Laserowe usuwanie rozstępów
Czym są i jak powstają rozstępy?
Rozstępy to wrzecionowate pasma ścieńczałej skóry, charakteryzujące się ubytkami w skórze właściwej i miejscowymi zaburzeniami rozmieszczenia podskórnej tkanki tłuszczowej. Powstają wtedy, kiedy dochodzi do szybkiej zmiany objętości ciała (głównie przy jej zwiększaniu), która jest nie współmierna z dopasowaniem powierzchni skóry, które jest wolniejsze.
Efektem tego jest rozrywanie włókien kolagenowych i elastynowych, co prowadzi do uszkodzenia struktury skóry i powstawania rozstępów. Na początku mają one różowe, niejednokrotnie wręcz sinoczerwone zabarwienie, z czasem ulegają zblednięciu.
Rozstępy najczęściej tworzą się na udach, pośladkach, brzuchu i piersiach. Specyficzną grupę stanowią jednak sportowcy trenujący kulturystykę, u których szybki przyrost masy mięśniowej również może powodować powstawanie tych niedoskonałości skórnych. U tych ludzi pojawiają się one najczęściej na wewnętrznej stronie ramion oraz pod nimi, na wewnętrznej stronie ud, barkach, a także na klatce piersiowej.
Przyczyny powstawania rozstępów można podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią te związane z nagłym zwiększeniem objętości ciała przy niewspółmiernym przyroście powierzchni skóry. Dzieje się tak u ludzi z otyłością, gwałtownie przybierających na wadze, ale także u intensywnie trenujących sportowców oraz kobiet w ciąży.
Druga grupa to przyczyny chorobowe, na przykład niektóre zaburzenia hormonalne (np. zespół Cushinga, u którego podstaw leży nadmierna produkcja kortyzolu w nadnerczach).
Współczesna medycyna estetyczna oferuje możliwości usuwania tych niedoskonałości skórnych. Największe rezultaty przynoszą one we wczesnej fazie, gdy zmiany są jeszcze różowe. Po zblednięciu jest to dużo trudniejsze i wymaga większej ilości powtórzeń zabiegu.
Laserowe usuwanie rozstępów – Czym jest laser?
Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości.
Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego.
Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
Czym charakteryzuje się działanie lasera na tkanki?
Laser wykorzystywany w medycynie estetycznej charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Znajduje on zastosowanie w wielu wskazaniach.
Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry.
Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Dzięki temu dochodzi do poprawy napięcia powiek i ich jędrności, a co za tym idzie ich podniesienie i eliminację opadania, a także innych defektów skórnych w ich obrębie, jak na przykład zmarszczek.
Na czym polega laserowe usuwanie rozstępów?
Działanie lasera polega na emisji promieniowania elektromagnetycznego o długości fali światła widzialnego, promieniowania ultrafioletowego lub podczerwonego. Wykorzystuje tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Skupione wiązki światła wyzwalają energię, która precyzyjnie, punktowo uszkadza termicznie skórę. Dzięki temu osiągamy usuwanie rozstępów, bardzo skutecznym jest laser erbowo-yagowy.
Prowadzi to do pobudzenia wytwarzania włókien kolagenowych, a w efekcie do stymulacji procesów regeneracyjnych. Uszkodzona tkanka zastępowana jest przez nową. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, w związku z czym nie wymaga znieczulenia. Przy pomocy specjalnej głowicy emitującej wiązkę światła, jest ona kierowana w głąb skóry.
Głębokość wnikania lasera to co najmniej 1,5mm. Im jest ona większa, tym więcej włókien kolagenowych jest produkowanych i intensywniejsza jest regeneracja. Nieprawidłowa tkanka zastępowana jest zdrową. Wskutek tego ścieńczała i zwiotczała skóra w obrębie rozstępu nabiera odpowiedniej grubości oraz napięcia i staje się prawidłową tkanką.
Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.
Zabieg z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.