Mezoterapia Poznań
Dzisiejsza medycyna estetyczna oferuje nam wiele możliwości poprawy urody i komfortu psychicznego. Dzięki rozwojowi tej dziedziny mamy do dyspozycji coraz więcej nieinwazyjnych zabiegów, które pozwalają zredukować oznaki starzenia i zachować świeży wygląd na dłużej. Mnogość dostępnych rozwiązań sprawia, że każdy może znaleźć dla siebie najlepszy sposób na zatrzymanie młodości. W naszym artykule opiszemy kilka zabiegów odmładzających, które pomimo niewielkiej inwazyjności pozwalają osiągnąć spektakularne efekty.
Mezoterapia Poznań
Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych zabiegów o działaniu upiększająco-terapeutycznym. Metoda polega na iniekcji substancji aktywnych (takich jak kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe) bezpośrednio do wnętrza skóry. Dzięki mikronakłuciom składniki odżywcze mają szansę przeniknąć przez barierę naskórkową, co pozwala uzyskać doskonałe efekty zabiegowe. Zabieg mezoterapii działa dwutorowo. Po pierwsze, nakłuwanie pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, co z kolei prowadzi do poprawy gęstości, napięcia i struktury skóry. Po drugie, podanie substancji aktywnych bezpośrednio pod skórę pozwala osiągnąć znacznie lepsze rezultaty niż aplikacja tych samych preparatów na skórę. Mezoterapię i inne skuteczne zabiegi odmładzające można wykonać w gabinecie medycyny estetycznej Aestetic Clinic.
Rodzaje mezoterapii
Mezoterapia to skuteczna terapia odżywcza dla skóry. Istnieje kilka sposobów przeprowadzania tego zabiegu. Możemy zdecydować się na mezoterapię igłową, mikroigłową lub bezigłową.
- Mezoterapia igłowa – to tradycyjna metoda mezoterapii, która polega na wykonywaniu mikronakłuć za pomocą strzykawki i igły. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie substancji aktywnych w głąb skóry.
- Mezoterapia mikroigłowa – czyli nowa odsłona mezoterapii, polegająca na wykonywaniu mikronakłuć na skórze za pomocą urządzenia o nazwie Dermapen. Do zalet tego zabiegu możemy zaliczyć m.in. brak konieczności znieczulenia, mniejszy ból i krótszy czas rekonwalescencji niż w przypadku klasycznej mezoterapii igłowej.
- Mezoterapia bezigłowa – pozwala dostarczyć substancje aktywne do głębokich warstw skóry bez użycia igieł. Zabieg wykorzystuje zjawisko elektroporacji, które zachodzi w warstwie rogowej naskórka. Polega ono na oddziaływaniu impulsów elektromagnetycznych, które prowadzą do zwiększenia przepuszczalności skóry.
Dla kogo zabieg mezoterapii?
Pierwsze oznaki upływającego czasu pojawiają się na naszej skórze już około 25. roku życia. To dobry moment, aby po raz pierwszy poddać się mezoterapii. Zabieg daje naszej skórze wiele korzyści i jest przeznaczony dla osób, którym zależy na:
- odmłodzeniu skóry twarzy;
- spłyceniu zmarszczek i bruzd;
- profilaktyce przeciwstarzeniowej;
- regeneracji i ujędrnieniu skóry;
- poprawie owalu twarzy;
- wyrównaniu kolorytu cery i rozjaśnieniu przebarwień;
- wygładzeniu rozstępów i blizn;
- zmniejszeniu widoczności rozszerzonych naczynek i porów.
Mezoterapia – efekty
To, jakie efekty osiągniemy dzięki mezoterapii, w dużym stopniu zależy od wskazań do jej wykonania. W przypadku młodych pacjentów efekt może być widoczny już po pierwszym zabiegu. Skóra staje się wówczas bardziej promienna, uelastyczniona i wyraźnie odżywiona. Przy bardziej zaawansowanych problemach starzenia się skóry warto wykonać serię 3-4 zabiegów w odstępie 2-4 tygodni. Skóra poddana zabiegowi mezoterapii jest odmłodzona, świeża i rozświetlona. Poprawia się jej napięcie, gęstość i koloryt, a drobne zmarszczki i przebarwienia zostają zredukowane.
