Lipivage – zalety
Obecnie używamy do przeszczepu tłuszczu zestawy jednorazowe
Na czym polega lipomodeling?
Lipomodelling jest to zabieg polegający na modelowaniu sylwetki poprzez wszczepianie tkanki tłuszczowej. Jest to procedura bezpieczna, ponieważ jako materiał jest używany własny tłuszcz. Dzięki temu dochodzi do eliminacji ryzyka wystąpienia powikłań pod postacią odczynów autoimmunologicznych, odrzucenia przeszczepu, czy innych komplikacji..
Z uwagi małowinwazyjność zabiegu lipomodellingu, wykonywany jest on w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Daje to niewątpliwą przewagę nad procedurami klasycznej chirurgii plastycznej. Lipomodelling wykorzystuje zjawisko lipotransferu, które polega na przeszczepieniu tkanki tłuszczowej przy zastosowaniu specjalnej kaniuli z miejsc, gdzie jest ona niepożądana do miejsc docelowych (np. piersi).
To wszystko odbywa się podczas jednego zabiegu. Istotny jest fakt, że jej część po wszczepieniu ulega wchłonięciu. Są dwa zasadnicze sposoby, dzięki którym, pomimo powyżej opisanego zjawiska, można uzyskać pożądaną objętość tłuszczu w danym miejscu po implantacji. Pierwszym z nich jest pobranie większej objętości niż ta, która docelowo jest konieczna do uzupełnienia.
Dzięki temu po wchłonięciu się jej części, pozostaje ilość konieczna do uzyskania docelowego rezultatu. Innym sposobem jest dodanie do tkanki tłuszczowej osocza bogatopłytkowego. Jest to również bardzo bezpieczny sposób, ponieważ do tego zabiegu używa się własnej krwi pacjenta. Po pobraniu próbka jest odwirowywana, a następnie zlewany jest supernatant zawierający aktywne płytki krwi.
Substancja ta zawiera znaczną ilość różnego rodzaju czynników wzrostu stymulujących rozwój poszczególnych komórek i tkanek. Pobudzają one między innymi podziały adipocytów, czyli komórek tłuszczowych w odessanym podczas pobrania, nieuszkodzonym materiale. Dzięki temu nie ma konieczności pobierania większej ilości tkanki tłuszczowej, bądź powtarzania zabiegu. Dzieje się tak, gdyż namnażające się adipocyty uzupełniają powstający po wchłonięciu jej deficyt.
Czym jest jak działa urządzenie LipiVage?
LipiVage jest innowacyjnym urządzeniem wykorzystywanym do przeprowadzania przeszczepu tłuszczu. Jest to aparat będący swoistym przełomem dla lipotransferu. Bazuje na dwuetapowej technologii, która pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, który był wcześniej konieczny na odpowiednie przygotowanie uprzednio pobranego materiału do przeszczepu.
W klasycznych metodach przeprowadzania tego zabiegu materiał pobierany jest na drodze liposukcji, i wymaga odpowiedniego przygotowania przed implantacją. W skład czynności wykonywanych podczas obróbki materiału wchodzą między innymi wirowanie i filtrowanie. Dopiero tak przygotowana tkanka tłuszczowa może być wykorzystana do przeszczepu.
Urządzenie LipiVage to jednorazowy aparat, który jest podłączany sprzętu do liposukcji. Wyposażony jest w system specjalnych filtrów. Technologia ta nazywana jest Luer-lock. Tkanka tłuszczowa pobierana jest do specjalnych sterylnych pojemników. Dzięki systemowi filtrów, natychmiastowo dochodzi do oddzielenia tkanki tłuszczowej od zassanych płynów ustrojowych czy olejów. Taki materiał już po chwili może być zaimplantowany w docelową okolicę (na przykład pośladki czy piersi).
Zabieg charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem, co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę generalny stopień bezpieczeństwa lipomodelingu. Jednakże jego niewątpliwymi zaletami są po pierwsze możliwość zaoszczędzenia wiele czasu potrzebnego do przeprowadzenia zabiegu, a po drugie, brak konieczności stosowania dodatkowej aparatury i odczynników. Procedura przeprowadzana jest „z marszu”.
Ryzyko powikłań jest bardzo niskie, zazwyczaj nie obserwuje się komplikacji. Tak naprawdę jedynymi potencjalnymi niedogodnościami są krwiaki i obrzęki, które mogą występować i utrzymywać się do kilku dni po przeprowadzeniu zabiegu. W niektórych przypadkach, jeśli ryzyko ich wystąpienia jest wyższe, stosuje się specjalną odzież uciskową.
Czas zastosowania tych ubrań jest zróżnicowany, ale zazwyczaj nie przekracza dwóch tygodni. Stopień ryzyka wyżej wymienionych powikłań i wskazania do stosowania odzieży uciskowej określa się indywidualnie dla każdego pacjenta. Kolejną niewątpliwą zaletą zabiegu jest to, że jego efekt jest trwały, a gojenie przebiega praktycznie w sposób niewidoczny i nie zostawia blizn.
Do kogo adresowany jest lipomodeling LipiVage?
Wskazania do wykonania zabiegu z zastosowaniem urządzenia LipiVage można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowią wskazania czysto estetyczne. Któż nie marzy, aby przez długi czas wyglądać młodo i świeżo. Dzięki opisywanej procedurze istnieje możliwość przywrócenia jędrności piersiom, bądź powiększenie ich rozmiaru bez konieczności ingerencji chirurgicznej i wszczepiania implantów, które są ciałami obcymi (a więc wiążą się z dużo większym ryzykiem powikłań).
Lipomodelling daje również możliwość modelowania pośladków, czy wygładzania zmarszczek. Drugą grupą wskazań do wykonania tego zabiegu są wszelkiego rodzaju rekonstrukcje np. po różnorodnych okaleczeniach. Mogą to być ubytki tkankowe spowodowane urazami powstałymi w wyniku wypadków, ale także te powstałe po różnorodnych okaleczających zabiegach. Przykładem tego typu wskazań może być zastosowane w szeroko pojętej onkoplastyce.
W dzisiejszych czasach pacjentki po zabiegach operacyjnych z powodu nowotworu złośliwego piersi mają możliwość poddania się rekonstrukcji piersi. Istnieje cały szereg metod chirurgicznych – wszczepianie ekspanderów, implantów, czy rekonstrukcje z użyciem płatów skórno-mięśniowych. Jednakże u kobiet poddawanych zabiegom oszczędzającym (np. kwadrantekomii) pozostają niejednokrotnie szpecące ubytki w tkance tłuszczowej piersi powodujące ich zniekształcenie. U tych pacjentek lipomodelling jest bardzo dobrą alternatywą dla chirurgii do przywrócenia piersiom symetrycznego, kształtnego wyglądu.
U kogo przeciwwskazany?
Pomimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, lipomodelling jak każdy zabieg wiążący się z naruszeniem ciągłości powłok oraz ingerencją w organizm, jest obarczony przeciwwskazaniami. Należą do nich między innymi obecność aktywnej choroby nowotworowej, zaburzenia metaboliczne i hematologiczne, choroby sercowo-naczyniowe (choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze), a także stany zapalne i infekcyjne, zwłaszcza w obrębie skóry i tkanki podskórnej.