliny to: choroby, których objawem jest silny kaszel, schorzenia jelit z zaparciami, częsty wysiłek fizyczny (podnoszenie ciężarów jest częstą przyczyną) i wodobrzusze.
Przepuklina pępkowa Objawy
U niemowląt cechuje się wybrzuszeniem, które ustępuje w ciągu paru godzin. Kiedy rozwija się, pojawia się guzek prowadzący do uwypuklenia pępka, który jest bardziej widoczny podczas napinania mięśni brzucha w trakcie kaszlu bądź wypróżniania. Przepuklinie pępkowe u dorosłych może towarzyszyć ból w okolicy pępka czy nadbrzusza.
Przepuklina pępkowa ma łagodny przebieg i nie wiąże się z wyraźnymi dolegliwościami bólowymi. Może dojść do uwięźnięcia przepukliny, co jest zagrożeniem dla życia pacjenta, który powinien od razu znaleźć się w szpitalu, by wykonać zabieg przepukliny. Do objawów przepukliny z tym związanych zaliczamy: silny ból w okolicy przepukliny i wzdęcia.
Przeciwwskazania do zabiegu przepukliny
- stan zapalny bądź ropny skóry czy tkanki podskórnej
- choroby z ogólnym stanem zapalnym
- przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
- choroba niedokrwienna serca
- nadciśnienie tętnicze
- zaburzenia rytmu serca
- niewydolność krążenia
- niedokrwistość
- zaburzenia elektrolitowe
- cukrzyca
Przebieg zabiegu operacji przepukliny
Przepuklinę pępkową u dorosłych i przepuklinę pępkową u niemowlaka leczy się poprzez wykonanie zabiegu chirurgicznego. Operacja przepukliny polega on na cofnięciu każdej tkanki, która wybrzusza się do worka przepuklinowego, a brzegi ubytku zostają zaszyte. W miejsce ubytku często wszywa się syntetyczną siatkę. Zabieg operacji przepukliny przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 30 minut.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu usunięcia przepukliny pępkowej u dorosłych czy przepukliny pępkowej u niemowlaka zaleca się codzienną zmianę opatrunku. Nie można stosować leków przeciwzakrzepowych w pierwszych dobach po operacji. Przez pierwsze tygodnie po operacji należy ograniczyć dźwiganie oraz zaleca się dietę i gimnastykę w celu wzmocnienia mięśni brzucha.
Jeśli nie ma komplikacji po zabiegu usuwania przepukliny, po 1-3 dniach pacjent może zostać wypisany z kliniki. Czasem przeprowadza się zabieg przepukliny w znieczuleniu miejscowym, co umożliwia wypis pacjenta jeszcze tego samego dnia wieczorem.