Na czym polega laserowa korekcja wzroku

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Kiedy problemy ze wzrokiem utrudniają nam spełnianie zawodowych czy prywatnych ambicji, nie musimy być skazani na noszenie soczewek czy okularów. Alternatywą jest laserowa korekta wzroku w gabinecie okulistycznym, która pozwoli wyleczyć całkowicie wadę wzroku. Przyjrzyjmy się bliżej tej procedurze medycznej.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Jest to laserowa korekcja wady wzroku, którą można przeprowadzić u pacjentów z krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy astygmatyzmem praktycznie w każdym wieku. Plusem wykonania tej procedury medycznej u okulisty jest możliwość wyeliminowania ze swojego życia okularów, co jest dużą wartością dla osób uprawiających sport czy też wykonujących pracę fizyczną.

Przed rozpoczęciem procedury zabiegowej odbywa się wywiad lekarski połączony z badaniem kwalifikacyjnym, które pozwala odrzucić przeciwwskazania do zabiegu i dobrać odpowiednią metodę laseroterapii do indywidualnych wskazań pacjenta. Podczas badania kwalifikacyjnego okulista Poznań wykonuje m.in. topografię rogówki, biometrię optyczną, OCT tylnego odcinka oka i rogówki czy komputerowe badanie refrakcji.

W sumie okulista przeprowadza ponad dwadzieścia specjalistycznych badań, dzięki temu zabieg jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny. Finalnie jednorazowy koszt wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku pozwoli pacjentowi uwolnić się od okularów czy szkieł kontaktowych na zawsze.

Laserowa korekcja wzroku – przebieg zabiegu

Okulista podczas zabiegu pracuje na rogówce, czyli zewnętrznej części oka. Procedura różni się w zależności od rodzaju wady pacjenta. Nadwzroczność jest korygowana za pomocą uwypuklania rogówki, natomiast u osób z krótkowzrocznością spłaszczamy ją.

W przypadku astygmatyzmu wyrównujemy rogówkę. Zaletą tej procedury medycznej jest jej nieinwazyjność i najwyższy poziom bezpieczeństwa. Sam zabieg trwa kilkanaście minut, a po nim szybko można wrócić do codziennych aktywności.

Pacjent jest poddawany znieczuleniu w postaci kropli do oczu, a podczas zabiegu jest ciągle świadomy. Następnie lekarz-okulista kieruje wiązkę światła lasera w każde oko, dokonując korekcji wady wzroku. Po zabiegu pacjent musi odpocząć około godzinę, a przed wypuszczeniem pacjenta do domu lekarz ogląda jego oczy w lampie szczelinowej, co pozwala na weryfikację poprawności przeprowadzonej procedury medycznej.

Dzień po zabiegu pacjent przychodzi na wizytę kontrolną, podobnie jak 7 dni po wykonaniu laserowej korekcji wzroku. Zabieg przeważnie wykonywany jest na dwoje oczu. Okulista wykorzystuje lasery: femtosekundowy i excimerowy. Za pomocą pierwszego odpreparowuje się płatek rogówki, a laser excimerowy modeluje rogówkę w kilkanaście sekund, by płatek rogówki został położony na swoje miejsce.

Dzięki użyciu innowacyjnego lasera procedura medyczna z udziałem lasera jest ikoną bezpieczeństwa. Okulista pod koniec zabiegu „poleruje” rogówkę, co sprawia, że pacjent może cieszyć się ostrym widzeniem już po kilku godzinach.

Dla kogo jest przeznaczona laserowa korekcja wzroku?

Do procedury medycznej są zakwalifikowani pacjenci z krótkowzrocznością do 12.00 dioptrii, nadwzrocznością + 6.00 dioptrii czy astygmatyzmem do 6.00 dioptrii. Zabiegowi mogą się poddać pacjenci powyżej 21 roku życia ze stabilną wadą wzroku lub pełnoletnie osoby z udokumentowaną stabilnością wady wzroku.

5/5 - (7 votes)