Manicure

manicureManicure – zabiegi pozwalające na naturalny i zdrowy wygląd Twoich paznokci.

Manicure

Czym jest manicure?

Manicure jest zabiegiem kosmetycznym cieszącym się w dzisiejszych czasach co raz większą popularnością. Polega on na poprawie wyglądu, ale także zdrowotności paznokci oraz tkanek okołopaznokciowych. Wbrew powszechnej opinii manicure nie opiera się tylko na malowaniu paznokci, ale o całościowym zadbaniu o jak najlepszy wygląd, ale także odżywienie, nawilżenie i zdrowie paznokci. Rozwijające się technologie pozwalają na opracowywanie co raz lepszych środków oraz metod do jego wykonywania, czego efektem jest wprowadzanie co raz to nowych rodzajów.

Jak przebiega prawidłowe wykonanie klasycznego manicure?

Klasyczny manicure nie jest skomplikowaną czynnością, jednak do jego prawidłowego wykonania trzeba dysponować odpowiednią wiedzą, aby uniknąć podstawowych błędów, które mogą negatywnie wpływać na stan paznokci.

Pierwszym etapem klasycznego manicure jest dokładne oczyszczenie paznokcia ze starego lakieru. Ważne jest, by w tym celu stosować zmywacze nie zawierające acetonu. Są one dużo lepszą opcją do paznokcia gdyż nie powodują jego uszkodzenia. Niejednokrotnie w tym celu wykorzystuje się dodatkowo specjalne kostki z powierzchnią ścierającą. Następnie dokonuje się skrócenie płytki paznokciowej z wykorzystaniem papierowego pilnika.

Warto zadbać również o spiłowaniu nie tylko przedniej, ale i bocznych części paznokcia, gdyż powoduje to optyczne wydłużenie płytki paznokciowej. Po zakończeniu tego etapu, przy użyciu pilników szklanych lub ceramicznych, dokonuje się zamknięcia płytki paznokciowej oraz wygładzenia jej powierzchni. Następnie używa się specjalnej polerki, celem ostatecznego wypolerowania powierzchni paznokcia. Kolejnym krokiem w klasycznym manicure jest usunięcie skórek.

W tym celu należy posmarować paznokcie specjalnym płynem do zmiękczania skórek, bądź też moczyć ręce przez kilka minut w wodzie z dodatkiem oliwki. Następnie delikatnie odsuwa się skórki przy pomocy drewnianego patyczka i obcina używając do tego ostrych cążek. Po usunięciu skórek smaruje się paznokcie specjalną oliwką, a następnie dokładnie myje ręce i odtłuszcza paznokcie. Dopiero po wykonaniu powyższych czynności przechodzi się do nanoszenia lakieru. Zazwyczaj nakłada się 2 warstwy lakieru, po czym na sam koniec warto dodać specjalny top powierzchniowy, który ma nadać lakierowi dodatkowego blasku oraz zwiększyć jego trwałość.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas domowego manicure?

Brak podstawowej wiedzy powoduje, że podczas samodzielnego wykonywania manicure popełniane są błędy, których efekty mogą być niekorzystne dla paznokci. Pierwszym podstawowym błędem jest używanie metalowych cążek bez uprzedniego zmiękczenia skórek. Również stosowanie metalowych pilników wywiera niekorzystny wpływ na paznokcie, gdyż stają się one łamliwe oraz dochodzi do ich rozdwojenia. Zdecydowanie lepsze są pilniczki piaskowe, szafirowe, papierowe czy też szklane. Najpoważniejszym błędem jest stosowanie zmywaczy zawierających aceton. Może on bowiem wysuszać, a nawet doprowadzać do destrukcji płytki paznokciowej.

Przykładowe rodzaje profesjonalnego manicure

Manicure hybrydowy

Manicure hybrydowy jest zabiegiem cieszącym się w dzisiejszych czasach co raz większą popularnością. Jest to metoda stylizacji paznokci opierająca się na wykorzystaniu współdziałania lakieru do paznokci i specjalnego żelu do manicure. Paznokcie poddane manicure hybrydowemu charakteryzują się dużo większą odpornością na uszkodzenia, a także trwałością. Efekt zazwyczaj utrzymuje się około 2-3 tygodni. Po tym czasie konieczne jest powtórzenie zabiegu. Ilość powtórzeń nie jest ograniczona. Manicure hybrydowy wykonywany jest na naturalnym paznokciu, w związku z powyższym struktura płytki paznokciowej pozostaje nienaruszona. Jednakże nie powoduje on wydłużenia paznokcia.

Ponadto na takim paznokciu można zastosować jedynie niewielkie zdobienia, a zmywa się je z użyciem zmywacza acetonowego. Przygotowanie paznokcia do tego zabiegu nie odbiera od tego przy manicure klasycznym. Następnie na płytkę paznokciową nakładana jest baza, która jest utwardzana w lampie UV. W kolejnym etapie nakładany jest lakier utwardzany w podobny sposób, a wreszcie specjalny nabłyszczacz. Niestety, manicure hybrydowy nie jest możliwy do wykonania u wszystkich. Podstawową grupą przeciwwskazań do tego zabiegu kosmetycznego są wszelkiego rodzaju schorzenia paznokci, takie jak infekcje (zwłaszcza grzybicze). Ponadto nie zaleca się jego wykonywania na paznokciach kruchych, z dużą tendencją do łamliwości.

Manicure biologiczny

Manicure biologiczny łączy w sobie elementy pielęgnacji paznokci z ich naturalnym malowaniem. Nacisk kładzie się tutaj przede wszystkim na poprawę zdrowotności oraz ich ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Upiększenie jest celem drugorzędnym. Charakterystyczne dla tego rodzaju jest używanie narzędzi wykonanych jedynie ze szkła, plastiku oraz drewna. Narzędzia metalowe w ogóle nie są wykorzystywane. Po oczyszczeniu płytki paznokciowej z pozostałości starego lakieru nakłada się specjalną odżywkę. W dalszej kolejności, wykorzystując preparaty zmiękczające oraz specjalne patyczki usuwa się skórki, a następnie nadaje im pożądany kształt za pomocą pilniczków.

W kolejnym etapie wykonuje się odtłuszczenie płytki paznokciowej, nałożenie odżywki pielęgnującej oraz lakieru. Dodatkowo można użyć specjalnego peelingu do rąk. Ten rodzaj manicure jest dedykowany osobom, które cenią sobie naturalny wygląd, a także posiadających kruche paznokcie z dużą tendencją do ich łamliwości. Jednakże również do tego rodzaju istnieje kilka przeciwwskazań – przede wszystkim zakażenia grzybicze, bakteryjne, a także stany alergiczne.

Manicure japoński

Ten rodzaj manicure jest metodą liczącą sobie ponad 400 lat, jednakże w Polsce jest stosunkową nowością. Jego celem jest osiągnięcie bardzo mocnych paznokci o wysokim połysku, a zarazem naturalnym wyglądzie. W płytkę paznokciową wmasowywana jest specjalna pasta zawierająca witaminy A i E, keratynę, pyłek pszczeli oraz krzemionkę z Morza Japońskiego. Następnie pasta jest zabezpieczana za pomocą specjalnego pudru uniemożliwiającego wypłukanie składników odżywczych. Dzięki nim dochodzi do odżywienia i utwardzenia płytki paznokciowej oraz nadaniu jej pięknego, zdrowego wyglądu. Zabieg ten jest idealny dla osób posiadających kruche paznokcie, a także dla tych, które cenią sobie naturalny wygląd paznokci i nie chcą używać kolorowych czy nawet bezbarwnych lakierów.

Top