Na czym polega badanie okulistyczne

Na czym polega badanie okulistyczne

Na czym polega badanie okulistyczne?

Przedstawiamy przebieg badania okulistycznego, którego celem jest zbadanie wzroku pacjenta i ewentualne zdiagnozowanie jego wady, co pozwala na precyzyjne dobór soczewek lub okularów korekcyjnych.

Badanie okulistyczne – co to jest?

Badanie okulistyczne przeprowadzane jest przez lekarza okulistę. Lekarz okulista zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu. Badanie okulistyczne składa się z dwóch etapów – wywiadu lekarskiego i badania. Wywiad lekarski ma za zadanie stwierdzić, czy pacjent cierpi na choroby przewlekłe i na czym polegają trudności w widzeniu. Lekarz po wywiadzie i badaniu wzroku stawia diagnozę. 

Podczas badania wzroku okulista Poznań ocenia ostrość wzroku, pole widzenia i widzenie barw. Okulista dokonuje oceny oczodołów, powiek, ruchomości gałek ocznych i dokonuje badania przedniego i tylnego odcinka oka. Stałym punktem badania wzroku jest odczytywanie znaków na tablicy oraz badanie reakcji źrenic na światło. Często okulista przeprowadza również badania –  ciśnienia wewnątrzgałkowego i dna oka.

Badanie ostrości widzenia jest badaniem komputerowym lub może odbywać się za pomocą tablicy i odczytywania przez pacjenta wskazywanych znaków. Za pomocą tablicy okulista Poznań może określić poziom ostrości wzroku, co jest niezbędne do doboru odpowiednich okularów korekcyjnych. 

Aby określić wadę wzroku z pomocą badanie wzroku tablica Snellena, okulista stosuje soczewki próbne i oprawki okularowe, aby dokonać korekcji zapewniającej odpowiednie widzenie pacjenta. Po badaniu wzroku tablica okulista określi ilość dodatnich lub ujemnych dioptrii, które pacjent otrzyma na recepcie, co pozwoli mu dobrać okulary z odpowiednimi soczewkami.

Na czym polega badanie okulistyczne? – Badanie dna oka

Po wywiadzie lekarskim okulista Poznań podaje pacjentowi krople rozszerzające źrenicę. Efektem badania jest szczegółowa ocena gałki ocznej. Po badaniu dna oka mają miejsce zaburzenia widzenia i światłowstręt, dlatego przez 4-6 godzin po wizycie nie można prowadzić pojazdów mechanicznych. Badanie dna oka może być wykonane także bez kropli rozszerzających źrenicę. Wówczas okulista przybliża narzędzie do oka i zaleca spoglądanie w różne strony, co pozwala na na zbadanie tylnej gałki ocznej. 

Leczenie jaskry

U pacjentów czasem występuje jaskra – choroba oczu, która polega na postępującym zaniku nerwu wzrokowego. Prowadzi ona do zmian wyglądu jego tarczy i ubytków w polu widzenia, które nasilają się wraz z upływem choroby. Jaskra leczenie polega na podawaniu leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Innym sposobem jaskra leczenie jest zabieg laserowy tudzież operacja chirurgiczna. Jaskra jest to choroba przewlekła, dlatego należy udać się do okulisty, który zdiagnozuje ją i zaleci najbardziej skuteczne leczenie. 

Leczenie zaćmy

Drugą równie popularną chorobą oczu jest zaćma – czyli zmętnienie soczewki oka, która prowadzi do zamazania i zniekształcenia widzenia. Do najpopularniejszych objawów zaćmy zaliczamy zamglenie widzenia, gorszą jakość widzenia przy słabym oświetleniu czy matowe widzenie barw. Pacjent z zaćmą musi korzystać z silniejszego światła przy czytaniu, a ta choroba wymusza na pacjencie częstą zmianę okularów.

Zaćma leczenie przeprowadza się operacyjnie. Istotą zabiegu zaćma leczenie jest usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie zamiast jej sztucznej. Do operacji wykorzystuje się mikroskop i znieczulenie kropelkowe, co redukuje ból i zwiększa komfort pacjenta podczas zabiegu. 

Na czym polega badanie okulistyczne?

Oceń nas