Konsultacja z dietetykiem
Konsultacja z dietetykiem
W artykule przyglądamy się etapom pierwszej wizyty u dietetyka i wizyty kontrolnej. Dowiedz się, jak wygląda konsultacja z dietetykiem i jakie korzyści może przynieść dla Twojego zdrowia.
Pierwsza wizyta u dietetyka ma określony przebieg, składający się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest diagnostyka pacjenta, czyli przeprowadzenie badań, które mają za zadanie przybliżyć dietetykowi informacji na temat zdrowia pacjenta. Wówczas dietetyk przeprowadza analizę masy i składu ciała oraz wywiad medyczny oraz żywieniowy.
Podczas analizy składu ciała pacjent może dowiedzieć się, czy ma odpowiednią masę ciała, jaka jest procentowa zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej czy składników mineralnych w organizmie. Pacjent na pierwszą wizytę u dietetyka przynosi ze sobą badania laboratoryjne, które dietetyk analizuje, omawiając je z pacjentem.
Po zebraniu danych z analizy składu ciała, wywiadu medycznego i badań laboratoryjnych dietetyk przedstawia wnioski i rozwiązania oraz przygotowuje plan dietetyczny. Plan dietetyczny ma różne cele – redukcja wagi, przybranie na wadze czy ustalenie diety dopasowanej do choroby pacjenta.
Dietetyk przygotowuje jadłospis dla pacjenta i przekazuje mu zalecenia żywieniowe, którymi pacjent ma się kierować. Pacjent zyskuje wiedzę w zakresie przygotowywania posiłków, omawia przygotowany jadłospis i kładzie nacisk na nowe nawyki żywieniowe, które są kluczem do sukcesu.
Korzyści wizyty w dietetyka
Dietetyk dokona analizy składu ciała oraz przeanalizuje Twoje badania i nawyki żywieniowe, diagnozując problemy z odżywianiem. Dużą korzyścią konsultacji z dietetykiem jest otrzymanie jadłospisu dopasowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Pacjent pozna swoje błędy żywieniowe i otrzyma wiedzę w postaci zdrowych nawyków żywieniowych, które będzie mógł wdrożyć w swoim życiu. Pacjent pozna też odpowiedzi na ważne pytania dotyczące żywienia i otrzyma informację czy jego waga jest prawidłowa czy musi zgubić zbędne kilogramy.
Na czym polega wizyta kontrolna?
Wizyta kontrolna odbywa się w czasie wyznaczonym przez dietetyka. Wówczas sprawdza on skuteczność diety i stosowania się pacjenta do zaleceń żywieniowych. Dietetyk monitoruje postępy przeprowadzając analizę składu ciała (BIA) oraz na bazie wywiadu z pacjentem.
Po analizie może dokonać zmian w jadłospisie czy planie dietetycznym lub utrzymać dotychczasowe zalecenia. Dietetyk może zlecić dodatkowe badania jak : badania laboratoryjne, badania na nietolerancje pokarmowe czy badania poziomu witaminy D.