Leczenie żylaków

leczenie żylakówLeczenie żylaków jest procesem złożonym i wymaga diagnostyki, między innymi badania Dopplera.

Jak leczy się żylaki?

Żylaki, czyli trwałe rozszerzenia żył, można leczyć  metodami zachowawczymi (leki doustne oraz preparaty miejscowe) jak również zabiegami zamykania żył oraz operacją żylaków lub zabiegami laserowymi.

Leczenie żylaków powinno być rozpoczynane wcześnie, kiedy tylko wystąpią pierwsze objawy, czyli uczucie ciężkich nóg i widoczne pajączki, gdy chodzi o żylaki kończyn dolnych oraz pieczenie, swędzenie i ból odbytu, gdy chodzi o żylaki odbytu.

Leczenie żylaków kończyn dolnych – metody zachowawcze

  • Leczenie miejscowe kończyn dolnych polega na stosowaniu maści, kremów i żeli, które zmniejszają obrzęki, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, poprawiają napięcie żył, poprawiają mikrokrążenie oraz zmniejszają przepuszczalność naczyń. Preparaty do stosowania miejscowego zawierają escynę – wyciąg z kasztanowca, rutynę, arnikę oraz diosminę.
  • Leczenie uciskowe – polega na stosowaniu uciskających pończoch lub rajstop, dobranych indywidualnie dla każdego pacjenta, które poprawiają krążenie w nogach i nie dopuszczają do rozszerzania się żył. Ważne tutaj jest, aby zakładać je przed pionizacją ciała.
  • Leczenie farmakologiczne. Stosowanie leków flebotropowych czyli poprawiających mikrokrażenie, wzmacniających napięcie ścian naczyń i zmniejszających ich przepuszczalność a także usprawniających krążenie limfy.

Usuwanie żylaków kończyn dolnych – skleroterapia

Zabieg skleroterapii polega na wstrzyknięciu do żyły środka powodującego zwłóknienie ścian naczynia i zamknięcie światła żyły. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym. Po skleroterapii należy stosować przez pewien czas opaskę uciskową.

W zabiegu skleroterepia stosuje się leki płynne lub w postaci pianki (skleroterapia Tessariego). W leczeniu pajączków (czyli drobnych rozszerzonych naczyń – teleangiektazji) stosuje się mikroskleroterapię lub skleroterapię z oświetleniem naczyniowym. Ten drugi zabieg polega na uwidocznieniu specjalnym światłem naczynia zasilającego teleangiektazje i zamknięciu go.

Zabieg zmniejsza ryzyko wystąpienia przebarwień. Stosuje się tutaj lasery IPL – należy pamiętać o unikaniu słońca na okolicę poddaną zabiegom laseroterapii przez 4 tygodnie od zabiegu.

Usuwanie żylaków

  • Operacja chirurgiczna żylaków. Chirurgiczne usuwanie żylaków polega na zawiązaniu żyły (stripping) i jej usunięciu. Operację wykonuje się w warunkach szpitalnych (sala operacyjna), w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym.
  • Krioterapia. Polega na zamrożeniu niewydolnych żył – czyli wprowadzeniu do żył sondy działającej bardzo niską temperaturą (do – 80 stopni Celsjusza). Zależnie od metody, zniszczoną żyłę usuwa się lub pozostawia do wchłonięcia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
  • Termokoagulacja. W przeciwieństwie do poprzedniej metody – do zniszczenia żyły stosuje się bardzo wysoką temperaturę.
  • Laserowe usuwanie żylaków. Zabieg polega na wprowadzeniu do żyły światłowodu. Podczas wycofywania światłowodu żyła jest zamykana  promieniem świetlnym. Po ok. 3-6 miesięcy ulega całkowitemu zwłóknieniu. Zabieg jest bezbolesny, nieinwazyjny i nie niesie ze sobą ryzyka powstania przebarwień i blizn.  Przy mniejszych żylakach zabieg wykonuje się przez skórę, bez wprowadzania światłowodu do żył. Po zabiegu należy unikać opalania przez 4 tygodnie. Zabieg wymaga często powtórzenia.

Laserowe zamykanie żylaków jest zabiegiem bardzo skutecznym i bezpiecznym.

Top