Powiększanie piersi

powiększanie piersiPowiększanie piersi, powiększanie biustu – to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Powiększanie piersi jest bardzo popularnym zabiegiem, ponieważ piękne piersi dodają pewności siebie i podnoszą poczucie własnej atrakcyjności.

Powiększanie biustu wykonujemy bezpieczną alternatywą względem operacyjnego wszczepiania silikonowych implantów, polegającą na przeszczepie własnej tkanki tłuszczowej – lipofiiling.

To bezpieczna, mało inwazyjna metoda powiększania piersi bez użycia implantów – zabieg wstrzyknięcia do piersi tłuszczu pobranego drogą liposukcji z innego miejsca..

Przeszczep tłuszczu to alternatywa dla kobiet, które obawiają się poważnej operacji plastycznej ze wszczepianiem silikonowych protez.

Powiększenie biustu własnym tłuszczem daje bardzo naturalne efekty estetyczne.

Tłuszcz stosuje się także do powiększania i liftingu pośladków – tzw. brazylijski lifting.

Zabieg z zastosowaniem własnego tłuszczu jako wypełniacza umożliwia bezpieczne i prawie bezbolesne powiększenie piersi bez operacji chirurgicznej i wszczepiania implantów.

Nie ma konieczności znieczulenia ogólnego oraz wykonywania nacięć. Pacjentka zaraz po zabiegu może wrócić do normalnych aktywności życiowych.

Ta nowa metoda wpisuje się w ogólny trend ograniczania inwazyjności w zabiegach medycyny estetycznej. Stanowi ona dobre rozwiązanie dla kobiet, marzących o pięknym biuście, ale obawiają się skalpela i bolesnej rekonwalescencji lub nie lubią silikonowych implantów.

Powiększanie piersi własnym tłuszczem jest skuteczne i bezpieczne

Efekty zabiegu utrzymują się kilka lat, ze względu na to, że tłuszcz jest pobierany od pacjentki – nie ma reakcji alergicznych ani zespołu odrzucenia przeszczepu.

Po zabiegu piersi wyglądają bardzo naturalnie w przeciwieństwie do implantu, który zawsze pozostawia wrażenie sztuczności

Powiększanie piersi tłuszczem – wskazania:

  • rekonstrukcja piersi po mastektomii,
  • potrzeba usunięcia implantów piersi, następnie odbudowy naturalnej,
  • piersi niewielkie lub umiarkowanie duże, o niewielkim stopniu opadania,
  • asymetria lub nierówności piersi.
  • opadające piersi

Jest kilka metod uzyskiwania tłuszczu do przeszczepu, jedną z bardziej skutecznych i bezpiecznych metod jest system liposukcja metodą NIL

Zabieg jest wykonywany ambulatoryjnie (pacjentka po zabiegu może wrócić do domu) oraz w znieczuleniu miejscowym. Efekt jest widoczny natychmiast po zabiegu. Miejsce podania oraz pobrania tłuszczu wymagają przez pewien czas odpowiedniego postępowania, które nie jest w żaden sposób uciążliwe.

Metoda ta staje się bardziej popularna niż dotychczasowe wszczepianie implantów silikonowych ze względu na bardzo naturalny wygląd piersi po lipofillingu.

Dodatkową zaleta metody jest przeszczep komórek macierzystych, które znajdują się w pobranym tłuszczu. Ma to szczególnie duże znaczenie u pacjentek po mastektomii (następuje znaczne zredukowanie blizn) lub u pacjentek, które karmiły, u których piersi wymagają odmłodzenia, przywrócenia właściwego kształtu brodawek czy likwidację rozstępów.

Należy jednak pamiętać, że przeszczepiony tłuszcz zachowuje swoje właściwości, tzn. jeżeli pacjentka odchudza się to przeszczep ulegnie zmniejszeniu. Tak samo jak ma to miejsce w każdej sytuacji odchudzania – często maleją piersi.

Do przeszczepu tłuszcz zostaje pobrany z okolicy brzucha, „boczków” lub ud, pacjentka przy okazji może mieć modyfikowaną figurę, poprzez podkreślenie talii czy wyszczuplenie ud i linii brzucha.

