Kriolipoliza – co to takiego?
Nazwa zabiegu Kriolipoliza pochodzi od dwóch wyrazów “krio” – lodowaty i “lipolizy”, czyli rozkładu tłuszczu.
Stosujemy liposukcję NIL
Czym jest sama kriolipoliza?
Jest to nowoczesny i bezbolesny zabieg wykorzystujący zimno do redukcji tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe są poddawane zamrażaniu i doprowadzane do rozpadu. Lipidy z komórek tłuszczowych są następnie transportowane przez układ limfatyczny do wątroby.
Proces działa jedynie na tkankę tłuszczową, nie wpływając na stan skóry, mięśni czy nerwów.
Zabieg jest bezinwazyjny i działa bezpośrednio w miejscu poddanym kriolipolizie. Tam gdzie została przyłożona głowica urządzenia.
Kriolipoliza – Jak wygląda zabieg?
Zabieg nie wymaga żadnych badań ani specjalnych przygotowań. Trwa około godziny. Specjalny aplikator zostaje przyłożony do obszaru, w którym chcemy zredukować tkankę tłuszczową. Aplikator wytwarza podciśnienie, które zasysa tkankę.
Dzięki aplikatorowi zostaje odebrane ciepło z komórek, zgodnie z wybranym profilem zabiegowym. Czujniki wbudowane w aplikator są połączone z panelem sterowania w celu właściwego monitorowania i regulowania chłodzenia.
Głównym celem zabiegu jest ochłodzenie komórek tłuszczowych, aby doprowadzić do ich obumarcia. Komórki tłuszczowe (adipocyty) znajdujące się w tkance podskórnej (pod skórą właściwą) to głównie komórki bogate w nasycone kwasy tłuszczowe szczególnie wrażliwe na działanie niskich temperatur.
Z drugiej strony sąsiadujące z nimi naczynia krwionośne, nerwy obwodowe, melanocyty, fibroblasty czy komórki o niskiej zawartości tłuszczu są w znacznie mniejszym stopniu wrażliwe na działanie czynnika chłodzącego. Dzięki tej różnicy temperatur możliwe jest usuwanie komórek tłuszczowych bez uszkodzenia otaczających ich tkanek.
Zamrożone komórki tłuszczowe stopniowo są eliminowane i wydalane z organizmu, dzięki czemu z tygodnia na tydzień po zabiegu grubość tkanki tłuszczowej maleje.
Bezpieczeństwo
Metoda kriolipoliza jest stosunkowo młoda i nie do końca zbadana. Dlatego pojawia się kilka wątpliwości.
- Czy organizm każdego z pacjentów poddających się kriolipolizie poradzi sobie z całkowitym pozbyciem się obumarłych komórek tłuszczowych?
- W przypadku, kiedy podczas zabiegu zamrożono zbyt dużo komórek tłuszczowych może okazać się, że ich pozbycie się z ciała będzie dużym obciążeniem dla wątroby. Dlatego osoby mające problemy z wątrobą decyzje o poddaniu się kriolipolizie powinny skonsultować z lekarzem.
W naszym gabinecie stosujemy sprawdzony system do liposukcji NIL. Miesiąc po zabiegu można zastosować bezpiecznie zabiegi Venus legacy, w celu poprawy napięcia skóry.
Takie postępowanie jest dokładnie przebadane i przy zachowaniu wszystkich procedur w pełni bezpieczne. Również w ginekomastii.
Kriolipoliza Poznań