Poznań ul. Promienista 132/1
pon-pt: 11:00-19:00

Objawy i leczenie zaćmy 


Objawy i leczenie zaćmy 

Objawy i leczenie zaćmy

Zaćma to poważne schorzenie oczu, na które narażeni są pacjenci po 50 roku życia. Dowiedzmy się, jakie są objawy zaćmy i jej leczenie w gabinecie okulistycznym.

Charakterystyka zaćmy

Zaćma to choroba oczu, polegająca na zmętnieniu soczewki, która staje się żółta lub brunatna. To schorzenie powoduje u pacjentów pogorszenie ostrości wzroku, obniżenie kontrastu czy redukcję nasycenia barw, co wywołuje u nich efekt „widzenia jak przez brudną szybę”. Zaćma nazywana jest też kataraktą i jest chorobą najczęściej występującą u osób starszych (zaćma starcza).

Wyróżniamy parę etapów postępu choroby. Pierwszym z nich jest utrata elastyczności soczewki, drugą zaś jest jej zmętnienie, co sprawia, że schorzenie się rozwija. Bardzo ważna jest wczesna diagnoza zaćmy, ponieważ nieleczona może prowadzić nawet do utraty wzroku. 

Poznajmy objawy zaćmy

Objawy zaćmy przeważnie występują w jednym i drugim oku, a zestaw objawów może być różny u każdego pacjenta. Do podstawowych objawów katarakty zaliczamy zaburzenia widzenia, które cechują się niewyraźnym obrazem i jego zmętnieniem. W skrajnych przypadkach pacjent może utracić zdolność widzenia.

Innym z objawów zaćmy, który często dopada pacjentów, jest obniżenie ostrości wzroku i pojawienie się zmiany koloru źrenicy z czarnego na szaro biały. Pacjenci cierpiący na jaskrę odczuwają oślepienie z powodu jaskrawego światła, dwojenie obrazu czy też poprawę widzenia z bliskiej odległości, za które odpowiedzialne jest przesunięcie refrakcji w kierunku krótkowzroczności.

Zaćma powoduje też szybkie męczenie się oczu, problemy z oceną odległości czy poruszaniem się, przeszkadzające jasne światło, zaburzenia widzenia kolorów.

Zaćma – leczenie

Pacjenci powyżej 50 roku życia powinni zgłosić się do okulisty w razie nagłego pogorszenia się widzenia. Bardzo ważne są regularne wizyty w gabinecie okulistycznym, co umożliwia szybkie zdiagnozowanie zaćmy i dobranie odpowiedniego leczenia. Okulista podczas wizyty dokonuje badania przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej, co pozwala mu na bezbłędną weryfikację soczewki.

Jeśli jest ona zmętniona to znaczy, że pacjent cierpi na zaćmę. Dodatkowym badaniem wykonywanym w gabinecie okulistycznym jest badanie dna oka.  Podczas badania lekarz stosuje krople do rozszerzania źrenic. Podczas diagnozowania zaćmy dojrzałej nie ma możliwości oceny dna oka – wówczas okulista musi przeprowadzić badanie ultrasonograficzne w projekcji B, co pozwala na ewentualne wykrycie innych chorób takich jak: odwarstwienie siatkówki czy guz wewnątrzgałkowy.

Jedną z popularniejszych odmian zaćmy jest zaćma starcza, którą leczy się środkami przeciwkataraktowymi w postaci kropel do oczu. Takie leczenie jest możliwe tylko w przypadku początkowego stadium choroby, bo gdy zmętnienie obejmie całą soczewkę, wówczas konieczna jest ingerencja chirurgiczna.

W tym drugim przypadku pacjent po operacji musi nosić silne okulary skupiające, które są substytutem usuniętej soczewki. Można nosić też soczewki kontaktowe. Alternatywą, która poprawia estetykę i pewność siebie pacjenta jest proteza soczewki. Zaćmę wikłającą możemy wyleczyć tylko operacyjnie.

Najlepsze efekty daje ingerencja chirurgiczna, która redukuje kataraktę, a pacjent otrzymuje sztuczną soczewkę. W efekcie pacjent po operacji zaczyna odczuwać polepszenie ostrości widzenia, o ile nie posiada on innych, współistniejących chorób.

Oceń nas

Popularne zabiegi

+48 571 323 530

+48 571 323 530