Laserowe usuwanie blizn
Czym są i jak powstają blizny?
Blizna jest zmianą naprawczą. Przyczyną jej powstawania jest uszkodzenie zdrowej tkanki. Powoduje to pobudzenie aktywności fibroblastów, czyli aktywnych komórek tkanki łącznej. Efektem tego jest uzupełnianie ubytków tkanką łączną.
Istnieje kilka rodzajów blizn. Pierwszym z nich są blizny keloidowe. Powstają one podczas procesu agresywnego, zbyt szybkiego gojenia się. Charakteryzują się tym, że swoim zasięgiem wykraczają poza pierwotny obszar urazu. Występują częściej u osób z ciemniejszą karnacją. Odrębną grupę stanowią blizny przerostowe. Mają one różowe bądź też czerwone zabarwienie. Od keloidów odróżnia je rozległość, gdyż nie wykraczają one poza zasięg urazu.
Trzecim typem są blizny przykurczowe, charakterystyczne dla stanów pooparzeniowych. Są one o tyle problematyczne, że często mają dużą rozległość zarówno powierzchniową jak i na głębokość. W ciężkich przypadkach mogą nawet obejmować mięśnie i nerwy.
Często również powodują ograniczenie ruchomości. Specyficznym rodzajem blizn jest typ zanikowy, powstający jako zmiany zejściowe po trądziku. Charakteryzują się one zagłębieniami, w których tkanka jest ścieńczała. Ich nasilenie jest różne w zależności od rozległości i zaawansowania zmian trądzikowych.
Podstawową przyczyną powstawania blizn są urazy na różnym tle. Zarówno te o podłożu mechanicznym (na przykład rany cięte), ale także termicznym (oparzenia termiczne) czy też chemicznym (oparzenia chemiczne). Ponadto mogą występować również wewnątrz organizmu (na przykład blizny łącznotkankowe w mięśniu sercowym po przebytym zawale, czy wewnętrzne blizny pooperacyjne np. po usunięciu fragmentu narządu).
Blizny zewnętrzne, szczególnie te o rozległym zasięgu, niejednokrotnie stanowią poważny defekt estetyczny. Powoduje to często znaczne poczucie dyskomfortu i osłabienie poczucia własnej atrakcyjności. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna wychodzi na przeciw osobom borykającym się z tym problemem i oferuje zabiegi, dzięki którym istnieje możliwość eliminacji tych niedoskonałości.
Laserowe usuwanie blizn – Czym jest laser?
Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, wykorzystujące tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości.
Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
Czym charakteryzuje się działanie lasera na tkanki?
Laser frakcyjny wykorzystywany w medycynie estetycznej charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Znajduje on zastosowanie w wielu wskazaniach. Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją.
Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.
Dzięki temu dochodzi do poprawy napięcia powiek i ich jędrności, a co za tym idzie ich podniesienie i eliminację opadania, a także innych defektów skórnych w ich obrębie, jak na przykład zmarszczek.
Jaka jest istota laserowego usuwania blizn?
Działanie lasera polega na emisji promieniowania elektromagnetycznego o długości fali światła widzialnego, promieniowania ultrafioletowego lub podczerwonego. Wykorzystuje tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Skupione wiązki światła wyzwalają energię, która precyzyjnie, punktowo uszkadza termicznie skórę. Prowadzi to do pobudzenia wytwarzania włókien kolagenowych, a w efekcie do stymulacji procesów regeneracyjnych. Uszkodzona tkanka zastępowana jest przez nową.
Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, w związku z czym nie wymaga znieczulenia. Przy pomocy specjalnej głowicy emitującej wiązkę światła, jest ona kierowana w głąb skóry. Głębokość wnikania lasera to co najmniej 1,5mm. Im jest ona większa, tym więcej włókien kolagenowych jest produkowanych i intensywniejsza jest regeneracja. Nieprawidłowa tkanka zastępowana jest zdrową.
Wskutek tego ubytki w bliznach zanikowych są wypełniane, natomiast blizny przerostowe ulegają spłaszczeniu. Bolesność zabiegu jest niewielka i zazwyczaj nie wymaga on zastosowania żadnego znieczulenia. U osób z wysoką wrażliwością na ból można zastosować kremy anestetyczne. Lekarz (dermatolog lub chirurg) przykłada głowicę bezpośrednio do skóry, po czym emitowana jest wiązka promieniowania laserowego wnikająca na różną głębokość. Istnieje zależność, że im większa jest penetracja w głąb skóry, tym więcej nowej tkanki zostaje wytworzone.
Zabieg z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.