Efekty po przeszczepie tłuszczu na zdjęciu poniżej (przed i po)

powiększnaie piersi

Powiększanie piersi przed i po

U tej pacjentki odsysano tłuszcz z ud, zdjęcie poniżej

Liposukcja ud

Liposukcja ud

Powiększanie piersi

Powszechnie wiadome jest, że piersi są istotnym narządem i pełnią wiele istotnych funkcji, nie tylko czysto biologicznych. Oczywiście ich podstawowym, ewolucyjnym zadaniem wynikającym z taksonomicznej przynależności człowieka do ssaków, jest produkcja mleka i zapewnienie pokarmu potomstwu. Odpowiadają za to gruczoły mleczne, w których mleko jest wytwarzane, oraz przewody wyprowadzające, dzięki którym wydostaje się ono na zewnątrz przez brodawkę sutkową. Proces ten podlega ścisłej regulacji hormonalnej.

Najważniejszym hormonem bezpośrednio pobudzającym produkcję mleka jest prolaktyna wydzielana przez przysadkę mózgową. Jego wydzielanie natomiast stymulowane jest przez inny hormon przysadkowy, jakim jest oksytocyna, której wyrzut do krwi następuje na przykład w trakcie orgazmu czy też stymulacji gruczołów sutkowych. Odpowiada ona również między innymi za skurcze macicy niezbędne przy porodzie.

Oprócz ewidentnej czysto biologicznej funkcji, piersi pełnią też bardzo ważną rolę w aspekcie społeczno-kulturalnym. Wpisują się one w sztukę, od lat będąc obiektem inspiracji artystów
i dostarczając wielu doznań estetycznych. Biorą wręcz udział w wyznaczaniu kanonów piękna od dawien dawna. Nie sposób również ominąć ich znaczenia seksualnego. Stanowią obiekt pożądania, a także są bardzo ważną strefą erogenną.

Pod względem anatomicznym piersi są parzystym gruczołem wydzielania zewnętrznego. Zbudowane są z dwóch podstawowych typów tkanek. Pierwszym jest tkanka gruczołowa, która odpowiada za produkcję mleka. Drugą zaś jest tkanka tłuszczowa. Ich wzajemny stosunek ilościowy warunkuje rozmiar, kształt i jędrność piersi. Są to narządy w pełni wykształcone tylko u kobiet, u mężczyzn zaś są tak zwanym narządem szczątkowym.

U młodych kobiet piersi buduje przede wszystkim tkanka gruczołowa, u starszych zaś ulega ona zanikowi i jest zastępowana tkanką tłuszczową.

Rozmiar piersi jest kwestią indywidualną i nie zależy od nas. Powszechnie uważa się, że duże są bardziej ponętne i kobiety, których piersi są niewielkie wpadają w kompleksy i marzą o ich powiększeniu. Dzięki zabiegom oferowanym przez współczesną medycynę estetyczną istnieje możliwość korekcji niesatysfakcjonującej ich wielkości.

Powiększanie biustu – Skalpelem w pierś

Jedną z bardziej popularnych i powszechnie znanych metod powiększania piersi jest zastosowanie zabiegu operacyjnego. Jest to obecnie najczęściej wykonywana procedura z zakresu chirurgii plastycznej. Jej celem jest nie tylko powiększenie ich rozmiaru, ale także poprawa jędrności. Operacja trwa około 1,5 do 2 godzin i jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Polega na wszczepieniu w pierś implantu silikonowego. Cięcie wykonuje się albo na granicy otoczki brodawki sutkowej, albo w fałdzie podpiersiowym.

Rozmiar i rodzaj implantu, a także miejsce jego umieszczenia zależy od pierwotnego oraz oczekiwanego kształtu i rozmiaru piersi, a także preferencji pacjentki. Mogą być one umieszczone pod mięśniem piersiowym większym, między powyższym mięśniem, a tkanką gruczołową, ale również w sposób mieszany.

Istnieją różne rodzaje implantów, sklasyfikowanych według różnych podziałów. Pierwsza z nich uwzględnia materiał je wypełniający. Zgodnie z nim wyróżnia się rodzaj z silikonem spoistym, które są najpowszechniej stosowane, mniej popularne implanty wypełnione solą fizjologiczną, a także ekspandery Bakera, które są częściowo wypełnione silikonem, a po wszczepieniu dopełnia się je stopniowo roztworem soli fizjologicznej.

