Poznajmy sposoby leczenia jaskry

poznajmy sposoby leczenia jaskry

Poznajmy sposoby leczenia jaskry w gabinecie okulistycznym

Jaskra to poważna choroba, która dotyka wielu pacjentów naszego gabinetu okulistycznego, diagnostyką i leczeniem zajmuje się okulista. W artykule opisujemy, czym jest ta choroba, jakie są jej przyczyny i objawy oraz na czym polega leczenie.

Jaskra – na czym polega?

Jaskra to choroba, która charakteryzuje się stopniową dysfunkcją nerwu wzrokowego oraz zawężenia pola widzenia czy nawet utratą wzroku. Istotą schorzenia jest uszkodzenie nerwu wzrokowego, którego przyczyną jest wzrost ciśnienia gałki ocznej. Ciecz wodnista odpowiedzialna za odżywienie mocno uciska ścianki i nie jest odprowadzana, co negatywnie przekłada się to nerw wzrokowy.

Poznajmy typowe objawy jaskry

Początki tej choroby bardzo często przebiegają bez jakichkolwiek objawów, co może uśpić czujność pacjenta. W kontekście tej informacji warto przychodzić na regularne wizyty do gabinetu okulistycznego, by uniknąć diagnozowania jaskry w rozwiniętym stadium. Do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów jaskry można zaliczyć: znaczne zawężenie pola widzenia, które nazywane jest też „widzeniem lunetowym”.

Sposób widzenia pacjenta można porównać wówczas do patrzenia przez dziurkę od klucza. Drugim objawem jaskry jest tzw.„efekt halo” – czyli tęczowe pierścienie pojawiające się podczas patrzenia na różne źródła światła. Innym objawem tego schorzenia jest zamglone widzenie skorelowane z bólem głowy, silny ból oka połączony z bólem głowy czy zamglone widzenie połączone z bólem głowy. Do innych objawów jaskry zaliczamy też poważne zaburzenia widzenia, które wraz z rozwojem choroby jeszcze bardziej dają się we znaki pacjentom.

Metody leczenia jaskry

Istnieje wiele metod leczenia tej przypadłości – od stosowania leków poprzez laseroterapię aż po operację. Przyjrzyjmy się teraz najskuteczniejszym z nich. Pierwszą metodą walki z objawami jaskry w gabinecie okulistycznym jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego do poziomu, który jest określany przez lekarza. Zasada jest taka, że im większe uszkodzenie nerwu wzrokowego, tym niższe ciśnienie powinno być utrzymywane w oku pacjenta.

Drugim sposobem leczenia jaskry jest oczywiście leczenie farmakologiczne. Stosuje się wówczas krople (beta-blokera, alfa-2-antagoniści i inhibitory anhydrazy węglanowej), których celem jest zmniejszenie poziomu cieczy wodnistej czy też ułatwienie jej odpływu. W efekcie leczenie farmakologiczne prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Współcześnie w gabinetach okulistycznych stosuje się zabiegi laserowe, które są skuteczne i szybkie. Jednym z rodzajów laseroterapii jest trabekuloplastyka laserowa, czyli SLT (selective laser trabeculoplasty). Wiązka lasera powoduje, że dochodzi do udrażniania dróg odpływu cieczy wodnistej. Laseroterapia SLT może być alternatywą do operacji oraz zalecana jest w przypadku słabej lub złej tolerancji kropli na jaskrę.

Terapia laserem jest efektywna i nieinwazyjna, dlatego coraz częściej wykonuje się ją w klinikach medycyny estetycznej czy gabinetach okulistycznych. Po zabiegu nie występują blizny, a procedura może być wielokrotnie powtarzana. Ten rodzaj leczenia stosuje się w przypadku jaskry pierwotnej i młodzieńczej otwartego kąta, jaskry wczesnej, jaskry wtórnej otwartego kąta – barwnikowej czy pseudozłuszczeniowej oraz nadciśnienia ocznego.

Drugim rodzajem laseroterapii jest irydotomia (LPI), która polega na wykonaniu małego otworu w górnej części tęczówki za pomocą lasera. Zabieg prowadzi do zamykania kąta przesączania i wykonuje się go tylko jeden raz. Jaskrę przewlekłą wąskiego kąta można wykonać za pośrednictwem lasera Nd-YAG.

Poznajmy sposoby leczenia jaskryChirurgiczne metody usuwania jaskry

Ingerencja chirurgiczna jest często ostatecznością i wykonuje się ją gdy inne sposoby leczenia u okulisty zawodzą. Operacyjne usunięcie jaskry nazywa się trabekulektomią i polega ono na wycięciu tzw. okienka w trabeculum, które jest ukryte pod górną powieką, co sprawia, że ciecz wodnista zyskuje nową, sztuczną drogę odpływu z oka. Metoda chirurgiczna, choć dziś nie jest już tak popularna jak przed laty, zapewnia doskonałe rezultaty w postaci zahamowania postępów choroby.

Poznajmy sposoby leczenia jaskry w gabinecie okulistycznym Poznań

5/5 - (7 votes)