Na czym polega badanie wzroku?
Na czym polega badanie wzroku?
Wizyta u okulisty składa się m.in. z wywiadu lekarskiego oraz badania ostrości wzroku, badania dna oka czy komputerowego badania wzroku. Z artykułu dowiemy się, na czym polegają poszczególne badania i tego, jak przygotować się do wizyty u okulisty.
Przebieg badania wzroku u okulisty Poznań
Każda wizyta u okulisty rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz zadaje szereg pytań, które mają pomóc w ustaleniu stanu zdrowia pacjenta. Drugim etapem każdej wizyty jest przeprowadzenie zestawu badań. Pierwszym z nich jest badanie ostrości wzroku. Badanie to polega na użyciu refraktometru, który przeprowadza komputerowe badanie.
Następnie okulista wykonuje badanie z użyciem tablicy Snellena, polegające na odczytywaniu rzędów liter z tablicy, oddalonej o 5 metrów od pacjenta. Każde oko badane jest pojedynczo, podczas gdy drugie jest zasłonięte. Osoby z wadą wzroku wykonują to badanie z odpowiednimi szkłami.
Następnym badaniem podczas wizyty u okulisty jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, które przeprowadza się tonometrem. Badanie okulistyczne nie może odbyć się bez oceny oczu w lampie szczelinowej tzw. biomikroskopie, co polega na weryfikacji przedniego odcinka oka i ocenie powiek, spojówek, rogówek, tęczówek i soczewek.
Na czym polega badanie wzroku – badanie ostrości
Ostrość wzroku do bliży bada się za pośrednictwem specjalnych tablic, z których pacjent ma odczytać zamieszczony tekst. W zestawie rutynowych badań przeprowadzanych u okulisty znajduje się także badanie pola widzenia. Pacjent ma za zadanie obserwować punkt świetlny. Jest to jedno z badań, które przeprowadza się u pacjentów, którzy narażeni są na AMD (zwyrodnienie plamki żółtej).
Po przeprowadzeniu wywiadu i wyżej opisanych badań okulista może dopiero postawić diagnozę. W niektórych przypadkach zleca się dodatkowe badania. Jeżeli u pacjenta zostanie stwierdzona wada wzroku, okulista dobiera podczas badania odpowiednie szkła korekcyjne lub soczewki, wypisując receptę, którą pacjent realizuje u optyka.
Jak przygotować się do badania okulistycznego?
Pacjenci noszący szkła kontaktowe powinni zdjąć je przed wejściem do gabinetu. Kobiety z kolei proszone są o przyjście na badanie bez makijażu. Osoby z wadą wzroku powinny wziąć ze sobą ostatnią receptę okularową, by ewentualnie okulista mógł potwierdzić, czy aktualna moc okularów jest prawidłowa czy ewentualnie zachodzi konieczność korekty szkieł.
Po wizycie u okulisty jeśli jest słoneczny dzień, warto zaopatrzyć się w okulary słoneczne. Warto wiedzieć, że przeciętna wizyta u okulisty Poznań trwa od 10 do 30 minut. Czasem lekarz może przeprowadzić badanie z udziałem kropli rozszerzających źrenice – wówczas parę godzin po badaniu nie można kierować samochodu, dlatego w tym wypadku warto udać się na wizytę z kierowcą, komunikacją miejską lub na piechotę.
Na czym polega badanie wzroku? Poznań
Po badaniu wzroku warto rozważyć zabieg poprawiający wygląd okolicy oka jakim jest makijaż permanentny.
Spis treści