Kiedy najlepiej wykonać zabieg mezoterapii?
Mezoterapia mikroigłowa może być wykonywana przez cały rok. Na przeprowadzenie zabiegu można zdecydować się również w okresie letnim. Należy jednak wtedy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. W trakcie i po zakończeniu serii zabiegów zaleca się stosowanie kremów z filtrem – najlepiej SPF 30 lub 50.
Zabiegi z zastosowaniem lasera frakcyjnego CO2
Laser frakcyjny CO2 to urządzenie wykorzystywane do przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów poprawiających wygląd skóry. Jego działanie opiera się na generowaniu wiązki światła, która wnika w skórę i prowadzi do powstawania na jej powierzchni mikrouszkodzeń. Pobudza to skórę do intensywnej regeneracji oraz wytwarzania kolagenu i elastyny. Zabiegi z zastosowaniem lasera CO2 stymulują naturalne procesy odnowy skóry, dzięki czemu skutecznie poprawiają jej jakość i napięcie.
Laser frakcyjny – wskazania
Laser frakcyjny to wszechstronne narzędzie przeznaczone do walki z wieloma dolegliwościami skórnymi. Zabiegi z zastosowaniem tego urządzenia mogą być wykonywane u osób dorosłych, które borykają się z określonymi problemami skóry. Laser CO2 jest wykorzystywany przede wszystkim do:
- usuwania blizn potrądzikowych, pooperacyjnych, poparzeniowych czy pourazowych;
- wygładzania zmarszczek i bruzd;
- odmładzania skóry z uszkodzeniami posłonecznymi;
- redukcji przebarwień;
- zmniejszania widoczności porów;
- usuwania zmian skórnych (takich jak np. brodawki czy włókniaki);
- zmniejszania cellulitu i rozstępów.
Efekty zabiegów z zastosowaniem lasera frakcyjnego
Zabiegi z zastosowaniem lasera CO2 przynoszą spektakularne efekty estetyczne. Po wykonaniu serii zabiegów skóra jest odmłodzona, rozświetlona, gęstsza i wyraźnie bardziej napięta. Pory są mniej widoczne, a przebarwienia i blizny znacznie zredukowane. Światło lasera skutecznie wyrównuje koloryt cery i wygładza zmarszczki, dzięki czemu twarz wydaje się młodsza, świeższa i bardziej promienna.
Kiedy wykonywać zabiegi z wykorzystaniem lasera CO2?
Zabiegi z zastosowaniem lasera frakcyjnego można wykonywać jesienią, zimą i wczesną wiosną. Nie zaleca się natomiast przeprowadzania laseroterapii w okresie letnim. Po zabiegu należy bowiem bezwzględnie unikać słońca. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do powstania przebarwień na skórze.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem z zakresu medycyny estetycznej jest radiofrekwencja mikroigłowa. Stanowi ona połączenie dwóch zabiegów – mezoterapii mikroigłowej i radiofrekwencji. Zastosowanie tych technik umożliwia osiągnięcie bardziej spektakularnych efektów niż w przypadku pojedynczych zabiegów. Radiofrekwencja mikroigłowa polega na nakłuwaniu skóry igłami z jednoczesną emisją fali radiowej. Zabieg wykonuje się przy użyciu specjalnego aparatu z głowicą wyposażoną w podgrzewane mikroigły. Mikronakłuwanie powoduje, że fale radiowe docierają do głębszych warstw skóry. W rezultacie tkanki zostają pobudzone do naturalnej regeneracji oraz wytwarzania nowych włókien kolagenu i elastyny. Pozwala to na uzyskanie doskonałych efektów odmłodzenia skóry.
Wskazania do radiofrekwencji mikroigłowej
Radiofrekwencja mikroigłowa to rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać efekt odmłodzenia skóry poprzez poprawę jej napięcia i jędrności. Zabieg dedykowany jest przede wszystkim pacjentom zmagającym się z takimi problemami jak:
- utrata jędrności skóry twarzy, szyi, dekoltu;
- opadające policzki (tzw. chomiki);
- opadające powieki;
- zmarszczki (na czole, pod oczami, bruzdy nosowo-wargowe);
- rozszerzone i pękające naczynka;
- przebarwienia skóry;
- rozszerzone pory;
- blizny potrądzikowe;
- rozstępy;
- cellulit;
- wiotkość skóry brzucha po ciąży.
