Na czym polega badanie wzroku?

Na czym polega badanie wzroku?

Wizyta u okulisty składa się m.in. z wywiadu lekarskiego oraz badania ostrości wzroku, badania dna oka czy komputerowego badania wzroku. Z artykułu dowiemy się, na czym polegają poszczególne badania i tego, jak przygotować się do wizyty u okulisty.

Przebieg badania wzroku u okulisty Poznań

Każda wizyta u okulisty rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz zadaje szereg pytań, które mają pomóc w ustaleniu stanu zdrowia pacjenta. Drugim etapem każdej wizyty jest przeprowadzenie zestawu badań. Pierwszym z nich jest badanie ostrości wzroku. Badanie to polega na użyciu refraktometru, który przeprowadza komputerowe badanie.

Następnie okulista wykonuje badanie z użyciem tablicy Snellena, polegające na odczytywaniu rzędów liter z tablicy, oddalonej o 5 metrów od pacjenta. Każde oko badane jest pojedynczo, podczas gdy drugie jest zasłonięte. Osoby z wadą wzroku wykonują to badanie z odpowiednimi szkłami.

Następnym badaniem podczas wizyty u okulisty jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, które przeprowadza się tonometrem. Badanie okulistyczne nie może odbyć się bez oceny oczu w lampie szczelinowej tzw. biomikroskopie, co polega na weryfikacji przedniego odcinka oka i ocenie powiek, spojówek, rogówek, tęczówek i soczewek.

Na czym polega badanie wzroku – badanie ostrości

Ostrość wzroku do bliży bada się za pośrednictwem specjalnych tablic, z których pacjent ma odczytać zamieszczony tekst. W zestawie rutynowych badań przeprowadzanych u okulisty znajduje się także badanie pola widzenia. Pacjent ma za zadanie obserwować punkt świetlny. Jest to jedno z badań, które przeprowadza się u pacjentów, którzy narażeni są na AMD (zwyrodnienie plamki żółtej). 

Po przeprowadzeniu wywiadu i wyżej opisanych badań okulista może dopiero postawić diagnozę. W niektórych przypadkach zleca się dodatkowe badania. Jeżeli u pacjenta zostanie stwierdzona wada wzroku, okulista dobiera podczas badania odpowiednie szkła korekcyjne lub soczewki, wypisując receptę, którą pacjent realizuje u  optyka.  

Jak przygotować się do badania okulistycznego?

Pacjenci noszący szkła kontaktowe powinni zdjąć je przed wejściem do gabinetu. Kobiety z kolei proszone są o przyjście na badanie bez makijażu. Osoby z wadą wzroku powinny wziąć ze sobą ostatnią receptę okularową, by ewentualnie okulista mógł potwierdzić, czy aktualna moc okularów jest prawidłowa czy ewentualnie zachodzi konieczność korekty szkieł.

Po wizycie u okulisty jeśli jest słoneczny dzień, warto zaopatrzyć się w okulary słoneczne. Warto wiedzieć, że przeciętna wizyta u okulisty Poznań trwa od 10 do 30 minut. Czasem lekarz może przeprowadzić badanie z udziałem kropli rozszerzających źrenice – wówczas parę godzin po badaniu nie można kierować samochodu, dlatego w tym wypadku warto udać się na wizytę z kierowcą, komunikacją miejską lub na piechotę. 

Na czym polega badanie wzroku? Poznań

Po badaniu wzroku warto rozważyć zabieg poprawiający wygląd okolicy oka jakim jest makijaż permanentny.

makijaż permanentny, makijaż permanentny poznań

makijaż permanentny Poznań

5/5 - (7 votes)