Makijaż permanentny

makijaż permanentnyMakijaż permanentny

Odkąd ludzkość istnieje, towarzyszą jej różnego rodzaju modyfikacje wyglądu ciała. Powody tej potrzeby są i były różne. W plemionach, różnego rodzaju ozdoby czy malunki lub tatuaże na ciele służyły do oznaczania pozycji w hierarchii, zajęcia, czy też zasłużenia jako wojownik.

Niektóre z nich miały zadania religijne lub rytualne. Inne natomiast służyły i służą nadal upiększenia wyglądu, co pozwala w rezultacie na zaspokojenie potrzeby poczucia własnej atrakcyjności.

Makijaż permanentny – czyli stały makijaż, polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiednich pigmentów, stosowany jest głównie w okolicy ust, brwi i oczu.

Czym jest i na czym polega makijaż permanentny?

Od zarania dziejów gatunkowi ludzkiemu towarzyszy potrzeba atrakcyjności. Odkąd sięgnąć pamięcią, ludzie sięgali po różne zabiegi mające na celu poprawę atrakcyjności wyglądu. Różnego rodzaju modyfikacje ciała, takie jak tatuaże czy piercing towarzyszyły ludzkości już w czasach plemiennych. Dla przykładu, za prekursorów tatuażu uważa się Chińczyków, którzy go stosowali już przed dwoma tysiącami lat.

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, te tendencje i zabiegi położyły podwaliny pod współczesny makijaż permanentny. Jego istotą jest zastosowanie naturalnych barwników i substancji, które mają na celu trwałe podkreślenie urody, a także maskowanie niedoskonałości wyglądu takich jak zmarszczki, przebarwienia skóry czy też pajączki naczyniowe. Barwniki te są wprowadzane pod skórę przy pomocy specjalnej igły, na zasadzie trochę podobnej do tej stosowanej przy wykonywanym tatuażu. Substancje te są naturalne a ich koloryt odpowiada fizjologicznemu kolorowi skóry.

Zabieg wykonania makijażu permanentnego przeprowadzany jest przez kosmetyczkę linergistkę. Odbywa się on w kilku etapach. Dzięki zabarwieniu wykorzystywanych substancji, makijaż wykonany tą metodą wygląda zupełnie naturalnie. Z kolei ich naturalne pochodzenie zabezpiecza przed ewentualnością pojawienia się reakcji alergicznych lub zapalnych. Oczywiście igły wykorzystywane do wykonania makijażu permanentnego są jednorazowe. Wszystkie wyżej opisane fakty składają się w rezultacie na wysoki poziom bezpieczeństwa zabiegu wykonania makijażu permanentnego.

Dodatkową, wydającą się być oczywistą zaletą makijażu permanentnego jest fakt, że nie ulega on niespodziewanemu rozmazaniu, dzięki czemu nie są straszne już nieoczekiwane deszcze czy kontakt z wodą, a pożądany wygląd może być zachowany niezależnie od sytuacji.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonania makijażu permanentnego charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Oczywiście na samym początku drogi prowadzącej do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznej konsultacji. W jej trakcie oceniany jest pierwotny stan skóry, a także, przy czynnym udziale pacjentki, określany jest oczekiwany rezultat końcowy. Na podstawie powyższych informacji, możliwe jest ustalenie zakresu zabiegu, techniki jego przeprowadzenia, a także barwników optymalnych do zastosowania u konkretnej pacjentki.

Przed zabiegiem warto odpowiednio przygotować skórę. Niezbędne jest należyte zadbanie o jej higienę i prawidłowe nawilżenie. Pomocne jest również stosowanie preparatów zawierających arnikę, co powoduje dodatkowe odżywienie skóry. Konieczne jest usunięcie protez zębowych na czas zabiegu. W przypadku, kiedy wykonanie makijażu permanentnego obejmuje okolicę oczu, warto zadbać o porządne wyspanie się. Dzięki temu unika się obrzęku okolicy oczu, który jest charakterystyczny dla niewyspania i zmęczenia.

Sam zabieg przeprowadzany jest w kilku etapach. Do jego wykonania wykorzystuje się specjalny aparat igłowy oraz zestaw uprzednio dobranych, naturalnych barwników. Procedura ta jest praktycznie bezbolesna, jednakże w newralgicznych lokalizacjach, takich jak okolice oczu czy ust, gdzie sieć unerwienia jest gęsta, a co za tym idzie większa jest wrażliwość na bodźce bólowe, stosuje się specjalne kremy zawierające środek znieczulający (na przykład lignokainę). Przy pomocy aparatu igłowego, pigmenty wprowadzane są pod naskórek.