Inny podział uwzględnia powierzchnię implantu, która może być gładka (choć ten rodzaj jest co raz rzadziej stosowany), chropowata (używana o tyle chętnie, że łatwo zrasta się z miąższem piersi, dzięki czemu pozostaje we wszczepionym miejscu i nie ulega przesunięciu, a także pokryta powłoką tytanową. Ten ostatni cieszy się ostatnio co raz większą popularnością.

Powiększanie piersi – Postępowanie przed i po zabiegu

Dla prawidłowości przebiegu zabiegu oraz okresu pooperacyjnego konieczne jest spełnienie określonych warunków. Pierwszym z nich jest przynajmniej ograniczenie, a najlepiej powstrzymanie się od palenia tytoniu na około miesiąc przed operacją. Ponadto, dwa tygodnie przed zabiegiem nie należy brać aspiryny, ani innych leków, które mogą wpływać na krzepliwość krwi. Wiąże się to bowiem ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia krwawienia, a także powikłań pooperacyjnych.

Bardzo istotnym elementem przygotowania do zabiegu jest wcześniejsza konsultacja lekarska, podczas której zbierany jest dokładny wywiad ze szczególnym uwzględnieniem przebytych chorób i operacji, a także współistniejących przewlekłych schorzeń. Jest to niezbędne do ustalenia występowania ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Po pozytywnej kwalifikacji przez lekarza ustalany jest dokładny plan leczenia dostosowany do oczekiwań pacjentki oraz możliwości technicznych.

Po przeprowadzonej procedurze konieczna jest maksymalnie dwudniowa hospitalizacja. Przez pierwsze trzy tygodnie zaleca się unikanie czynności wymagających jakiegokolwiek wysiłku fizycznego (w tym prac domowych), przez sześć tygodni obowiązuje zakaz uprawiania sportu, a do pół roku po zabiegu nie wolno korzystać z sauny i solarium.
W tym czasie zaleca się też unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Czym jest lipotransfer?

W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna oferuje bezpieczniejszą i mniej obciążającą alternatywę w zakresie powiększania piersi. Polega to na zabiegu z wykorzystaniem lipotransferu. Jest to zjawisko polegające na przeszczepieniu tłuszczu. Tkanka tłuszczowa pobierana jest z okolic, gdzie występuje w nadmiernej ilości, a następnie wprowadzana w miejsce ostatecznego przeznaczenia, w tym przypadku w miąższ piersi. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i często nie wymaga hospitalizacji.

Należy pamiętać, iż część wszczepionej tkanki tłuszczowej ulega redystrybucji. Istnieją dwie możliwości rozwiązania tej sytuacji. Pierwszą z nich jest zadbanie o pobranie większej ilości tłuszczu, niż jest docelowo potrzebne. Drugim sposobem jest zastosowanie osocza bogatopłytkowego. Jest to substancja zawierająca wiele czynników wzrostu, które pobudzają komórki do podziałów. Pozyskuje się ją z własnej krwi pacjentka.

Po pobraniu próbka zostaje odwirowana, dzięki czemu tworzy się osad z krwinek, a powstały supernatant jest bogaty w aktywne trombocyty i czynniki wzrostu różnego rodzaju. Dzięki jego działaniu, deficyt tkanki tłuszczowej po wszczepieniu powstały po jej redystrybucji jest uzupełniany poprzez naturalne procesy. Średni czas trwania zabiegu oscyluje około 1 godziny. Okres rekonwalescencji jest również bardzo krótki.

Zalety przeszczepu tłuszczu w powiększaniu biustu

Powiększanie piersi z wykorzystaniem przeszczepu tłuszczu ma wiele zalet, które świadczą o jego przewadze nad klasycznym zabiegiem chirurgicznym. Przede wszystkim procedura ta jest małoinwazyjna, dzięki czemu charakteryzuje się ona wysokim bezpieczeństwem. Ponadto, z racji mniejszej inwazyjności, jest ona przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga narkozy, dzięki czemu nie jest konieczna opieka anestezjologa oraz hospitalizacja, a także nie ma ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym.

