Na czym polega badanie okulistyczne, diagnostyka oczu
Na czym polega badanie okulistyczne?
Czym jest badanie ostrości wzroku? Co tak naprawdę oznacza badanie pola widzenia? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w artykule.
Jakie objawy, powinny skłonić nas do wizyty w gabinecie okulistycznym?
Wizyty u okulisty Poznań powinny odbywać się regularnie, ale poza tym istnieją objawy, które powinny skłonić nas do rychłego odwiedzenia gabinetu okulistycznego. Należą do nich: suche oczy, swędzenie, pieczenie lub ból oczu czy też nadmierne łzawienie. Inne niepokojące objawy okulistyczne, jakie mogą się pojawić to: częste infekcje oczu, światłowstręt, zaczerwienienie gałek ocznych czy bóle głowy.
Wskazaniem do wizyty w gabinecie okulistycznym jest pogorszenie wzroku czy też uczucie ciała obcego w oku. Jeśli borykasz się z powyższymi objawami to powinieneś natychmiast zgłosić się do okulisty w celu przeprowadzenia rutynowych badań, które pozwolą na zdiagnozowanie ich przyczyny.
Na czym polega badanie wzroku u okulisty Poznań?
Jak każda wizyta lekarska, również ta u okulisty rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego z pacjentem. Lekarz zadaje szereg pytań dotyczących stanu zdrowia, co pozwala mu na postawienie wstępnej diagnozy po przeprowadzeniu badań. Okulista Poznań pyta o to, kiedy pojawiły się niepokojące objawy, czy miały charakter nawracający etc. Okulista może zapytać o choroby występujące w rodzinie czy choroby współistniejące u pacjenta.
W kolejnej części wizyty okulista wykonuje badania okulistyczne: badanie ostrości wzroku, badanie ostrości wzroku do bliży. W zależności od wskazań pacjenta, okulista może wykonać pomiar ciśnienia śródgałkowego czy też badanie pola widzenia.
Na czym polega badanie okulistyczne – badanie ostrości wzroku
Najpopularniejszym badaniem okulistycznym wykonywanym w gabinecie jest badanie ostrości wzroku. Polega ono na odczytywaniu liter z tablicy Snellena, na której przedstawione są rzędy liter różnej wielkości. W ostatnim rzędzie litery mają najmniejszą czcionkę. Lekarz prosi o odczytywanie najmniejszego rzędu bez okularów korekcyjnych.
Osoby z wadą wzroku czytają litery w okularach, co ma za zadanie sprawdzić, czy szkła są odpowiednio dobrane. Badanie z tablicą Snellena ma pokazać ostrość wzroku i jest szczególnie wskazane w sytuacjach pogorszenia widzenia. Celem badania jest wykrycie zaburzeń widzenia.
Jak okulista określa wadę wzroku podczas badania?
Osoby z wadą wzroku także poddawane są badaniu z udziałem tablicy Snellena. Wykorzystuje do tego soczewki próbne umieszczone w oprawkach okularowych, podczas gdy pacjent odczytuje litery z tablicy Snellena. Jeśli pacjent nie może odczytać którejś z liter bądź widzi ją niewyraźnie, lekarz okulista zmienia szkła dokonując korekcji. W efekcie okulista jest w stanie ustalić ilość dioptrii za pomocą tej metody, co przekłada się na dobór okularów o odpowiedniej mocy.
Skiaskopia – co to jest?
Jest to test uzupełniający badanie ostrości wzroku. Bardzo często stosuje się go u dzieci. Badanie okulistyczne polega na tym, że pacjent patrzy przez otwór w płaskim lusterku, a okulista rzuca pacjentowi odblask odbity od źródła światła, obserwując czerwone odblaski z dna oka. Dzięki badaniu okulista może określić rodzaj wady wzroku – krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm.
Oglądanie przedniej części oka – co to takiego?
Innym z podstawowych badań jest makroskopowe badanie oka, podczas którego ogląda się spojówki, powieki i przedni odcinek gałki ocznej. Drugim etapem badania jest badanie w lampie szczelinowej, podczas którego pacjent opiera brodę i czoło na specjalnej podpórce urządzenia i ma za zadanie wpatrywać się w punkt naprzeciwko.
Badanie może zdiagnozować u pacjenta takie schorzenia jak: katarakta, uszkodzenia rogówki, objawy suchego oka czy zmiany zwyrodnieniowe plamki ocznej.
