Porady dietetyka

Porady dietetyka

Dietetyk to ekspert, który pozwoli Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i zrzucić zbędne kilogramy. Z artykułu dowiemy się, kto powinien skorzystać z porad dietetycznych i jak wybrać godnego polecenia eksperta od żywienia.

Porady dietetyka – dla kogo?

Pierwszą grupą pacjentów, którzy powinni skorzystać z porady dietetyka są osoby z nadwagą lub dotknięte problemem otyłości. Wówczas dietetyk przeprowadza wywiad z pacjentem, analizuje badania laboratoryjne i wykonuje analizę składu ciała. Dzięki temu jest w stanie rozpoznać problem i zaproponować plan żywieniowy wraz ze zmianą nawyków, które przyniosą zakładane efekty. Wizyta u dietetyka sprawi, że pacjent zacznie lepiej się czuć i zmieni swój styl życia na bardziej aktywny. Z porad dietetyka często korzystają kobiety w ciąży, które nie chcą przytyć i pragną odżywiać się zdrowo dla dobra dziecka. Dietetyk pomaga też w ułożeniu indywidualnie dobranego planu żywieniowego kobietom karmiącym. Częstymi pacjentami dietetyka są dzieci z problemem nadwagi lub otyłości. Dietetyk pozwala określić, czy rzeczywiście pacjent boryka się z nadwagą, czy może waga jest prawidłowa i wystarczy rozpocząć ćwiczenia fizyczne, aby wyszczuplić sylwetkę. Do dietetyka powinny udać się osoby, które mimo zmiany nawyków żywieniowych nie chudną. W tym przypadku pacjent może mieć nietolerancje pokarmową na wybrane produkty lub choroby autoimmunologiczne jak: hashimoto, celiakia lub cukrzyca. Inną grupą pacjentów stanowią osoby, które źle się czują po spożyciu posiłków, mają zaburzenia odżywiania czy uprawiają sport i chcą utrzymać bądź poprawić swoje wyniki.

Jak wybrać godnego zaufania dietetyka?

Podobnie jak przy wyborze lekarza, przed skorzystaniem z porad dietetyka należy sprawdzić jego kwalifikacje – wykształcenie, odbyte kursy oraz warsztaty. Nie każdy człowiek określający się mianem dietetyka rzeczywiście nim jest, więc warto wybierać osoby z wykształceniem w tej dziedzinie. Warto poczytać opinie na temat danego dietetyka i jeśli większość z nich jest pozytywnych, to znaczy, że ten ekspert jest godny polecenia. Jeśli dany ekspert prowadzi bloga czy może pochwalić się publikacjami naukowymi z dziedziny dietetyki, potwierdza to jego profesjonalizm i bogatą wiedzę. 

Warto sprawdzić też cenę usług dietetyka. Zbyt niska cena bywa podejrzana, więc warto zrobić research, by wziąć nie najtańszego ani nie najdroższego specjalistę. Można poszukać średniej półki cenowej, która oczywiście będzie potwierdzona wiedzą i wykształceniem. Sprawdźmy także, co zawiera wizyta u dietetyka – czyli z jakich etapów się składa i czy cena jest za jednorazowe spotkanie czy może cykl spotkań. Nie zapomnijmy sprawdzić, czy cena zawiera gotowy jadłospis czy tylko przykładowe przepisy. 

Porady dietetyka Poznań

Oceń nas