Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Przepuklina pachwinowa – operacja


Przepuklina pachwinowa Poznań – jedna z częściej występujących przepuklin. Najczęściej wymaga leczenia operacyjnego – zabieg może być laparoskopowy.

Obecnie nowoczesne leczenie przepukliny pachwinowej to laparoskopowe zaopatrzenie przepukliny – minimalne małe nacięcia. Krótka rekonwalescencja.

Zabieg przepuklina pachwinowa – plastyka, operacja przepukliny pachwinowej

przepuklina pachwinowa, zabieg

Przepuklina pachwinowa przyczyny – osłabienie powłok brzusznych. Zabieg

Dowiedzmy się czym jest przepuklina, jakie są jej przyczyny oraz jak wygląda zabieg chirurgiczny.

Operacja przepukliny pachwinowej Poznań

Przepuklina pachwinowa – definicja

Jest to stan, w którym narząd lub tkanka tłuszczowa wciskają się przez otwór w otaczającym mięśniu lub tkance łącznej znanej jako powięź. Przepuklina składa się z: wrót przepukliny, kanału przepukliny i worka przepuklinowego.

Wrota przepukliny stanowią otwór w powłokach, przez który przedostaje się zawartość jamy brzusznej. Kanał przepukliny jest drogą z jamy brzusznej pod skórę. Worek przepuklinowy jest utworzony przez otrzewną i w nim znajduje się zawartość przepukliny.

Przepuklinę pachwinową można rozpoznać, kiedy fragment jelita wydostaje się na zewnątrz otrzewnej. Objawia się to w formie miękkiego guzka w okolicy pachwin. Guzek jest początkowo miękki, a z czasem przepuklina staje się widoczna w okolicach jąder.

Przepuklina pachwinowa łączy się z promieniującym bólem, który często jest utożsamiany z bólem jądra. Wówczas zaleca się przeprowadzenie operacji chirurgicznej, ponieważ mimo, iż przepuklina nie jest groźna, to może prowadzić do martwicy jelit.

Poznajmy przyczyny przepukliny

Przepuklina pachwinowa powstaje na skutek otwarcia czy osłabienia mięśnia lub powięzi. Warto dodać, że takie czynniki jak: słabe odżywianie, palenie papierosów i nadwyrężanie się przyczyniają się do powstania przepukliny.

Dodatkowo czynnikiem ryzyka przepukliny może być otyłość, podnoszenie ciężkich przedmiotów, biegunka czy zatwardzenie, uporczywy kaszel czy kichanie.

Do przyczyn przepukliny zaliczamy także uraz zewnętrzny czy choroby prostaty.

Przepuklina pachwinowa Objawy

Przepuklina pachwinowa Poznań niesie ze sobą charakterystyczne objawy. Przepuklina pachwinowa często występuje w postaci małego, miękkiego guza, który pojawia się w miejscu powstania przepukliny. Innym z objawów jest ból, cechujący się pieczeniem czy ciągnięciem podczas ucisku guza.

Ból pojawia się najczęściej podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, kaszlu czy napinania mięśni. Często ból towarzyszy wypróżnianiu i dłuższemu siedzeniu.

Jak zapobiegać przepuklinie pachwinowej?

Możemy ograniczyć ryzyko powstania przepukliny pachwinowej stosując zdrowy tryb życia, lekkostrawną dietę oraz umiarkowany i systematyczny wysiłek fizyczny. Zaleca się wyleczenie chorób jelit oraz prostaty osobom, które borykają się z tymi przypadłościami.

Jak wygląda zabieg usunięcia przepukliny?

W razie łagodnej przepukliny można wykonać operację przepukliny pachwinowej w znieczuleniu miejscowym w klinice medycyny estetycznej Poznań. W innych przypadkach stosuje się znieczulenie ogólne.

Operacja przepukliny pachwinowej polega na przecięciu powłok brzusznych, umieszczeniu wysuniętego fragmentu jelit na swoim miejscu i wszyciu w przerwany obszar powłok specjalnej siatki, która będzie zapobiegać rozwarstwieniu mięśni.

Po operacji przepukliny pachwinowej, jeśli nie występują powikłania, pacjent może wyjść do domu jeszcze tego samego dnia. Po operacji wykonanej w klinice medycyny estetycznej Poznań należy unikać wysiłku fizycznego nawet przez kilka miesięcy po operacji.

Jak usunąć przepuklinę pachwinowa?

Najczęściej stosowaną techniką chirurgiczną jest metoda Lichtensteina, czyli operacja przepukliny pachwinowej z użyciem siatki.
Leczenie przepukliny pachwinowej polega na odpreparowaniu, a następnie odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej oraz wzmocnieniu tylnej ściany kanału pachwinowego przy pomocy siatki.

Małoinwazyjna operacja przepukliny pachwinowej

Obecnie przepuklinę pachwinową można operować metodą laparoskopową. Minimalne nacięcia na brzuchu. Wprowadza się kamerę do brzucha i zakłada siatkę wzmacniającą powłoki. Rekonwalescencja to kilka dni, po których można wrócić do aktywności życiowych. Pobyt w szpitalu to 2 – 3 dni po zabiegu.

Przepuklina pachwinowa Poznań

Pacjentów konsultuje doświadczony chirurg. Kwalifikuje do leczenia operacyjnego. Możliwe leczenie laparoskopowe.

Gdzie można wykonać zabieg plastyki przepukliny pachwinowej?

Zabieg można wykonać w Poznaniu

Operacja przepukliny pachwinowej Poznań

5/5 - (7 votes)

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530