Na czym polega badanie okulistyczne – Refrakcja
Badanie refrakcji wykonuje się za pomocą refraktometru komputerowego. Jest to inaczej komputerowe badanie wzroku – czyli krótka procedura nie wymagająca specjalnego przygotowania. Urządzenie pokazuje wielkość wady wraz z jej rodzajem – nadwzrocznością, krótkowzrocznością czy astygmatyzmem.
Na czym polega badanie okulistyczne Poznań
Na czym polega badanie okulistyczne?
Przedstawiamy przebieg badania okulistycznego, którego celem jest zbadanie wzroku pacjenta i ewentualne zdiagnozowanie jego wady, co pozwala na precyzyjne dobór soczewek lub okularów korekcyjnych.
Badanie okulistyczne – co to jest?
Badanie okulistyczne przeprowadzane jest przez lekarza okulistę. Lekarz okulista zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu. Badanie okulistyczne składa się z dwóch etapów – wywiadu lekarskiego i badania. Wywiad lekarski ma za zadanie stwierdzić, czy pacjent cierpi na choroby przewlekłe i na czym polegają trudności w widzeniu. Lekarz po wywiadzie i badaniu wzroku stawia diagnozę.
Podczas badania wzroku okulista Poznań ocenia ostrość wzroku, pole widzenia i widzenie barw. Okulista dokonuje oceny oczodołów, powiek, ruchomości gałek ocznych i dokonuje badania przedniego i tylnego odcinka oka. Stałym punktem badania wzroku jest odczytywanie znaków na tablicy oraz badanie reakcji źrenic na światło. Często okulista przeprowadza również badania – ciśnienia wewnątrzgałkowego i dna oka.
Badanie ostrości widzenia jest badaniem komputerowym lub może odbywać się za pomocą tablicy i odczytywania przez pacjenta wskazywanych znaków. Za pomocą tablicy okulista Poznań może określić poziom ostrości wzroku, co jest niezbędne do doboru odpowiednich okularów korekcyjnych.
Aby określić wadę wzroku z pomocą badanie wzroku tablica Snellena, okulista stosuje soczewki próbne i oprawki okularowe, aby dokonać korekcji zapewniającej odpowiednie widzenie pacjenta. Po badaniu wzroku tablica okulista określi ilość dodatnich lub ujemnych dioptrii, które pacjent otrzyma na recepcie, co pozwoli mu dobrać okulary z odpowiednimi soczewkami.
Na czym polega badanie okulistyczne? – Badanie dna oka
Po wywiadzie lekarskim okulista Poznań podaje pacjentowi krople rozszerzające źrenicę. Efektem badania jest szczegółowa ocena gałki ocznej. Po badaniu dna oka mają miejsce zaburzenia widzenia i światłowstręt, dlatego przez 4-6 godzin po wizycie nie można prowadzić pojazdów mechanicznych. Badanie dna oka może być wykonane także bez kropli rozszerzających źrenicę. Wówczas okulista przybliża narzędzie do oka i zaleca spoglądanie w różne strony, co pozwala na na zbadanie tylnej gałki ocznej.
Leczenie jaskry
U pacjentów czasem występuje jaskra – choroba oczu, która polega na postępującym zaniku nerwu wzrokowego. Prowadzi ona do zmian wyglądu jego tarczy i ubytków w polu widzenia, które nasilają się wraz z upływem choroby. Jaskra leczenie polega na podawaniu leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Innym sposobem jaskra leczenie jest zabieg laserowy tudzież operacja chirurgiczna. Jaskra jest to choroba przewlekła, dlatego należy udać się do okulisty, który zdiagnozuje ją i zaleci najbardziej skuteczne leczenie.
Leczenie zaćmy
Drugą równie popularną chorobą oczu jest zaćma – czyli zmętnienie soczewki oka, która prowadzi do zamazania i zniekształcenia widzenia. Do najpopularniejszych objawów zaćmy zaliczamy zamglenie widzenia, gorszą jakość widzenia przy słabym oświetleniu czy matowe widzenie barw. Pacjent z zaćmą musi korzystać z silniejszego światła przy czytaniu, a ta choroba wymusza na pacjencie częstą zmianę okularów.
Zaćma leczenie przeprowadza się operacyjnie. Istotą zabiegu zaćma leczenie jest usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie zamiast jej sztucznej. Do operacji wykorzystuje się mikroskop i znieczulenie kropelkowe, co redukuje ból i zwiększa komfort pacjenta podczas zabiegu.