Masaże – popularność masaży rośnie

masaże

Masaże

Fizjoterapeuta stosuje różne rodzaje masaży, które dopasowuje do indywidualnych wskazań pacjenta. Dlaczego warto zdecydować się na masaż leczniczy i jakie przynosi korzyści dla naszego zdrowia?

Czym jest masaż?

Masaż to działanie mechaniczne na skórę, tkanki podskórne, mięśnie, ścięgna, układ nerwowy, naczynia krwionośne i limfatyczne etc. Masaż leczniczy wykonywany u profesjonalnego fizjoterapeuty Poznań polega na fizycznym oddziaływaniu na organizm z użyciem bodźców o podłożu mechanicznym.

Celem masażu leczniczego są 3 wskazania: leczenie chorób, usuwanie nieprzyjemnych dolegliwości oraz zapobieganie występowania schorzeniom. Masażysta lub fizjoterapeuta stosuje rozmaite techniki masażu oraz chwyty, które dobiera indywidualnie do pacjenta – mamy duży wybór masaży.

Masaże lecznicze – wskazania

Masaż leczniczy jest przepisywany przez fizjoterapeutę na wiele różnych dolegliwości. Gabinet fizjoterapeutyczny powinni odwiedzić pacjenci po urazach (np. złamaniach czy skręceniach lub zwichnięciach). Fizjoterapeuta Poznań rehabilituje też osoby chore z trwałymi dysfunkcjami ruchu.

Wskazaniem do odwiedzenia gabinetu fizjoteraeputy będą też zmiany przeciążeniowe mięśni, zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym czy zmiany powstałe na skutek chorób zapalnych. Nie każdy wie, że masaż leczniczy może być pomocny w redukcji niewydolności oddechowej , ponieważ wpływa na rozluźnienie pomocniczych mięśni oddechowych. Fizjoterapeuta pomoże zlikwidować obrzęki limfatyczne czy choroby układu nerwowego.

Masaże lecznicze są remedium na wiele dolegliwości, a konsultacja podczas wizyty pozwoli na postawienie diagnozy i dobranie odpowiedniej terapii.

Poznajmy rodzaje masaży leczniczych u fizjoterapeuty Poznań

Masaż klasyczny

Najbardziej powszechnym masażem jest masaż klasyczny, który może być wykonywany różnymi technikami (np. głaskaniem, rozcieraniem, oklepywaniem czy wałkowaniem). Masaż klasyczny ma różne funkcje: relaksacyjną, odprężającą lub pobudzającą. Fizjoterapeuta wykonuje masaż klasyczny w kierunku przepływu krwi żylnej, czyli dosercowym. Podczas masażu masażysta używa oliwki, talku czy kremu do masażu.

Masaże głębokie

Drugim rodzajem masażu jest masaż punktowy, czyli masaż tkanek głębokich. Jego działanie jest rozluźniające. Masaż tkanek głębokich polega na wykonywaniu powolnych ruchów, powodujących ucisk, który jest dopasowany do poziomu napięcia tkanek. Masaż tkanek głębokich oddziałuje na głębsze warstwy mięśni i tkanki łącznej, a jego celem jest zwiększenie elastyczności tkanek. Wskazaniem do masaży głębokich są kontuzje, urazy, długotrwałe zmęczenie czy nawracające bóle mięśni.

Masaże limfatyczne

Masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny) to masaż prowadzący do pobudzenia krążenia limfy i krwi. Stosuje się go w celu zapobiegania zastojom limfy, co pozwala zapobiegać niewydolności krążenia obwodowego i wyeliminować problem zimnych stóp. Inne korzyści masażu limfatycznego to ujędrnienie skóry, redukcja cellulitu, pozbycie się obrzęków czy bólu.

Fizjoterapeuta dzięki drenażowi limfatycznemu może zmniejszyć obrzęki limfatyczne, zastoinowe, zapalne lub te związane z niedoborami zawartości białek we krwi. Drenaż limfatyczny wykonuje się od obszaru okolic kątów żylnych i stopniowo przechodzi się do obszarów dystalnych.

Przepchnięcie chłonki zaczyna się od obwodu w stronę węzłów chłonnych. Jaką techniką wykonuje się drenaż limfatyczny? Można użyć rozcierania kolistego lub spiralnego czy też chwytów pompujących tudzież czerpiących.

Masaże segmentarne

Ten masaż leczniczy stosuje się u pacjentów cierpiących na choroby organów wewnętrznych. Ideą masaży jest użycie określonych chwytów i technik w odpowiedniej kolejności i dawkowaniu, co przekłada się na redukcję stanów chorobowych.

Skuteczność masażu segmentarnego bierze się stąd, że ciało jest połączone nerwowo, wewnątrzwydzielniczo i humoralnie z odpowiednimi narządami wewnętrznymi i mogą one na siebie oddziaływać za sprawą tzw. kręgu czynnościowego.

Nasz fizjoterapeuta Poznań ma odpowiednią wiedzę z zakresu fizjoterapii i doświadczenie w masażu segmentarnym, co gwarantuje skuteczne wykonanie zabiegu. Wykonuje się go z pomocą rozcierania segmentarnego bez oliwki i w kierunku od nerwów obwodowych aż do ośrodkowego układu nerwowego.

W naszym gabinecie wykonujemy różne formy masaży, najczęściej klasyczny oraz drenaż limfatyczny

5/5 - (11 votes)