Pogorszenie widzenia
Pogorszenie widzenia
Pogorszenie widzenia może być objawem choroby i dlatego nie lekceważ symptomów związanych z zaburzeniem widzenia. Schorzenia siatkówki, jaskra, zaćma, cukrzyca czy nadciśnienie to tylko część chorób mogących objawiać się pogorszeniem widzenia. Tylko lekarz okulista po przeprowadzeniu badania będzie mógł zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie.
Jak rozpoznać, że nasz wzrok się pogarsza?
Pogorszenie widzenia zazwyczaj odbywa się stopniowo i zdarza się, że pacjenci nie rozpoznają tego procesu. Najczęstsze objawy świadczące o pogarszającym się wzroku to:
- mniej wyraźne widzenie z bliska
- częste mrużenie oczu
- rozmazany obraz z daleka
- podwójne widzenie
- błyski w oku
- częste bóle głowy
- zmęczenie oczu
- niewyraźne widzenie pomimo noszenia szkieł korekcyjnych
Jeśli zaobserwujemy podobne objawy to należy skonsultować się z okulistą, gdyż przeoczenie pogorszenia widzenia może prowadzić nie tylko do potrzeby korekcji wady wzroku, ale także do poważnych chorób oczu. Okulista Poznań przeprowadzi odpowiednie badania, aby zdiagnozować przyczynę pogorszenia widzenia.
Pogorszenie widzenia – Przyczyny zaburzenia widzenia
Z jednej strony przyczynami pogorszenia widzenia mogą być różne choroby, a z drugiej pogorszenie wzroku może być właśnie objawem danego schorzenia. Ważne jest zatem, aby nie lekceważyć żadnych symptomów świadczących o pogorszeniu widzenia.
Do najczęstszych chorób powodujących przymglenie struktur oka należy zaćma. Objawy zaćmy mogą rozwijać się powoli i charakteryzuje je utrata poczucia kontrastu, utrudnienie widzenia w jasnym świetle czy zaburzenie w ocenie odległości. Również zapalenie rogówki może wywołać jej przymglenie. Zapalenie tęczówki może objawiać się ogólnie rozmytym polem widzenia, a do tego nadwrażliwością na światło, bólem i zaczerwienieniem oka oraz bólem głowy. Zapalenie rogówki czy zapalenia tęczówki mogą powodować stany zapalne wynikające z obniżonej odporności lub urazu oka.
Pogorszenie widzenia
Kolejne choroby wpływające na zaburzenie widzenia mogą dotyczyć schorzeń siatkówki. Należą do nich zapalenie siatkówki czy zwyrodnienie plamki żółtej, co wraz z wiekiem objawia się stopniową utratą widzenia, z mroczkami w centralnej części pola widzenia. Odwarstwienie siatkówki to przypadłość, która wpływa na pole widzenia pod postacią mroczków, mętów czy rozbłysków świetlnych i zaniku bocznego pola widzenia.
Inne przyczyny wpływające na jakość naszego wzroku to mi.in. schorzenia i zapalenia nerwu wzrokowego, ciało obce w oku, które może mechanicznie uszkodzić gałkę oczną, wady wzroku jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm.
Zaburzenia widzenia mogą również wskazywać na choroby takie jak: nadczynność tarczycy, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy guzy mózgu oraz udar.
W celu dokładnej diagnostyki zaburzeń widzenia, bardzo ważna jest więc wizyta u okulisty. Nasz okulista Poznań w razie potrzeby pokieruje do innego lekarza specjalisty.