Radiofrekwencja mikroigłowa – efekty
Efekty radiofrekwencji mikroigłowej możemy podzielić na te, które ujawniają się od razu oraz te, które są widoczne z czasem. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest bardziej napięta, wygładzona i rozświetlona. Pełny efekt jest jednak widoczny dopiero po około 2-5 miesiącach. W tym czasie następuje proces powstawania nowego kolagenu, skracania się i zagęszczania jego włókien, a także budowania między nimi nowych wiązań. Główne rezultaty zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej to:
- odmłodzenie, ujędrnienie i poprawa napięcia skóry;
- wygładzenie zmarszczek;
- podniesienie owalu twarzy;
- przywrócenie zdrowego kolorytu cery;
- zmniejszenie porów;
- zniwelowanie zaczerwienień;
- redukcja cellulitu, rozstępów i blizn.
Kiedy wykonać zabieg radiofrekwencji mikroigłowej?
Radiofrekwencja mikroigłowa to metoda całoroczna. W przeciwieństwie do laseroterapii może być stosowana również w okresie letnim. Zabieg nie powoduje złuszczania ani zmiany kolorytu skóry.
Każdy z nas marzy o zachowaniu atrakcyjnego wyglądu przez długi czas. Patrząc na twarze i ciała gwiazd ekranu, wybiegu czy estrady niejednokrotnie zastawiamy się jak to jest możliwe, żeby po czterdziestce czy pięćdziesiątce wyglądać dwadzieścia lat młodziej.
Tymczasem proces starzenia się skóry jest nieunikniony. Polega przede wszystkim na zaniku włókien kolagenowych i elastynowych, a także zmniejszeniu ilości kwasu hialuronowego. Dochodzi również do redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej. Efektem tego jest ścieńczenie skóry, osłabienie jej napięcia oraz jędrności. W rezultacie prowadzi to do tworzenia się nawisów skórnych, różnego rodzaju zmarszczek i defektów skóry, wskutek czego twarz ulega postarzeniu.
Istnieje wiele czynników wpływających na nasz wygląd. Mogą być one modyfikowalne lub niemodyfikowalne. Do tych, na które nie mamy wpływu należą przede wszystkim uwarunkowania genetyczne i predyspozycje rodzinne, a także niektóre schorzenia. Znacznie liczniejszą grupę stanowią czynniki modyfikowalne. Jednym z najważniejszych jest prowadzenie zdrowego trybu życia.
Zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta, w tym również zapewnienie organizmowi odpowiedniej podaży wody (30-40ml na kg masy ciała na dobę), a także dbanie o systematyczną aktywność fizyczną są kluczowe dla zapewnienia młodego wyglądu przez długi czas. Dostarczają one do organizmu substancji niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów regeneracyjnych, a także umożliwiają zachowanie optymalnego napięcia mięśniowego, co z kolei pozwala na zachowanie jędrności skóry.
Jednakże w dzisiejszych czasach, gdy pęd za karierą, pracą i pieniędzmi dominuje w życiu, coraz częściej zaniedbujemy zdrowe nawyki. Prawidłowo zbilansowane pokarmy zastępowane są przez posiłki typu fastfood. Zamiast wody często wybieramy duże ilości kawy i słodzonych napojów gazowanych. Coraz rzadziej również dbamy o regularne ćwiczenia fizyczne, które są zastępowane przez siedzący tryb życia.
Czym jest mezoterapia?
Mezoterapia igłowa jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jej istotą jest wprowadzanie w skórę różnego rodzaju substancji aktywnych poprzez mikroinjekcje. Dzięki temu omijana jest warstwa naskórka, co pozwala na lepszą penetrację w głąb tkanki.
Zabieg ten może być wykonywany na kilka sposobów. Najprostszym jest aplikacja przy pomocy strzykawki z igłą, co umożliwia precyzyjną aplikację większej objętości substancji. Stosuje się również rollery, czyli specjalne dyski z mikroigłami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie nawet 500 000 nakłuć w ciągu 5 minut. Inną metodą jest wykonywanie mikronakłuć z zastosowaniem specjalnych aparatów.
