Laser do depilacji
Czym jest laser i skąd się bierze promieniowanie laserowe?
Laser jest to wysoce specjalistyczne urządzenie emitujące promieniowane laserowe. Jest to fala elektromagnetyczna powstała dzięki zaistnieniu tak zwanego zjawiska emisji wymuszonej. Zjawisko to polega na emisji cząstek elementarnych świetlnych, tak zwanych fotonów pod wpływem zadziałania fotonu inicjującego, który musi posiadać odpowiedni poziom energetyczny.
Długość fali elektromagnetycznej lasera może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Wykazuje dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Ponadto wykazuje silne skupienie i spójność wiązki, a także niewielkie jej odchylenie od równoległości. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje.
Dzieli się je więc ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
Laser do depilacji – na czym polega jego specyfika?
Laser do depilacji to laser diodowy, zwany inaczej diodą laserową jest tak zwanym laserem półprzewodnikowym. Jak sama nazwa wskazuje, czynnym obszarem jego działania jest ciało półprzewodnikowe. Zazwyczaj w tym rodzaju laserów, obszar czynny jest doprowadzany przez przepływający przez złącze prąd elektryczny.
Tak naprawdę, w świetle dzisiejszej wiedzy, są to lasery o największych perspektywach na przyszłość z uwagi na kilka czynników, między innymi niewielkich rozmiarów aparat, duża moc, łatwość modulacji natężenia, a także możliwe do uzyskania bardzo szerokie spektrum długości fali elektromagnetycznej.
W tego rodzaju lasera, proces emisji fali elektromagnetycznej jest zlokalizowany bezpośrednio w okolicy diody po zaistnieniu sprzyjających warunków energetycznych. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i obejmuje wiele dziedzin życia. Nie wiedząc o tym, mamy z nimi do czynienia na co dzień. Oprócz medycyny estetycznej, są one również wykorzystywane na przykład w czytnikach nośników cyfrowych (takich jak płyty CD czy DVD).
Jak wygląda depilacja laserowa i jak działa laser na tkanki?
Laser wykorzystywany do depilacji charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień.
Znajduje on zastosowanie w wielu wskazaniach. Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia.
Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.
Przed planowanym przeprowadzeniem procedury depilacji laserowej niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Przez co najmniej 5 tygodni przed pierwszym zabiegiem należy zaprzestać opalania się. Na miesiąc przed nim należy odstawić jakiekolwiek preparaty fotouczulające, zarówno leki, jak i kosmetyki, a także preparaty zawierające dziurawiec i nagietek.
W tym czasie nie należy również wyrywać włosów. Na tydzień przed zabiegiem zaleca się powstrzymanie od stosowania jakichkolwiek preparatów depilujących. Konieczne jest przestrzeganie powyższych zaleceń również w okresach pomiędzy zabiegami. Na dzień przed planowaną depilacją należy ogolić poddawaną jej okolicę ciała oraz powstrzymać się od stosowania jakichkolwiek preparatów na skórę (w tym kremów, maści, czy także antyperspirantów).
Oczywiście przed przeprowadzeniem zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska obejmująca wnikliwy wywiad, co ma na celu ustalenie, czy są jakieś ewentualne przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej. Bardzo ważne jest również szczegółowe badanie lekarskie skóry z oceną jej stanu oraz ustaleniem fototypu.
Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego ustalenia optymalnej dawki energii, która ma być zastosowana podczas zabiegu. Największa efektywność zabiegu jest obserwowana u pacjentów charakteryzujących się stosunkowo jasną karnacją i ciemnymi włosami. U tych osób dawka energii konieczna do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu jest najmniejsza.
Kolejnym etapem jest przeprowadzenie tak zwanej próby laserowej, która pozwala ocenić tolerancję i zachowanie skóry. W sytuacji, gdy jej wynik jest prawidłowy, po około 15 minutach przeprowadzany jest właściwy zabieg.
W razie jakichkolwiek wątpliwości czas ten jest wydłużany do 24 godzin. Czas trwania samego zabiegu jest bardzo zróżnicowany i zazwyczaj mieści się w przedziale od 15 minut, nawet do 2 godzin, w zależności od okolicy ciała poddawanej depilacji laserowej. Pierwsze rezultaty po przeprowadzeniu tej procedury widoczne są praktycznie natychmiast, a ostateczny rezultat po upływie około 2 tygodniu.
Z uwagi na wspomniany powyżej fakt, iż zabieg depilacji laserowej pozwala na usunięcie jedynie pewnego odsetka włosów, a konkretniej tych znajdujących się w fazie wzrostu, celem uzyskania pełnego rezultatu konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Zazwyczaj wystarczające jest jego powtórzenie 4 do 6 razy.
Zabieg usuwania włosów z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i jest zupełnie bezbolesny.
Niezwykle ważnym jest, aby po przeprowadzeniu procedury przestrzegać serii zaleceń, które pozwalają uniknąć niepotrzebnych powikłań. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie należy wyrywać włosów z obszaru poddanego zabiegowi. Trzeba pozwolić im wypaść samoistnie. Przez około 2-3 dni po wykonaniu depilacji laserowej, na miejsce depilowane należy stosować specjalny krem łagodzący i przeciwdziałający podrażnieniom.
Konkretny preparat jest ustalany indywidualnie z lekarzem. Przez kilka dni nie należy stosować w tym miejscu preparatów higienicznych zawierających alkohol. Przez co najmniej dwa tygodnie należy unikać opalania, a także powstrzymać się od przyjmowania środków fotouczulających (zarówno leków jak i kosmetyków), preparatów złuszczających, a także preparatów zawierających dziurawiec lub nagietek.
Laser do depilacji Poznań