Okres rekonwalescencji jest również dużo krótszy. Ponadto, w przeciwieństwie do zabiegu chirurgicznego, w przypadku zastosowania technologii lipotransferu wykorzystywana jest własna tkanka tłuszczowa. Eliminuje to ryzyko tworzenia się zakażenia, a także innych zaburzeń, które są związane z obecnością ciała obcego. Ponadto nie ma zagrożenia reakcją autoimmunologiczną. Dzięki wykorzystaniu własnej tkanki operowanej, dużo lepszy jest również rezultat ostateczny. Kształt i konsystencja piersi są naturalne, blizny mniejsze, i bardzo często nie widać, że jakikolwiek zabieg był przeprowadzany.

Skąd brać tłuszcz?

Tkanka tłuszczowa wykorzystywana do powiększania piersi metodą przeszczepu tłuszczu jest pobierana od pacjentki metodą liposukcji. Jednakże nie każdy rodzaj tej procedury nadaje się do tego celu. Warunkiem jest, że pobrany materiał nie może być uszkodzony, dlatego też preferowane są metody, które zapewniają pobranie tłuszczu w sposób atraumatyzujący. Przykładową możliwością jest zastosowanie liposukcji infradźwiękowej N.I.L. (Nutational Infrasonic Liposculpture), której działanie bazuje na wykonywanych przez kaniulę do odsysania tłuszczu tak zwanych ruchów nutacyjnych.

Są to trójpłaszczyznowe ruchy, które powodują wytwarzanie przez drgającą igłę infradźwięków. Prowadzi to do odseparowania tkanki tłuszczowej od tkanek otaczających. Innym możliwym do wykorzystania sposobem jest liposukcja opierająca się na technologii W.A.L. (Water-Jet Assisted Liposuction). Polega ona na wykorzystaniu strumienia wody wyrzucanego pod ciśnieniem, który powoduje oddzielenie komórek tłuszczowych.

Przykładowym urządzeniem służącym do przeprowadzenia tego zabiegu jest aparat Body-Jet. Powyższe metody pozwalają na bezpieczne i efektywne pozyskanie nieuszkodzonego materiału, który może być użyty do wszczepienia w piersi.

Dla kogo?

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu powiększania piersi mieszczą się w dwóch zasadniczych zagadnieniach. Pierwszym z nich są oczywiście kwestie estetyczne. Kobiety, które w swoim mniemaniu zostały obdarzone przez naturę zbyt małymi piersiami. Ich powiększenie przy wykorzystaniu przeszczepu tkanki tłuszczowej pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu, a dzięki powiększeniu ich rozmiaru zwiększa poczucie samoatrakcyjności, czym wzmaga pewność siebie.

Jednakże powiększanie piersi idzie w parze z zabiegami rekonstrukcyjnymi, które stanowią drugi aspekt wskazań. Jest to szczególnie istotne dla kobiet po okaleczających zabiegach, takich jak mastektomia z powodu nowotworu złośliwego. Również u kobiet z dużą asymetrią piersi wyżej wymienione zabiegi pozwalają na wyeliminowanie tego problemu.

Powiększanie biustu – U kogo przeciwwskazany?

Niestety, powiększanie piersi nie może być wykonane u wszystkich i jak każdy zabieg obwarowany jest przeciwwskazaniami. Szersze ich spektrum dotyczy oczywiście metody chirurgicznej. W jego skład wchodzą przede wszystkim ciężkie, przewlekłe choroby współistniejące (na przykład aktywne nowotwory, cukrzyca, niektóre choroby układu krążenia, zaburzenia krzepnięcia), które mogą się wiązać zarówno z ryzykiem związanym z samym zabiegiem jak i z komplikacjami znieczulenia ogólnego. Nie należy go również przeprowadzać u osób przyjmujących leki przeciwkrzepliwe, ponieważ może się to u nich wiązać ze zwiększonym ryzykiem krwawień.