Po wykonaniu makijażu permanentnego, stosuje się na skórę specjalne kompresy, które mają na celu złagodzenie podrażnienia skóry i jej zrelaksowanie. Istotne jest to, że zabieg powinien być powtórzony po 2 tygodniach z naniesieniem ewentualnych korekt. Wynika to z faktu okresowego złuszczania się naskórka, co może prowadzić do eliminacji części zaaplikowanych pigmentów. W dalszym etapie, istotne jest uzupełnianie pigmentu przynajmniej raz w roku. Trzymając się tych wytycznych, można doprowadzić do utrzymywania się tego efektu nawet do pięciu lat.

Po zabiegu należy kremować miejsce poddane zabiegowi – (Bepanthen, alantan)

Do kogo adresowany?

Podstawowym zadaniem makijażu permanentnego jest maskowanie wszelkiego rodzaju niedoskonałości skóry głównie w obrębie twarzy. W odróżnieniu od klasycznego makijażu, nie sprowadza się on do malowania twarzy, ale polega na eksponowaniu naturalnych walorów kobiecej urody i podkreślaniu naturalnego piękna na przykład ust czy oczu, zarazem delikatnie je korygując. Ponadto skutecznie ukrywa różnego rodzaju defekty skóry i jej niedoskonałości, takie jak znamiona barwnikowe, przebarwienia, a niejednokrotnie nawet pajączki naczyniowe.

Makijaż permanentny może być wykonany u każdej kobiety, która wyrazi ku temu chęć, jest jednak szczególnie adresowany do kilku grup osób. Pierwsza z nich może wydawać się dość prozaiczna, gdyż są to kobiety zapracowane, zabiegane, które nie mają czasu na to, by każdego dnia rano zadbać o pieczołowite, dokładne umalowanie się.

Makijaż permanentny pozwala im zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu i pracy. Drugą grupę stanowią kobiety, które mają stały kontakt z wodą (uprawiające sporty wodne, ratowniczki wodne, kobiety pracujące w środowiskach o dużej wilgotności). Nie jest tajemnicą, że klasyczny makijaż, w przeciwieństwie do permanentnego, pod wpływem wody ulega bardzo szybkiemu rozmazaniu, przez co jego zamierzony efekt jest niwelowany.

Kolejną grupę stanowią kobiety, które czeka długotrwałe utrudnienie w codziennym dbaniu o wykonanie makijażu (pobyt w szpitalu, podróż, itp.). Ponadto, co często jest zapominane z uwagi na swoją nieoczywistość, jest to idealne rozwiązane dla kobiet, których wygląd zewnętrzny i poczucie atrakcyjności ucierpiało wskutek choroby lub efektów leczenia.

Doskonały przykład stanowić tutaj mogą kobiety cierpiące na chorobę nowotworową, poddawane chemioterapii. Niejednokrotnie tracą one wskutek leczenia włosy, brwi i rzęsy, a ich skóra jest pozbawiona naturalnego blasku,, koloru czy też elastyczności. Dzięki możliwościom oferowanym przez gabinety wykonujące gabinet permanentny, możliwe jest przynajmniej częściowe zamaskowanie wyżej wymienionych objawów, co w rezultacie pozwala odzyskać poczucie atrakcyjności pomimo ciężkiej choroby.

Techniki makijażu permanentnego

Technikę pigmentacji brwi dobiera się tak, by jak najlepiej sprostać oczekiwaniom klientek. Panie, które mają rzadkie brwi, lub gdy te nie rosną w odpowiednim miejscu poleca się metodę zwaną microblendingiem. Inaczej określana metodą włoskową albo piórkową. Polega ona na „dorysowaniu włosków”.

Linergistka za pomocą specjalnego piórka umoczonego w barwniku nacina skórę tworząc zarys włosa. Pozwala uzyskać to bardzo naturalny efekt, nawet w miejscach, w których naturalnie brwi nie rosną, lub jest ich bardzo mało.

Makijaż permanentny wykonuje linergistka. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa line – kreska, linia.

Top