Przykładowym urządzeniem wykorzystywanym do tego celu jest Dermapen. Jego działanie polega na zjawisku frakcjonowania mikroigłowego. Wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w igły o bardzo niewielkiej średnicy. W sposób pulsacyjny są wprowadzane w skórę z bardzo dużą częstotliwością powodując jej mikrouszkodzenia. Stymuluje to syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, co pobudza procesy regeneracyjne skóry. Poza tym umożliwia wnikanie do skóry aktywnych substancji o różnorodnym działaniu.
Istnieje wiele substancji wykorzystywanych podczas przeprowadzania tego zabiegu. Należą do nich między innymi dwutlenek węgla, kwas hialuronowy, biotyna, dexpantenol, krzemionka, pirydoksyna, kwas liponowy, L-karnityna i wiele innych.
Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u ludzi z wysoką wrażliwością na ból można zastosować znieczulenie miejscowe z wykorzystaniem kremu ze środkiem anestetycznym.
Zalety mezoterapii
Podstawową zaletą mezoterapii jest jej wysokie bezpieczeństwo. Z uwagi na fakt, iż jest to procedura niechirurgiczna, nie wymaga hospitalizacji ani opieki anestezjologicznej. Nie niesie ze sobą również ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej ani stanu zapalnego. Jest to zabieg o bardzo szerokim zakresie wskazań oraz w zasadzie brakiem ograniczeń dotyczących rodzaju cery, dla której może być zastosowany. Jednym z bardziej skutecznych preparatów jest Profhilo.
Nie powoduje trwałych uszkodzeń skóry, ani jej nadwrażliwości na światło. Ponadto okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, a rezultat długotrwały. Sam zabieg trwa około 30 minut. Aby utrzymać trwałość efektu zabieg należy powtarzać regularnie. Częstotliwość jego wykonywania ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta.
Dla kogo przeznaczona?
Mezoterapia igłowa jest zabiegiem o bardzo szerokim spektrum wskazań. Przede wszystkim znajduje zastosowanie w przeciwdziałaniu objawom procesów starzenia się skóry. Wykorzystuje się ją więc do ujędrniania skóry, wygładzania zmarszczek, a także pobudzania metabolizmu jej komórek, a co za tym idzie procesów regeneracyjnych.
Zabieg ten znajduje również zastosowanie w usuwaniu przebarwień i rozjaśnianiu skóry. Ponadto jest skuteczny w eliminowaniu innych rodzajów defektów skóry, na przykład blizn (zarówno potrądzikowych jak i pourazowych), rozstępów, a także cellulitu. Stosuje się go również
w leczeniu łysienia.
Przeciwwskazania
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, mezoterapia obarczona jest pewnymi przeciwwskazaniami. Nie należy jej wykonywać u kobiet w ciąży, a także karmiących piersią. Jest przeciwwskazana u pacjentów z aktywną chorobą nowotworową, a także schorzeniami przebiegającymi z zaburzeniami metabolicznymi (na przykład cukrzyca).
Nie jest zalecana u cierpiących na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, czy choroba niedokrwienna serca), a także u osób z chorobami autoimmunologicznymi. Jest przeciwwskazana w przypadku występowania aktywnych stanów zapalnych w obrębie skóry, zarówno o etiologii bakteryjnej, grzybiczej, jak i wirusowej (na przykład opryszczka). Ponadto nie należy jej przeprowadzać
u osób, u których stwierdzono alergię na substancję stosowaną w trakcie zabiegu.
Mezoterapia – pytania i odpowiedzi
Co to jest i na czym polega mezoterapia?
Mezoterapia jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów. Jej istotą jest wprowadzanie w skórę różnego rodzaju substancji aktywnych poprzez mikroinjekcje. Dzięki temu omijana jest warstwa naskórka, co pozwala na lepszą penetrację w głąb tkanki.
Jaki jest mechanizm działania mezoterapii?
Działanie aparatów do mezoterapii (np. urządzenie Dermapen) polega na zjawisku frakcjonowania mikroigłowego. Wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w igły o bardzo niewielkiej średnicy. W sposób pulsacyjny są wprowadzane w skórę z bardzo dużą częstotliwością powodując jej mikrouszkodzenia.
Stymuluje to syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, co pobudza procesy regeneracyjne skóry. Poza tym umożliwia wnikanie do skóry aktywnych substancji o różnorodnym działaniu.
