Na co pomaga osocze bogatopłytkowe, dar wampira
Na co pomaga osocze bogatopłytkowe?
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest szeroko stosowaną w medycynie estetycznej procedurą. Opiera się na zastosowaniu preparatu otrzymywanego bezpośrednio z krwi pacjenta poddawanego zabiegowi.
Czym jest i jak działa osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe jest to preparat, w której znajduje się duża ilość różnego rodzaju czynników wzrostu i związków powodujących stymulację podziałów komórkowych
i powstawanie tkanek. Dzięki temu pobudza procesy regeneracyjne skóry, czego efektem jest poprawa jej jędrności i eliminacja zmarszczek. Jest to metoda w stu procentach bezpieczna, ponieważ wykorzystuje się w niej własną krew pacjenta. Po jej pobraniu odwirowuje się próbkę pozyskując osocze bogate w aktywne płytki krwi.
Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Na samym początku pobierana jest niewielka ilość krwi żylnej, tak jak się to odbywa w przypadku wykonywania badań laboratoryjnych. Następnie pobrany materiał zostaje poddany odwirowaniu tak, by oddzielić od siebie elementy morfotyczne krwi, takie jak krwinki czerwone, krwinki białe, czy też płytki krwi. Wskutek wyżej wymienionych procesów dochodzi do uzyskania substancji charakteryzującej się wysoką koncentracją płytek krwi oraz czynników wzrostu.
Oddziaływanie osocza bogatopłytkowego na tkanki odbywa się w oparciu o dwa podstawowe mechanizmy. Po pierwsze, dzięki zawartości dużej ilości czynników wzrostu, pobudza różnego rodzaju procesy regeneracyjne na tkanki, dzięki czemu odnoszony jest szereg korzyści w zakresie poprawy jędrności, witalności oraz zdrowia tkanek (na przykład skóry).
Drugim mechanizmem jest działanie płytek krwi, czyli trombocytów, które poza swoją oczywistą funkcją zapewniania prawidłowej krzepliwości krwi, również wydzielają znaczne ilości czynników wzrostu, które dodatkowo wspomagają działanie tych czynników, które już są obecne.
Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, przed jego przeprowadzeniem konieczna jest konsultacja lekarska wraz z dokładnym badaniem, celem określenia ewentualnych wskazań, a także tego czy są jakieś przeciwwskazania. Następnie pobierana jest niewielka ilość krwi od pacjentki, która jest odwirowywana w specjalnej aparaturze. Ma to na celu eliminację niepotrzebnych do zabiegu elementów morfotycznych krwi oraz osiągnięcie wysokiej koncentracji czynników wzrostu oraz płytek krwi.
W kolejnym etapie, po znieczuleniu miejscowym na przykład kremem EMLA, osocze bogatopłytkowe jest wprowadzane metodą mezoterapii igłowej. W miejscu wprowadzenia rozpoczyna się jego działanie na tkanki i pobudzanie ich procesów regeneracyjnych.
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Wynika to z tego, iż materiałem do jego pozyskania jest własna krew pacjenta. W związku z powyższym nie ma żadnego ryzyka wystąpienia na przykład reakcji alergicznej, stanu zapalnego, hemolizy czy też innych niepożądanych efektów. Procedura ta jest całkowicie bezpieczna.
Czas trwania zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest zróżnicowany i zależy od kilku czynników, takich jak stan wyjściowy, efekt, który chcemy osiągnąć, a także okolica, która jest poddawana zabiegowi. Zazwyczaj czas potrzebny na przeprowadzenie procedury mieści się w przedziale między pół godziny a godzina.
Na co pomaga osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Wykorzystywane jest przede wszystkim w procedurach mających na celu wspomaganie procesów regeneracyjnych skóry. Doskonale sprawdza się w sytuacjach, gdy wymaga ona odnowy. Jest również idealnym rozwiązaniem dla pacjentów alergicznych, którzy są uczuleni na syntetyczne, egzogenne substancje stosowane w celu wspomożenia procesów regeneracyjnych.
Jest doskonałą metodą poprawy wyglądu twarzy, usuwania zmarszczek, leczenia bruzd nosowo-wargowych czy też poprawy estetyki okolicy oczu. Sprawdza się również w poprawie wyglądu większych i trudniejszych okolic, takich jak szyja, dekolt czy też dłonie. Jest również skuteczny na przykład w leczeniu łysienia czy też usuwaniu blizn, zwłaszcza tych przerostowych, jak również usuwaniu rozstępów czy wszelkiego rodzaju zabiegów liftingujących i ujędrniających.
Czy są jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, terapia wykorzystująca osocze bogatopłytkowe nie jest wskazana u niektórych pacjentów. Nie należy go przeprowadzać u kobiet w ciąży oraz tych karmiących piersią. Przeciwwskazaniem są również różnorodne schorzenia, zwłaszcza przewlekłe oraz te o ciężkim przebiegu. Należą do nich na przykład cukrzyca, ciężkie przewlekłe choroby układu krążenia, czynne stany zapalne czy aktywne choroby nowotworowe.
Na co pomaga osocze bogatopłytkowe?