Przeciwwskazania do lipotransferu są standardowe dla zabiegów medycyny estetycznej. Obejmują przede wszystkim choroby nowotworowe, w których należy myśleć przede wszystkim o leczeniu przyczynowym. Nie należy go wykonywać u osób z ciężkimi chorobami układu sercowo-naczyniowego, ponieważ u tych pacjentów każdy zabieg, który nie jest konieczny, jest przeciwwskazany. Przeszczepienia tkanki tłuszczowej nie wykonuje się w przypadku obecności aktywnych stanów zapalnych skóry, gdyż w takiej sytuacji manipulacje w jej obrębie mogą grozić rozprzestrzenieniem się, a nawet uogólnieniem zakażenia.

Należy pamiętać, że pierwszym etapem zabiegu jest odsysanie tłuszczu – liposukcja, pacjentka musi posiadać lokalny nadmiar tłuszczu, aby można go było pobrać.

Powiększanie biustu tłuszczem to alternatywa dla operacji wszczepienia implantów silikonowych. Zabieg pozwala wykonać duże, jędrne piersi u kobiet, których biust zmienił swój wygląd po urodzeniu dziecka lub z upływem czasu.

Powiększenia biustu własnym tłuszczem jest mniej inwazyjne niż operacja plastyczna, ponieważ nie wykonuje się nacięć, pacjentka praktycznie zaraz po zabiegu może wrócić do aktywności życiowych. Ponadto tłuszcz jest własną tkanką, więc jest przez pacjentki bardzo dobrze tolerowany.

Zanim zdecydujemy się na wypełnienie biustu tłuszczem, warto się dokładnie dowiedzieć, na czym ten zabieg polega.

W medycynie estetycznej przeszczep tłuszczu ma szerokie zastosowane:

  • powiększanie ust,
  • modelowanie owalu twarzy,
  • ujędrnianie pośladków,
  • modelowanie łydek i mięśni klatki piersiowej,
  • powiększanie biustu.

Powiększanie biustu tłuszczem jest wykonywane inaczej niż operacyjnie. Aby poprawić kontury biustu,  wstrzykuje się tłuszcz między ścianę klatki piersiowej a gruczoł piersiowy. Przed zabiegiem pacjentka jest znieczulana miejscowo. Czas trwania  zabiegu nie przekracza 30 minut, po zabiegu można wrócić do aktywności życiowych.

W celu powiększenia biustu, pod piersią wykonuje się nacięcie skalpelem. Nacięcie służy do wprowadzenia tłuszczu i ma tylko 2 milimetry a po zabiegu blizna całkowicie ukrywa się w fałdzie piersiowym.

Powiększanie piersi tłuszczem – zalety

Metoda uważana jest za bezpieczną i nie tak inwazyjną, jak operacyjne powiększanie piersi. Ponadto zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga znieczulenia ogólnego przez anestezjologa. Powiększanie piersi tłuszczem daje efekt utrzymujący się przez wiele lat. Tłuszcz wchłania się z upływem lat, ale choć traci się efekt powiększenia, piersi są jędrniejsze i uniesione. Największa zaletą tej metody jest brak blizn.

Zabieg powiększania biustu nie jest polecany kobietom, którym zależy na długotrwałym powiększeniu piersi. Zabieg wymaga powtórzenia co 3 – 4 lata. Zaletą jest bardzo krótki okres rekonwalescencji. Po zabiegu warto zaplanować dwutygodniowy odpoczynek i prowadzenie spokojniejszego trybu życia.

Kobieta w tym czasie powinna nosić sportowy biustonosz, unikać spania na brzuchu oraz podnoszenia ciężkich rzeczy. Należy unikać sauny, solarium i ciepłych kąpieli. W pierwszym tygodniu po zabiegu mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Kontrolna wizyta odbywa się po siedmiu dniach.

Jedna z bardziej skutecznych metod na powiększanie piersi jest przeszczep tłuszczu, materiał uzyskany ta metodą zawiera bardzo dużo komórek macierzystych, które powodują odmłodzenie okolicy ciała, w którą podaje się uzyskany tłuszcz. Efekt kosmetyczny jest bardzo spektakularny i trwały.

powiększanie biustu

powiększanie biustu

Powiększanie biustu jest bardzo często wykonywanym zabiegiem, z wykorzystaniem przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej osiągamy naturalny efekt bez sztucznej sztywności a przy tym zabieg jest bardzo bezpieczny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Top