Jak wygląda zabieg mezoterapii?
Zabieg ten może być wykonywany na kilka sposobów. Najprostszym jest aplikacja przy pomocy strzykawki z igłą, co umożliwia precyzyjną aplikację większej objętości substancji. Stosuje się również rollery, czyli specjalne dyski z mikroigłami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie nawet 500 000 nakłuć w ciągu 5 minut. Inną metodą jest wykonywanie mikronakłuć z zastosowaniem specjalnych aparatów.
Jakie substancje są wykorzystywane do mezoterapii?
Istnieje wiele substancji wykorzystywanych podczas przeprowadzania tego zabiegu. Należą do nich między innymi dwutlenek węgla, kwas hialuronowy, biotyna, dexpantenol, krzemionka, pirydoksyna, kwas liponowy, L-karnityna i wiele innych.
Czy to boli?
Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u ludzi z wysoką wrażliwością na ból można zastosować znieczulenie miejscowe z wykorzystaniem kremu ze środkiem anestetycznym (np. EMLA).
Jakie są zalety mezoterapii?
Podstawową zaletą mezoterapii igłowej jest jej wysokie bezpieczeństwo. Z uwagi na fakt, iż jest to procedura niechirurgiczna, nie wymaga hospitalizacji ani opieki anestezjologicznej. Nie niesie ze sobą również ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej ani stanu zapalnego. Jest to zabieg o bardzo szerokim zakresie wskazań oraz w zasadzie brakiem ograniczeń dotyczących rodzaju cery, dla której może być zastosowany.
Nie powoduje trwałych uszkodzeń skóry, ani jej nadwrażliwości na światło. Ponadto okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, a rezultat długotrwały.
Czy zabieg jest długi?
Zabieg mezoterapii trwa około 30 minut.
Czy jednorazowe przeprowadzenie mezoterapii jest wystarczające?
Aby utrzymać trwałość efektu zabieg należy powtarzać regularnie. Częstotliwość jego wykonywania ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta.
U kogo wskazane jest wykonanie mezoterapii?
Mezoterapia jest zabiegiem o bardzo szerokim spektrum wskazań. Przede wszystkim znajduje zastosowanie w przeciwdziałaniu objawom procesów starzenia się skóry. Wykorzystuje się ją więc do ujędrniania skóry, wygładzania zmarszczek, a także pobudzania metabolizmu jej komórek, a co za tym idzie procesów regeneracyjnych.
Zabieg ten znajduje również zastosowanie w usuwaniu przebarwień i rozjaśnianiu skóry. Ponadto jest skuteczny w eliminowaniu innych rodzajów defektów skóry, na przykład blizn (zarówno potrądzikowych jak i pourazowych), rozstępów, a także cellulitu. Stosuje się go również w leczeniu łysienia.
Czy są jakieś przeciwwskazania do mezoterapii?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, mezoterapia obarczona jest pewnymi przeciwwskazaniami. Nie należy jej wykonywać u kobiet w ciąży, a także karmiących piersią. Jest przeciwwskazana u pacjentów z aktywną chorobą nowotworową, a także schorzeniami przebiegającymi z zaburzeniami metabolicznymi (na przykład cukrzyca).
Nie jest zalecana u cierpiących na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, czy choroba niedokrwienna serca), a także u osób z chorobami autoimmunologicznymi. Jest przeciwwskazana w przypadku występowania aktywnych stanów zapalnych w obrębie skóry, zarówno o etiologii bakteryjnej, grzybiczej, jak i wirusowej (na przykład opryszczka). Ponadto nie należy jej przeprowadzać u osób, u których stwierdzono alergię na substancję stosowaną w trakcie zabiegu.
Czy mezoterapię można łączyć z innymi zabiegami, np. makijażem permanentnym?
W zasadzie nie stwierdzono jednoznacznych przeciwwskazań do jednoczasowego wykonywania mezoterapii z innymi procedurami. Jednakże specjaliści zalecają, by w miarę możliwości powyższe procedury rozdzielać kilkudniowym odstępem. Wynika to z faktu możliwości nakładania się na siebie niektórych efektów pozabiegowych, takich jak np. opuchnięcie powiek, przez co okres rekonwalescencji może ulec wydłużeniu.