Likwidacja blizn
Likwidacja blizn
Któż z nas nie chciałby mieć pięknej, nieskazitelnej skóry i móc poszczycić się trakcyjnym wyglądem. Jednakże u wielu ludzi na skutek zaistniałych okoliczności pojawiają się różnego rodzaju defekty skórne. Przykładem takich niedoskonałości są blizny, które są stosunkowo częstym problemem.
Czasem są niewielkie i niejednokrotnie ustępują samoistnie, jednakże nierzadko ich rozmiary są znaczne, co może powodować istotne oszpecenie twarzy bądź innych części ciała. Stanowią szczególną niedogodność, jeżeli są umiejscowione w odsłoniętych jego partiach, np. na twarzy, szyi, przedramionach czy podudziach.
Czym są i jak powstają blizny?
Blizna jest zmianą naprawczą. Przyczyną jej powstawania jest uszkodzenie zdrowej tkanki. Powoduje to pobudzenie aktywności fibroblastów, czyli aktywnych komórek tkanki łącznej. Efektem tego jest uzupełnianie ubytków tkanką łączną.
Istnieje kilka rodzajów blizn. Pierwszym z nich są blizny keloidowe. Powstają one podczas procesu agresywnego, zbyt szybkiego gojenia się. Charakteryzują się tym, że swoim zasięgiem wykraczają poza pierwotny obszar urazu. Występują częściej u osób z ciemniejszą karnacją. Odrębną grupę stanowią blizny przerostowe. Mają one różowe bądź też czerwone zabarwienie.
Od keloidów odróżnia je rozległość, gdyż nie wykraczają one poza zasięg urazu. Trzecim typem są blizny przykurczowe, charakterystyczne dla stanów pooparzeniowych. Są one o tyle problematyczne, że często mają dużą rozległość zarówno powierzchniową jak i na głębokość. W ciężkich przypadkach mogą nawet obejmować mięśnie i nerwy.
Często również powodują ograniczenie ruchomości. Specyficznym rodzajem blizn jest typ zanikowy, powstający jako zmiany zejściowe po trądziku. Charakteryzują się one zagłębieniami, w których tkanka jest ścieńczała. Ich nasilenie jest różne w zależności od rozległości i zaawansowania zmian trądzikowych.
Podstawową przyczyną powstawania blizn są urazy na różnym tle. Zarówno te o podłożu mechanicznym (na przykład rany cięte), ale także termicznym (oparzenia termiczne) czy też chemicznym (oparzenia chemiczne). Ponadto mogą występować również wewnątrz organizmu (na przykład blizny łącznotkankowe w mięśniu sercowym po przebytym zawale, czy wewnętrzne blizny pooperacyjne np. po usunięciu fragmentu narządu).
Blizny zewnętrzne, szczególnie te o rozległym zasięgu, niejednokrotnie stanowią poważny defekt estetyczny. Powoduje to często znaczne poczucie dyskomfortu i osłabienie poczucia własnej atrakcyjności. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna wychodzi na przeciw osobom borykającym się z tym problemem i oferuje zabiegi, dzięki którym istnieje możliwość eliminacji tych niedoskonałości.
Likwidacja blizn – Mezoterapia igłowa
Jest to małoinwazyjny i bardzo bezpieczny zabieg pozwalający na wyeliminowanie blizn. Polega na wprowadzeniu w tkankę podskórną odpowiednich substancji leczniczych przy pomocy igły. Dostarczone związki pobudzają mikrokrążenie w skórze, co z kolei prowadzi do poprawy odżywienia tkanki. Ponadto przyspieszają przemiany metaboliczne w obrębie tkanki tłuszczowej.
Rezultatem tego jest stymulacja syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu bliznowata tkanka zastępowana jest prawidłową skórą. Blizny zanikowe ulegają wypełnieniu, a przerostowe spłaszczeniu. Mezoterapia igłowa jest to metoda wykazująca się dużą skutecznością w eliminowaniu tych niedoskonałości skórnych, jednak do utrzymania permanentnego efektu musi być okresowo powtarzana.
Dermapen
Jest to innowacyjne urządzenie szeroko wykorzystywane we współczesnej medycynie estetycznej. Znajduje również zastosowanie w eliminowaniu blizn. Wykorzystuje technologię tak zwanego frakcjonowania mikroigłowego. Podstawowym elementem funkcjonalnym aparatu jest głowica uzbrojona w kilkadziesiąt igieł o niewielkiej średnicy. W sposób pulsacyjny wprowadzane są one w skórę.
Dzięki temu powodują jej mikrouszkodzenia. To z kolei stymuluje przebieg procesów regeneracyjnych. W efekcie tego dochodzi do wypełniania bliznowatych ubytków zdrową tkanką. Również tkanka łączna budująca blizny przerostowe zostaje zastępowana prawidłową skórą.
Gazowa terapia
Karboksyterapia jest metodą wykorzystującą oddziaływanie dwutlenku węgla na tkanki. Gaz jest wprowadzany pod skórę metodą mezoterapii igłowej. Powoduje on poprawę odżywienia tkanki poprzez pobudzanie mikrokrążenia w obrębie okolicy poddawanej procedurze. Dzięki temu zwiększa się produkcja włókien kolagenowych i elastynowych, co pobudza procesy regeneracyjne. W rezultacie dochodzi do eliminacji blizn.
Krew przeciwko bliznom?
Bardzo skuteczną metodą usuwania blizn jest zastosowanie osocza bogatopłytkowego. Jest to zabieg bardzo bezpieczny, ponieważ wykorzystuje własną krew pacjenta. Po pobraniu, próbka jest odwirowywana, a powstała substancja jest bogata w aktywne płytki krwi oraz wiele czynników wzrostu pobudzających podziały komórkowe i regenerację tkanek. Procedura ta jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie estetycznej i charakteryzuje się wysoką efektywnością w usuwaniu blizn każdego rodzaju.
„Niszczycielski” laser
Mianem lasera określana jest skupiona wiązka fal elektromagnetycznych o częstotliwości światła widzialnego, promieniowania ultrafioletowego lub podczerwonego. Skierowana precyzyjnie w dane miejsce na skórze wytwarza bodziec termiczny, który powoduje punktowe przegrzanie poddawanego ekspozycji obszaru skóry i mikrouszkodzenia w jego obrębie.
W tym mechanizmie pobudzane są procesy regeneracyjne skóry co umożliwia zmniejszenie, a nawet całkowitą eliminację blizn. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w usuwaniu blizn potrądzikowych.
Radio w walce z bliznami
Metoda radiofrekwencji mikroigłowej wykorzystuje synergistyczne działanie uszkodzenia skóry na drodze mechanicznej oraz termicznej. Urządzenie do wykonywania tego zabiegu wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w kilkadziesiąt ultracienkich igieł pokrytych powłoką ze złota i silikonu, które w sposób pulsacyjny z dużą częstotliwością nakłuwają skórę na głębokość 0,5-3,5mm.
Ponadto emitują w skórze falę radiową, która powoduje przestrzenne przegrzanie skóry. Znacznie zwiększa to intensywność procesów regeneracyjnych skóry, co powoduje eliminację bliznowato zmienionej tkanki.